Bombayı İlk Kullanan Devletler

Bombanın Genel Olarak Yapısı;

Bomba çeşitleri genelde 4 bölümden oluşur. Bunlar bombanın dışında yer alan dış kılıf, havada bombanın dengeli bir yol izlemesini sağlayan kanatçıklar, bombanın tapası ve tapayı ateşlemeye yarayan düzenektir. İmha edilecek hedefe önceden yerleştirilip bir zaman düzeneği ile patlatılabilir. Ama kullanılan ilk bombalar top mermisine benziyordu ve içi barut ile doldurulmuş metal bir küre biçimini andırıyordu. Yavaş yavaş yanan bir bomba fitili ile ateşe verilerek patlatılıyordu. Bu bombalar ilk defa 16. yüz yılda kullanılmıştır.

Bombanın Tarihi ve İlk Kimler Kullandı?

Bomba çok eski devirlerde bulunmuş bir çeşit tahrik gücü yüksek silahtır. Romalılar döneminde bomba silahının kullanıldığı bilinen bilgiler arasında. Bombayı, düzenli ordular içerisinde, ilk defa kullanan devlet ise, Fransız devleti olmuştur.

Kullandıkları tarih 1427 yılı olarak bilinir. İkinci Viyana Kuşatması sırasında Avusturya’lılar, 1808-1809 yılları arasında da Napoleon isminde olan orduları bomba silahını kullanmışlardır.

Bombayı Daha Sonra Sırasıyla Kullanan Diğer Devletler;

Havada atılan ilk bombalar ise, 1849 yılında, Avusturya ordusu içerisinde kullanıldı. Bu bombalar, sıcak hava balonlarına dikkatli bir şekilde tutturulmuş, yavaş yavaş yanan tapalar ile donanmış bombalardı. Avusturyalılar hazırladıkları bu bombaları Venedik’e atmışlardır.

Bu ilk bombaların oluşturduğu hasar pek az olsa da, Venedik şehrinin insanlarını son derece korkutmaya ve ürkmelerine yetmişti. Bombaları ilk defa uçak içerisinden atanlarsa, İtalyan devleti olmuştur. 1912 yılları arasında, İtalyan pilotları Batı Trablus üzerine içleri nitrogliserin ile doldurulmuş kutu şeklindeki bombalar attılar. Aynı sene içerisinde, İspanyollar da, Faslılar’a karşı bomba’yı kullanmışlardır.

1. Dünya Savaşındaki Bomba Kullanımı;

Osmanlılar zamanında da, 1877- 1878 yılları arasında olan seferlerine katıldığı şıpka ve Pievne savaşlarında, Rus ordusuna karşı bomba silahını kullanmışlardır. Bomba, 1. Dünya Savaşı esnasında, geniş bir ölçüde kullanılmaya başlanmıştır.

Türklerin Ürettiği Bomba Çeşidi;

Kurtuluş Savaşı sırasındaysa, Türk işçilerinin ürettiği ve “Ankara Bombası” ismi ve ünvanı verilen bombanın savaş sırasında büyük yararları görülmüştür. 2. Dünya Savaşı’nda ise, bombalar çok geniş ölçüde kullanılmıştır. Birinci Dünya Savaşı’nda, Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri, 125 ton ağırlığında bomba kullandığı halde, 2. Dünya Savaşı sırasında yalnızca İngiltere üzerine 42 bin ton ağırlığında bomba atılmıştır.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.