Brezilya Javari Rezervi

Dünyada Girilmesi Yasak Olan Bölge Var Mı?

Her ne kadar Dünyanın değişik yerlerine özgürce gittiğimizi düşünüyorsak aslında yanılıyor olabiliriz. Yanılmamızın nedeninden bahsedecek olursak, belki de hiçbirimizin veya çoğumuzun bilmediği dünyada yer alan girişi yasak olan bölgeler mevcuttur. Bu yerlerin ziyaret edilmesinin yasak olmasının bir çok nedeni bulunmaktadır. Dünya’da yer alan bu bölgelere çeşitli nedenlerle yasaklar getirilmiştir. Bu yazımızda sizlere bu yasak yerlerden sadece bir tanesi olan Brezilya Javari Rezervi hakkında bilgi vereceğiz.

Brezilya Javari Rezervi, Nedir?

Brezilya ülkesinin yağmur ormanları içerisinde yaşamlarını sürdüren ve bölgedeki yerel vatandaşlara ayrılmış ve günümüzdeki yaşam koşulları dünyasından izole(temizlenmiş) edilmiş bir geniş doğa alanıdır. Burada yaşayan yerel halk, ormanların o kadar fazla derinlerinde yaşamaktadırlar ki onları keşfetmek ve bulmak oldukça zor bir durum olmuştur.

Bu Gizemli Halk Uydudan bile Varlıklarından Şüphelenilmiştir.

Yüksek megapixel’e sahip uydu fotoğraf makinaları ile bu halkın bulunduğu yerleşim yeri resime alındıktan sonra bazı bölgelerde insan varlığından gerçektende şüpheli bir duruma düşülmüştür. Yetkililer sonraları bu bölge üzerinde gerçekleştirdikleri uçuşlar sebebi ile buradaki yerli halkın kendilerine bir komünite(sürekli birbirleriyle iletişimde olan halk) kurup bölgedeki ekinlere sahip olan bir halk olduklarını görmüşlerdir.

Javari Halkının Rahatsız Olmaması İçin Uygulanan Yasak;

Amazon ormanlarının vahşi doğasında yaşamlarını sürdüren bu insanları, bizim için gidip görmek ve ziyaret etmek her ne kadar müthiş bir durum olsada, bölgede yaşayan yerli halk için bu durum rahatsız edici bir davranış olurdu. Bölge yetkilileri de bu şekilde düşünmüş ve ayrıca bu yaklaşık 55 bin m2’lik doğa cenneti alanını koruma altına almış dışarıdan gelebilecek olumsuz etkilere ve etkenlere karşı koruma altına almışlardır. Dışarıdan gelen kimselerin bu gizemli bölgeye girip yaşayan yerli halkı rahatsız etmelerine müsaade edilmemektedir.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.