Burun Estetiği(Ameliyatı) Nedir? Nasıl Yapılır?

Burun Estetiği Nedir?

Rinoplasti olarak adlandırılan bu cerrahi işlemde amaç, burun şekil bozukluğunu ortadan kaldırıp düzeltmektir. Örneğin; Burun içerisinde nefes almaya engel oluşturan kemik eğrilikleri (deviasyon) ameliyatı ile birlikte yapılması mümkündür. Çoğunlukla burun küçültmek olarak bilinen rinoplasti de bazen bu işlemde burunu büyütmekte amaçlanan operasyonlar arasındadır.

Burun Ameliyatının Amacı Nedir?

Burun Ameliyatı ÖncesiBurun estetiği işleminde amaç, yüzünüze en uygun burun şeklini ortaya çıkarıp yapmaktır. Bu cerrahi işlem şüphesiz mevcut kumaşla yapılacaktır. Yani sizin cildinizin kalınlık, kıkırdakların inceliği ve formu yara iyileşmeniz ve daha önce geçirdiğiniz burun ameliyatları bu burun ameliyatı işleminde başarı oranını belirler.

Amaç; yüzünüze ilgisiz bir burun yapmak değildir. Bu nedenle tek başına en güzel burunu yapmak sorunları çözmeyecektir.

Yüzünüze en uygun burunu yapmak en başarılı sonuç olarak kabul edilir. Burunun bazı yerleri küçültülürken bazı yerlerinin büyültülmesi ile operasyonla yüzde iyi görünen burun sağlanmaya çalışılır. Burun deliklerinin aşırı görünmediği, diri, kemik çatının kaybedilmediği ve ameliyatlı olduğu izleniminin saklanması önemlidir.

Peki Burun Ameliyatımı Kime Yaptırmalıyım?

Bu hasass ameliyatı kulak, burun, boğaz(k.b.b.) uzmanımı yoksa plastik cerrah mı yapmalı? Burun estetik ameliyatı yüz estetiği (Fasial Plastik) branşının bir ameliyatıdır. Amerikan Yüz Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Cemiyeti üyelerinin (American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery) %60’ını K.B.B. uzmanları oluşturmaktadır. Kulak burun boğaz uzmanı ayrıca bir baş boyun cerrahıdır.

Temel eğitiminde burun cerrahisi olan tek branş K.B.B. uzmanlığıdır. Fasial plastik cerrahi K.B.B. uzmanlığının bir yan dalı olarak bütün dünyada hızla yaygınlaşmaktadır. Fasial plastik cerrahi ile ilgilenen bir K.B.B. uzmanı bu sorunuzu en ideal biçimde çözümleyecektir. Yalnız hekiminizi seçme konusunda en doğru kararı yine sizin vermeniz gerekiyor.

Burun Ameliyatı Öncesi Görüşmenin Önemi

Ameliyatınızı gerçekleştirecek doktorunuz ile görüşmeden önce burnunuz ile ilgili tüm problemlerinizi belirlemeniz faydalı bir hareket olacaktır. Örneğin; Burun akıntısı olup olmadığı, nefes almanız, geniz ardına akıntı ve baş ağrısı olup olmadığını belirlemeniz bu ameliyatla birlikte bu problemlerin çözümünü mümkün bir hale getirecektir. Burun şekil sorunlarınızı ve nelerin düzeltilip nelerin düzeltilemiyeceğini doktorunuzla mutlaka görüşüp bu konu üzerinde tartışın.

Ameliyat İşlemi ve Sonrası

Burun EstetiğiBurun estetik ameliyatları dünya genelinde en çok yapılan estetik amaçlı ameliyat çeşitleridir. Ameliyat süresi 1 ila 1.5 saati aşmamaktadır. Ancak özel durumlarda bu süre daha uzun olabilmektedir. Ameliyat sonrası morluk ve şişlik eskiden uygulanan cerrahi tekniklere göre çok daha az oranda görülmektedir. Burun içinde bir gün kalacak tampon yada nefes almanıza engel olmayacak özel bir sünger ve burun dışını saran minik bir alçı ile uyanacaksınız.

Ameliyat sonrası genellikle korkulduğu gibi ağrılı geçmemektedir. Basit ağrı kesicilerle bu dönem oldukça rahat geçecektir. 1 gün sonra burun içi boşaltılacak, nefes almanız normale dönecektir. Aşırı sıcak olmayan bir mekanda başınız hafif yukarda yada oturur durumda istirahat etmeniz önerilir. Burun ameliyatlarından sonra her rastladığınız insan size farklı yorumlar yapacaktır.

Bu zevklerin değişik olması yanı sıra eski burnunuzun iyi bilinmemesi ile ilgilidir. Burununuz ile ilgili yorumu bu konunun uzmanları bile ancak eski burunu göz önüne alarak yapabilmektedir. Zaman içinde burnunuzla ilgili değişiklikleri doktorunuzla birlikte takip etmeniz en uygun yol ve hareket olacaktır.

Burun Estetiği Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

 • Burun üzerindeki alçı 7 – 10 gün arasında kalacaktır. Bu alçının mutlaka ıslanmaması gerekmektedir. Terleme ile bu alçının gevşeyeceğini düşünerek aşırı sıcak yerlerde bulunmamanız gerekmektedir.
 • Ameliyatı takip eden 20 gün boyunca boğazlı kazak veya dar boyunlu giysiler giyilmemesi.
 • Ameliyat sonrası 5 gün kontak lens takılmaması.
 • 16 hafta boyunca her türlü gözlük kullanılmaması daha sonraki dönemlerde ise hafif bir çerçeve kullanılması.
 • Yüzünüze ve burnunuza 3 hafta süreyle sert bir şekilde asla dokunmayınız.
 • Operasyonu takip eden 6 hafta boyunca aşırı güneş ışığından uzak durunuz. Aşırı sıcak burnunuzda şişmeye neden olacaktır.
 • Burun ameliyatlarından sonra göz altlarında ve yüzde şişme olabilmektedir. Eski ameliyat tekniklerine göre bu duruma çok daha az oranda rastlanmaktadır. Bu şişlikler 1 veya 2 hafta içerisinde geçecektir.
 • Doktorunuzun verdiği ilaçlar dışında kesinlikle başka ilaçlar almayın.
 • Dişlerinizi ilk 10 gün çok dikkatli fırçalamanız gerekmektedir. Özellikle ön dişlerinizi fırçalarken dikkat etmeniz gerekecektir. Fırçanızın yumuşak olması önemlidir.
 • Ameliyat sonrası aşırı fiziksel aktivitelerden uzak durun.
 • Burnunuzdaki sargılar kalkıncaya kadar banyo yapılmaması ve buharlı ortamda bulunulmaması gerekmektedir.
 • Bir hafta boyunca aşırı yüz hareketleri ve gülmekten kaçının.
 • Burnunuz açıldıktan sonra burun cildini sıvı sabun veya özel losyonlarla temizleyiniz. Bantlarınız alındıktan sonra rahat bir şekilde makyaj yapabilirsiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.