Büyük Alaska Depremi 1964

Alaska Depremi Ne Zaman Meydana Geldi?

Büyük Alaska depremi, 1964 yılında meydana gelen Dünya’nın en büyük 2. depremi olarak tarihe geçmiştir. Deprem sonrası adeta harabeye dönen Alaska, yaşadığı bu büyük deprem sonrasında yaralarını uzun zaman iyileştirememiştir.


Depremin Büyüklüğü Tam 9.2 Olarak Ölçüldü.

Yaşanan bu sarsıntı derecesi yüksek depremin büyüklük derecesi ise 9.2 olarak ölçüldü. Bu deprem büyüklük derecesi Alaska depremine Dünya’nın yaşanan 2. büyük deprem ünvanını verdirdi. Tam 5 dakika boyunca aralıksız olarak devam eden 9.2 büyüklüğündeki bu deprem, Alaska dışında Kanada bölgesini de etkilemiştir.


Deprem Sonrası Meydana Gelen Büyük Tsunami;

Yaşanan bu büyük sarsıntının hemen sonrasında oluşan büyük tsunami dalgaları sonrası 128 kişi bu dalgaların içinde sürüklenerek feci bir şekilde can vermiştir. Toplam olarak 311 milyon dolarlık zarara yol açan bu büyük deprem, 5 dakika gibi uzun bir süre devam etmesine rağmen sadece 128 kişinin hayatını kaybetmesi mucize olarak nitelendirilmektedir.


Doğanın Öfkesi Adeta Gün Yüzüne Çıkmıştı;

Dünya tarihi boyunca ölçülebilecek en büyük ikinci deprem niteliğini taşıyan büyük Alaska depremi tam 9.2 büyüklüğünde tahrip derecesi yüksek bir depremdi. Yaklaşık olarak 5 dakika boyunca aralıksız sallanan yer yüzü kabuğu, doğanın hırçın öfkesini adeta gün yüzüne çıkarmıştı.


Deniz Tabanı Tam 10 Metre Yükselmişti.

27 Mart 1964 tarihinde meydana gelen Alaska depremi o kadar kuvvetli bir yapıya sahipti ki deniz tabanı kısmı tam 10 metre yüksekliğe ulaşmıştır. Bu deniz tabanı yüksekliği zaman içerisinde gelmiş geçmiş en büyük tektonik yükselti olarak nitelendirilir.

Depremin hemen sonrasında oluşan büyük tsunami deniz içerisinde ne varsa karaya sürüklemiş, sular çekildiğinde ise geriye dev dalgaların sürükleyip getirdiği gemiler kalmıştı.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.