Cape Town Güney Afrika Şehri

Cape Town Şehri Hakkında Kısa Bir Genel Bilgi;

Cape Town şehri, Güney Afrika’da yer alan üç büyük başkenttten bir tanesi olup nüfus oranı ise yaklaşık 3.5 milyon civarındadır. Bu nüfusun ortalama 500 bini ve 1 milyonu Müslüman kesiminden oluşan büyük bir Afrika şehridir. Cape Town şehri Afrika kıtasının Avrupa kıtasına en uzak bölgesinde yer almaktadır. Bu Afrika şehirinde ortalama 300 Türk vatandaşının yaşadığı söylenmektedir.

Yoğun Suç Oranı ile Dikkati Çeken Cape Town (Güney Afrika Şehri)

Bu şehir, Dünya’nın en çok turist çeken şehirlerinden biri olup, şehir içerisinde meydana gelen yüksek suç oranları ve yoğun bir şekilde yaşanan hırsızlık olayları sebebiyle şehirde dolaşan insanlar için büyük tehlikeye neden olmaktadır. Şehir’e gelen turistler bu nedenle tedirgin durumlarla karşılaşabilirler.

Gelir Dağılımındaki Eşitsizliğin Şehirdeki Suç Oranına Etkisi;

Zengin bir Afrika şehri olmasına karşın insanlar arasındaki gelir dağılımındaki eşitsizlik, özellikle şehrin yoksul kesiminde yaşamını sürdüren zenci(siyahi) nüfusu bir hayli suça teşvik etmektedir. Şehirde yaşayan beyaz nüfusun kökenleri Avrupa’ya dayanmaktadır. Bu beyaz nüfus şehrin genelde en lüks semtlerinde yaşamlarını sürdürürken, şehrin yerel halkının büyük bir kısmı derme çakmadan meydana gelen evlerde, bulaşıcı hastalıkların ve pisliğin yer aldığı bölgelerde yaşamaktadırlar.

Zaruri İhtiyaçlarını Bile Gideremeyen Cape Town Halkının Yoksul Kesimi;

Cape Town halkının yoksul kesiminin çoğunda su ve elektrik gibi giderilmesi gereken ihtiyaçların bile giderilmediği bölgeler vardır. Hırsızlık olaylarının yanı sıra adam kaçırma, cinayet ve taciz – tecavüz gibi insanı ürperten olayların yüksek miktarda yer aldığı bu Afrika şehrinde özellikle gece vakitleri, bu tehlikeli bölgede yaşayan kadınlar için oldukça tehlikeli bir durum oluşmaktadır.

Cape Town Şehrinde Gezilmesi Gereken Yerler;

Şehirde teleferik ile çıkılabilen muhteşem Masa Dağı, Afrika kıtası’nın sonu olarak tabir edilen Ümit Burnu, Müslümanların yaşadığı mahallelerinin eşsiz renkli evleriyle, Bo-Kaap ve Nelson Mandela’nın hapis hayatını geçirdiği Robben Adası gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Şehrin iklim şartlarına değinecek olursak, kış aylarında sıcak, yaz aylarında ise ılıman bir hava hakim olmaktadır. Şubat ve Aralık ayları arasında havanın sıcaklık derecesi 30 ve üstü olur, yüksek nem de şehrin sıcak havasının hararetini biraz olsun yükseltmektedir.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.