Centiyane Bitkisi Faydaları ve Kullanım Tarifi

Centiyane Bitkisi Faydaları ve Kullanım TarifiDoğu Karadeniz bölgesi ve Uludağ’da yetişmekte olan Centiyane Bitkisi, 1 metre kadar bir yüksekliğe, geniş yapraklı ve kalın köklere sahip olan bir bitki türüdür.

Kök kısımları acı olmakla beraber yaprağı ise ceviz yaprağına benzemektedir. Meyvesi baş tarafında çanak gibi bir şekli andırır. İçi sarı, dışı ise esmer bir renk yapısına sahiptir. Hekimlikte, kök kısmı kullanılır. Bu bitkinin sarı ve mavi türleri vardır.

Bilinen Diğer isimleri

Kızıl Kantaron, Yılan Otu, Eşek Turpu, Gentiana lutea ve Gentianae’dir.

Bitkinin Sağladığı Faydalar

10 gramlık Centiyane kökü 1 litre suyun içine bırakılıp süzüldükten sonra içildiği zaman karaciğer ve dalak tutukluk şikayetini giderip açar. Kan ve idrarı söker. Kökünün üsaresi vücuttaki lekelere sürüldüğü zaman şifa verir.

Kök kısmı takatsızlığa, kansızlığa, kalp rahatsızlığına karşı çok iyi bir deva niteliği taşır. Ayrıca vücuda kuvvet verip ateşi düşürür. Hazmı kolaylaştırıp iştahı artırır. Mide yanmasını ve mide ekşimesini ortadan kaldırır.

Kullanım Tarifi

İnce ince kıyılmış olan yarım çay kaşığı Centiyane kökü, 150 ml suda 10 saat boyunca bekletilerek demlendirilip daha sonra süzülür.

Çayı için ise, ince kıyılmış olan yarım çay kaşığı Centiyane kökü, 150 ml’lik kaynar suyun içerisinde 20 dakika boyunca haşlanır. Ardından bekletilip süzülür.

Centiyane bitkisi tentür olarak da kullanılabilen bir bitki çeşididir. 10 gram ince kıyım kök, 50 ml sulandırılmış alkolde 1 gece bekletilip ardından süzülür.


Uyarı: Kan basıncı yüksek, mide kanamasına eğilimli, sürekli burun kanaması olan, hamileler ve midesi yüksek asitliler bu bitkiyi kullanmamalıdır.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.