Çıban Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Çıban Otu sıracagiller familyasının içerisinde olup, kuru olan çayır gibi yerlerde, orman boşlukları içerisinde 1.200 metrelik bir yükseklik rakımına sahip olan yerlerde yetişebilmektedir.Çıban Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Çok yıllık ve sürüngen bir yapıya sahip olan bir bitki türüdür. Boy yüksekliği 10 ve 30 cm arasında değişir.

Yaprak kısımları yeşil ve gri renk yapısına sahip olup, kenar kısımları tırtıllı, üst tarafları ise tüylü bir yapıya sahiptir. Mart ve Haziran ayları arasında beyaz, açık mavi ve mor renkli çiçekler şeklinde açar. Bu bitkinin iki çeşidi bulunmaktadır. Çiçekli olan filizleri hafif baharlı bir şekilde kokar, kuru bitkide ise koku etkeni yoktur. Tadı ise hafif acı ve büzücü bir özelliğe sahiptir.

Bitkinin Bilinen Diğer isimleri:

Veronika, Veronica officinalis, Avrupa çayı, Speedweel ve Yavşanotu Çıban Otu‘nun bilinen diğer isimleri içerisinde yer alır.

Çıban Otu’nun Faydaları:

Çıban Otu; kollesterolü düşürmeye birebir olup, bu işlem için günlük 2 bardak çayı ölçeğinde hazırlanıp tüketilmesi yeterlidir. Bitkinin özsuyu niteliğinde olan suyu içildiği zaman, gerek kronik egzama veya gerekse kronikleşmiş deri hastalıklarına çok iyi geldiği söylenmektedir. Ayrıca iştah açıcı özelliğe, sakinleştirici, hafızayı kuvvetlendirici ve varsa baş dönmelerini giderici faydaları bulunmaktadır.

Çıban Otu, yaralar içinde gayet faydalı bir bitkidir. Bu işlem için ise yara olan bölge, bitkinin özsuyu ile yıkadıktan sonra çayı ile pansumanı yapılıp iyice sarılır. Romatizmasal olan ağrılarda bitki tentürü ağrıyan bölgeye yapılan masajlar uygulaması ile iyi gelir.

Bitkinin Kullanım şekli:

Bir tatlı kaşığı dolusu ince ince şekilde kıyılmış olan Çıban Otu bitkisi, bir su bardağı ölçeğinde kaynar su ile güzelce haşlanır. 10 dakika boyunca demlendikten sonra iyice süzülür.

Özsuyunu Hazırlama Şekli: bitkinin çiçek salkımlarının sapları güzelce yıkandıktan sonra iyice sıkılır. Bu sıkmadan elde edilen özsu küçük şişeler içerisine koyularak buzdolabında muhafaza edilir.

Tentür Hazırlama: İki avuç dolusu, ince kıyılmış çiçekli bitkinin üstüne 1 litre ölçeğinde konyak eklenir. Konyak eklendikten sonra bitkilerin üst kısmına çıkmalıdır. Tentür şişesi ise arada bir çalkalanarak, 14 gün boyunca güneşte veya sıcak bir ortam içerisinde bekletilir ve bu geçen süre sonunda süzülerek, koyu renkli şişelere koyulur. Hazırlanan bu tentür, serin bir ortamda muhafaza edilmelidir.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.