Cildin Düşmanı Olan 7 Etken

Cildin 7 Düşmanı;

Sabah uyanıp aynaya baktığınızda çizgileri derinleşmiş, yorgun, bitkin, sivilceli bir yüzle mi karşılaşıyorsunuz? Günün başlangıç saatlerinde canınızın sıkılmasına neden olan bu tür sorunlar acaba nereden kaynaklanıyor olabilir? Zaman içerisinde hepimiz cilt sağlımıza zarar veren çeşitli alışkanlıklar ediniriz. Bu zararlı alışkanlıklar cildimize biz farkında olmadan tahmin edemeyeceğimiz derecede zarar vermektedir.

Bu Zararlı Alışkanlıkları Maddeler Halinde Sıralayacak Olursak;

1. Madde – Yetersiz Bir Şekilde Uyumak:

Geç saatlerde yatılmış bir gecenin ardından, izleri hemen grileşmiş yorgun görünüme sahip bir ciltle kendini hemen göstermektedir. Eğer yeterli miktarda uyuyamıyorsanız, bu uykusuzluğu telafi etmek için uyandığınız zaman yüzünüzdeki kan dolaşımınızı sağlayacak ve hızlandıracak hareketler ile yüzünüze soğuk su çarparak bu zararlı etkeni telafi etmeye çalışın. Uykusuzluğun neden olduğu bu çizgileri kapamak için hafif bir nemlendiriciyi yüzünüze uygulayın.

2. Madde – Sigara ve İçki:

Bu zararlı alışkanlıkların her ikisi de vücudunuzu ciddi derecede zehirler ve geriye ise pörsümüş, sarkık, cansız bir cilt şekli bırakır. Sigara maddesi ayrıca ağız kenarında bulunan çizgilerin derinleşmesini ciddi derecede hızlandırır ve zarar verir.

3. Madde – Çok Sıcak Su İle Yüzü Yıkamak:

Yıkanacağınız zaman suyun kaynar derecede çok aşırı sıcak olmaması için önlemler alın. Çok fazla sıcak olan su, cildinizi kurutur ve cilt dokularınızı çok fazla zedeler, tahrip eder.

4. – Madde Yüzdeki Makyajı Temizlemeden Uyumak:

Gün içerisinde yüze uygulanan makyaj, cilt içerisindeki gözenekleri kapatarak toksinlerin cildin yüzeyine çıkıp atılmasını önlemektedir. Göze yapılan makyaj silinmediği takdirde de gözde iltihaba sebep olabilmektedir.

5. Madde – Yanlış ve Dengesiz Beslenme Alışkanlığı:

Sağlıksız ve dengesiz yani öğünü belli olmayan beslenme şekilli bir şekilde besleniyorsanız, cilt derinizi koruyan yaşamsal maddeleri sağlıklı bir şekilde alamıyorsunuz demektir. Bunula beraber ultraviyole ışınlarından da uzak durmak, cilt sağlığınız için önem arz etmektedir.

6. Madde – Ciltte Çıkan Sivilceleri Kurcalamak:

Cildinizde çıkan sivilcelerle oynamak deri dokularınıza zarar verir. Ayrıca oluşan enfeksiyonun cildin çevresine yayılmasına sebep olarak enfeksiyonun daha da büyümesine neden olur. Sivilcelerle hiçbir zaman oynamamanızı tavsiye ederiz. Cildinizde oluşan enfeksiyonlu bölgeye antiseptik merhem tedavisi uygulayın.

7. Madde – Yüzü Ovmak Veya Çok Fazla Fırçalamak:

Yüzünüzde oluşan ölü derileri temizlemek için satın aldığınız bazı toz veya kremler, vücut deriniz için çok fazla kaba gelebilir. Cilt tipiniz ne çeşit olursa olsun daima yüzünüze nazik davranın ve hassas bir şekilde cilt bakımınızı ihmal etmeyin. Sağlıklı günler dileriz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.