Cilt Kırışıklığı Nasıl Giderilir?

Cilt kırışıklığı Nedir?


Cilt Kırışıklığı
, cilt yapımıza ve görünümüne en fazla etki eden olumsuz faktörlerden bir tanesidir. Dış görünümüzü en iyi şekilde yansıtan cildimizin sağlığı, hepimiz için çok önem arz eden sağlık ve bakım konularından bir tanesidir. Yazımız içerisinde, cilt yapınızda oluşan kırışıklığın giderilmesinde yardımcı olacak bir çok bilgiyi bulacak ve cilt sağlığı hakkında kafanıza takılan bir çok sorunun cevabına ulaşabileceksiniz.

Cilt Kırışıklığını Önlemeye Yardımcı Olan Etkenler

Cilt kırışıklığı‘nı giderme konusunda kozmetik dünyası içerisinde en çok konuşulan yardımcı vitamin çeşidi, A vitamini ve bu vitaminin türevleridir. Çok geniş bir derecede konuşulmasa da C vitamini, selenyum, dengeli beslenme, spor ve su gibi doğal etkenler, cilt sağlığı ve kırışıklıklarının giderilmesi veya oluşumunun engellenmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır.

Gerçekleştirilen bazı çalışmalar neticesinde, kollajen yapımı üzerine etkileri nedeni ile C vitaminini de gündeme getirmiştir. Yapılan bazı çalışmalar, C vitamininin vücüdumuz içerisindeki bağ ve doku denen, koruyucu doku katmanının korunmasında anahtar rölü oynadığını açık bir şekilde göstermiştir. Kollajen de bu dokunun bir parçası ve elemanıdır. Kollajen sentezi için gereken tüm sinyali, C vitaminin oluşturduğu neticesine varılmıştır.

Vücudumuzun C Vitaminine Karşı Oluşturduğu Tepki:

Günlük yaşamımız içerisinde tükettiğimiz besinler ile C vitamini alabilmekteyiz. Bu vitamin çeşidi, suda eriyebilme özelliğine sahip vitaminler gurubundandır. Asitsel bir yapıda olup, bilinen kimyasal ismi ise askorbik asittir.

Yani sindirim kanalı vasıtası ile kanın içerisine, vücudun emme mekanizmasının izin verdiği ölçü ve derecede geçer ve vücudun her noktasına bu şekilde taşınır. Hücreler ihtiyaçları kadar olan C vitaminini kandan alırlar ve fazla alınmış C vitamini miktarını ise vücuttan idrar yolu vasıtası ile dışarı atar.

Günlük Vücudumuzun C Vitamini İhtiyacı Ne Kadardır?

Sık bir şekilde tükettiğimiz, taze meyve ve sebzeler, C vitamini açısından çok iyi bir vitamin kaynağıdır. Günlük erişkin bir insan için önerilen C vitamini dozu miktarı 300-500 mg. civarındadır. Sigara alışkanlığı olan kişilerde ise bu ihtiyaç daha da yüksektir.

Çok fazla miktarlarda C vitamini alınması halinde, idrar yolu ile atılabilir olup fazla bir zararı bulunmamaktadır. Yalnız, çok yüksek miktarlarda alınan C vitamini, vücuttan atılımı esnasında idrar içerisinde, kum veya taş oluşumuna sebebiyet verebilme ihtimali yüksektir.

Erişkin insanlar için önerilen minimum derece C vitamini dozunun, vücut sistemi içerisinde C vitamini eksikliği oluşmaması açısından gereken doz miktarının olduğunu vurgulayan uzmanlar, bu fazla dozların cilt kırışıklığı üzerinde olumlu bir etki sağlamayacağını vurgulamaktadırlar.

Güneş Işınları İçerisindeki Ultraviyole Işınlarının Cilt Üzerindeki Olumsuz Etkileri:

Güneş ışınlarının taşımış olduğu ultraviyole ışınlarının cilt yapımız üzerindeki olumsuz olan etkileri düşünüldüğü zaman, hücre içindeki metabolizma bozulur, bu bozulmaya bağlı olarak daha az kan taşınır, ter ve yağ bezlerinin fonksiyonları bozulup, Kollagen yapımı azalır ve varolan kollagen lifleri kalınlaşır.

Damar yapımızın duvar kısımlarında yer kollagen lifler de özelliklerini kaybettiklerinden dolayı (özellikle göz çevresi ve damarların daha yüzey kısımlarda olduğu bölgeler içerisinde) damar duvarlarından dışarıya doğru kan serumu çıkmakta olup, süngersi yapıda ve özellikte olan bölgelerde zaman içerisinde torbalaşmalara neden olabilmektedir.

Yaşlı Cilt Tiplerinde Daha Çok C Vitamini İhtiyacı Var Mıdır?

Genç cilt tipleri‘nde daha fazla kan akımı ve damarsal oluşumlar mevcut iken, yaşlılıkta ise azalan kan akımı derecesi ve daha çok ultraviyole ışınına maruz kalarak yıpranmış, daha çok serbest radikallerin hücre için, sağlam moleküllerden elektron çalarak, onların yapısını bozup, normal moleküllere zarar veren zararlı bir grup madde meydana geldiği cilt’te, daha fazla C vitamini ihtiyacı ve gerekliliği vardır.

Cilt Bakımı İçin Kullanılan C Vitamini İçerikli Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt içerisine yüksek dozaj ve miktarlarda C vitamini özü içeren krem çeşitlerinin uygulanması ile Cilt yapısında onarma ile ilgili bazı olumlu gelişmeler gösterilmiştir. Özellikle sunblock yani (tam Ultraviyole kesen kozmetikler) ile beraber C vitamini uygulamasının, serbest radikallerin oluşumu azalmakta olup kırışıkların oluşum ve başlamasında engel olduğu tespit edilmiştir. Bu tarz ürünlerin, güneşli havaya çıkmadan en az 20-30 dakika önce cilde düzgün bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

E Vitamininin Cilde Olumlu Etkisi:

Cilt‘te meydana gelen kırışıklık çeşitlerinin oluşumuna engel olan bir diğer olumlu etken de E vitamini çeşididir. Bu vitamin antioksidan yapılı özelliği ile serbest radikalleri ortadan kaldırma özelliğine sahiptir. Bu tip ürünlerin de güneşe çıkmadan değil de, güneş ışınlarına maruz kaldıktan hemen sonra uygulanması tavsiye edilmektedir.

E vitamininin kendisinin de ultraviyole karşısında, serbest radikaller oluşturduğu bilinen bir bilgidir. Güneşlenmeden yaklaşık 8 saat sonra cilde uygulanan E vitamini yağının, cilt’teki zarardan cildi etkili bir şekilde koruduğu ve şişme oluşumunu engellediği bilinmektedir.

Ağız Yoluyla Alınan E Vitamini’nin Cilde Etkisi:

Ağız bölgesi ile vücuda alınan E vitamininin, meydana gelen cilt kırışıklıkları üzerine olan etkisi, yeni çalışılan bir konu olup, ancak bu tarz bir uygulamanın cildin daha sağlıklı bir yapıya kavuşmasına ve ultraviyole ışınlarının neden olduğu zararlardan korunmada etkili olduğu söylenmiştir.

Cilt Kırışıklığına Faydalı Olan Bir Diğer Mineral Selenyum:

E vitamini tarzında cilt kırışıklığı‘mıza etki gösteren bir diğer mineral de Selenyum mineralidir. Toprak içerisinde var olan bu mineral, yediğimiz besinler yolu ile vücuda alınırlar. Toprakta bulunan selenyum içeriği doğrultusunda vücudun bazı bölgelerinde alım eksikliği olmaktadır. Cilt sağlığı için günlük olarak önerilen minimum Selenyum miktarı 50-200 mikrogram ölçeğindedir.

En fazla kullanılan Selenyum tuz çeşidi, l-selenomethionin‘dir. Bu mineralin kullanılması durumunda mutlaka uzman hekiminize danışmanız gerekmektedir. 100 mikrogramın üzerindeki yüksek dozlarda toksik oranı zarar verici olabilmektedir.

Sadece gerektiği zaman kullanılması gereken bir mineraldir. Özellikle soğan, sarmısak gibi yemeklerimiz içerisinde sık bir şekilde kullanılan sebzeler, yüksek miktarlarda Selenyum bulundurur. Selenyum en fazla da ton balığı içerisinde yer alır. Ondaki miktar bile 3 konserve dolusu kutu balıkta 100 mikrogram civarında bulunur.

Sigara ve İçki Gibi Zararlı Alışkanlıkların Cilt Üzerindeki Olumsuz Etkisi:

Erken ve hızlı Cilt kırışıklık sorunu konusunda içki ve sigara gibi zararlı etkenlerinde çok fazla etkisi vardır. Sigara, içerdiği maddeler sebebi ile zaman içerisinde damarların büzülmesine ve kan akımının ciddi derecede azalmasına sebep olur. Cilt içerisinde tahriş ve kurumalara neden olurlar.

Suyun Cilt Sağlığına Bir Faydası Var Mıdır?

Vücuda bol bol su takviyesi yapmakta çok önemli bir faktör olup, cilt‘te bulunan hücrelerin su içeriklerinin tam seviyede olması, yağ ve ter bezlerinin normal fonksiyonlarının iyi çalışması için su çok önemli bir faktördür.

Su, doğal olarak cildi iyi derecede nemlendirme özelliğine sahiptir. Bir insanın günlük 5 lt. ye yakın miktarda sıvı alması önerilir. Yeteri kadar su içilmesi, tüm sağlık problemlerinin çözümünde önerilen bir etken olduğu gibi, cildin de her türlü sorunununda da çok önemlidir ve etkin bir yapıya sahiptir.

Dolaşım Sisteminin Sağlıklı Çalışması Cildin Beslenmesi Konusunda Önemli Midir?

Dolaşım sisteminin dengeli bir şekilde artması ve düzenli olması, hücrelere daha düzenli bir biçimde besin ve oksijen taşınması anlamına gelmektedir. Daha sağlıklı ve atik bir vücut için, spor çok önem arz eden bir etkendir.

Spor, dolaşım sisteminin daha sağlıklı fonksiyon işlevini görmesini sağlar. Dengeli bir beslenme ise, güneşten korunma, spor yapmak ve bol bol su tüketmek, cilt sağlığı açısından yapılması gereken en temel ve doğru davranışlardan bir tanesidir. Sağlıklı günler dileriz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.