Çin’in Kültür Devrimi Hakkında Bilgi

Çin Kültür DevrimiKültür Devrimi (Büyük Proleter Kültür Devrimi) olarak Çin‘de 1966‘dan 1976‘ya kadar gerçekleşen bir devrimdir.

Devrimin Hedefi Neydi?

Komünist devrimin ruhunu yenilemeyi ve “burjuva” infiltratörü olarak gördüğü kişileri kökünden sökmek isteyen Çin Komünist Partisi (ÇKP) Başkanı Mao Zedong‘un yönetiminde başlatılmış oldu. Hedefte Mao‘nun vizyonundan farklılık gösteren ve ekonomik iyileşme yolunu savunan meslektaşları idi.

Devrim, ağustos 1966‘da 8. Merkez Komitesinin 11. Plenumunda resmen başlatılmış olmasına rağmen, Kültür Devrimi aslında 16 Mayıs’ta ilan edilmişti ve o zamandan beri eğitim kurumlarına odaklanılmıştı. Başlangıçta Mao, hedeflerini Kızıl Muhafızlar, kitlesel seferberlik çabalarıyla yaratılan ülkenin kentsel gençlik grupları aracılığıyla sürdürdü.

Onlar, “yeteri kadar devrimci” olmayan ve “burjuva” olduklarından şüphelenilenler, ülke nüfusu arasında kök salmaya yönelmişlerdi. Kızıl Muhafızlar küçük gözetim altındaydı ve eylemleri, şüpheli bireyler olarak anarşiye ve teröre yol açtı. Örnek olarak; gelenekselciler, eğitimciler ve aydınlar zulüm gördüler ve öldürüldü.

Devrimin acımasızlığı devam etsede Kızıl Muhafızlar yakında yetkililer tarafından yeniden ele alındı. Devrim, aynı zamanda, Deng Xiaoping ve Lin Biao gibi yüksek dereceli ÇKP yetkililerinin lehine düştüğü görüldü.

Devrim Nasıl Son Buldu?

Devrim, 1976 tarihi sonbaharının Eylül ayında Mao‘nun ölümü ile Ağustos ayında resmi olarak ilan edilmiş olmasına rağmen, sözde dörtlü çetenin (bir grup radikal yanlısı Mao ÇKP üyesi) düşüşünden sonra sona erdi.

Devrim Milyonlarca İnsanın Ölümüne Sebep Oldu

Çin'de Öldürülen İnsanlar11. Parti Kongresi tarafından 1977 tarihinde bu devrim birçok insanın ölümüne neden oldu. Tahmini olarak ölen insan sayısı 500.000 ile 2.000.000 arasında değişiyordu. Ayrıca milyonlarca insanı yerinden etti ve ülke ekonomisini tamamen bozdu.

Mao, devrimciliğini komünizmi güçlendirmek için tasarlamış olmasına rağmen, Çin‘in kapitalizmi benimsemesine yol açıp, bunun tersine, zıt bir etki yaratmış oldu.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.