Çin Seddi Nedir? Neden Yapılmıştır?

Dünya’nın En Gözde Tarihi Yapıtlarından Çin Seddi;

Tarih boyunca nice medeniyetler ve imparatorluklar büyük yapıtlara ev sahipliği yapmış ve bu yapıtlar günümüze kadar muhafaza edilip getirilmiştir. Tarihte var olan usta mimarlar bu büyük şaheser niteliğindeki tarihi yapıtlara imza atmışlardır. Bu eserlerden bir tanesi de hiç şüphesiz Çin Seddi‘dir.


Çin Seddi’nin Dünyanın 7 Harikasından Biri Olarak Seçilmesi;

Çin Seddi şaheseri 7 Temmuz 2007’de Dünyanın yeni yedi harikasından biri olarak seçilmiş olup UNESCO tarafından da Dünya mirasları listesine kabul edilen biri tarihi şaheser yapıt olmuştur. Efsanelere bile konu olan bu tarihi duvarın yapımına M.Ö 221 yılında başlanmış ve M.S 17. yüzyıla kadar Çinliler tarafından devam edilmiştir.


2 Bin Yıl Boyunca Devam Eden İnşa Süreci;

Uzun bir inşa süreci ile yapılan bu savunma niteliğindeki Seddin Duvarının yapımı yaklaşık 2.000 yıl gibi uzun bir süre sürmüştür. Yapımı sırasında 3 milyona yakın işçi çalıştırılan bu savunma duvarı, toplam olarak 8.851 km uzunluğuda hayret verici bir uzunluğa sahiptir. Çin Seddi, Po Hay Körfezi kıyısından başladıktan sonra Huhang Ho nehrini ikiye bölerek güneybatıya tarafına uzanır ve oradan Gobi çölünün güney tarafından batı yönüne doğru yönelerek devam eder. Duvar son olarak Ming Hanedanlığı (1368-1644) zamanında onarımı yapılmıştır.


Çin Seddi Neden Yapıldı?

Çin Seddi duvarının yapılış amacı; Savaş içersinde olan beylikler döneminde yirmiden fazla ayrı Çin hanedanın sınırlarına kalkan olmak ve korumak amacıyla oluşturup yaptıkları küçük savunma setleri ile kullanılması amacıyla yapılmıştır. Sonraları ise ilk Çin hükümdarı olan Qin Shi Huang tarafından tamamen aşılmaz bir duvar olarak inşası tamamlanmıştır. Böylelikle Qin Shi Huang’ın ülkesine kuzeyden gelebilecek zamanın Moğol ve Türk boylarının saldırısı bertaraf edilmiş olacaktır.


Çin Seddi Duvarının Yapılış Amacı Hakkında Tarihçilerin Farklı Görüşlerde Olması;

Bu efsanevi savunma duvarının yapılış amacı bir çok tarihçi tarafından farklı görüşler içermektdir. Ama var olan ortak görüş de hemen hemen şu şekildedir; Savaşlarda esir düşmüş komşu hanedanların elindeki savaş esirlerinin yoğun olarak çalıştırılması ve hükümdarın bu savunma duvarı ile ülkenin artık tek elden yönetildiğini bütün Dünya’ya göstermek istiyor olmasından geldiği söylenmektedir. Çin Seddi tarih boyunca bir savunma duvarı olarak görülmüş ve bilinmiştir. Bunun sebebi ise, duvarda okçu yerlerinin, siperlerin ve her 200 metrede bir gözetleme kulelerinin var olduğudur.


Çin Seddi Duvarının Tamamı Aynı İşçilik ve Özenti ile Yapılamamıştır.

Çin Seddi’nin neredeyse tamamı muhteşem bir işçilik ve sağlamlık örneğini maalesef sergileyememektedir. Duvarın bazı yerleri tuğla ile örülmüş iken bazı yerleri de hafif derecede dayanıksız yapı malzemeleriyle inşa edilmiştir. Genel olarak yüksekliği 4-6 metre civarında, taban kalınlığı ise 7 metre ve tavan kalınlığı yani duvarın üst bölgesi de 6 metre olarak inşa edilmiş ve bitirilmiştir.


Milyonlarca Esir İşçiye Mezarlık Olan Çin Seddi;

Bu büyük tarihi eser yılda Dünya’nın dört bir yanından gelen yüzbinlerce meraklıları tarafından ziyaret edilmektedir. Yazımızın içerisinde bahsettiğimiz gibi bu yapımda milyonlarca işçi ve esir çalıştırılmıştır. Yapımı esnasında ölen esirler ise Çin Seddi‘nin altına gömülmüşlerdir. Buda demek oluyor ki Çin Seddi ayrıca Dünya’nın en büyük tarihi mezarlığı konumunda yer almaktadır.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.