Ciudad Juarez Nasıl Bir Şehirdir?

Uyuşturucu Başkenti Olarak Adlandırılan Ciudad Juarez Kenti;

Dünya’nın en tehlikeli kent ünvanına sahip olarak bilinen Ciudad Juarez kenti, Meksika’nın Amerika Birleşik Devletleri’nin sınırında yer almakta ve bu tehlikeli kent Dünya’nın en büyük uyuşturucu başkenti olarak bilinmekte ve adlandırılmaktadır. Kent’te yaşanan cinayetler, adam kaçırma gibi tüyler ürperten olaylar ve özellikle kent’te var olan uyuşturucu mafyaları şehire adeta nefes aldırmamaktadır.


2012 Yılında Ciudad Juarez’de Cinayet Oranlarının Düşmesi Bile Kenti Tehlikeli Şehirler Sıralamasından Düşürmeye Yetmedi;

2012 yılı içerisinde Meksika adına çok sevindirici bir gelişme yaşanmıştı ve Ciudad Juarez kentinde meydana gelen cinayet oranlarında %57’ye kadar düşüş meydana geldi. Ve ne yazık ki bu ciddi suç oranı düşüşü bile Ciudad Juarez kentini Dünya’nın en tehlikeli şehirler listesi sıralamasında 2. sırada yer almasına engel olamamıştır.


Kent’te Yaşanan Şiddetli Kavga ve İşkence Olayları Çok Büyük Endişeler Yaratıyor;

Dünya’nın en tehlikeli kentlerinden biri olan Ciudad Juarez’de, çeteler arasında sıkça yaşanan silahlı çatışma türleri, kentin köylüleri arasında yaşanan baltalı, sopa ve kıymık gibi ilkel aletler ile her an kavgalar yaşanabiliyor. Son yıllar içerisinde cinayet oranlarında düşüşler meydana gelsede bazı insan hakları örgütleri artan bu işkence olaylarının endişe ve tedirginlik verici olduğu kanısına varmaktadırlar.

Yetkililerin belirledikleri resmi rakamlara göre Juarez‘de uyuşturucu mafyaları arasında yaşanan çatışmalarda yılda tam 5 bin 500 insan hayatını kaybediyor. Kentin dört bir yanında, vücut bölgelerinde işkence izleri taşıyan yüzlerce insan cesedine rastlanıyor.


Kent Hakkındaki Diğer Çeşitli Bilgiler;

Ciudad Juarez kenti, Meksika’nın Chihuahua eyaletinde genel olarak halk dilinde Juarez adı ile de anılmaktadır. Bu tehlikeli kentin nüfusu ise 1 milyon 300 bin civarında olup, belediye sınırları içerisinde ise 1 milyon 313 bin insan yaşayıp hayatlarını bu kentin zorlu ve tehlikeli koşullarında sürdürmektedir.

Kentin adı eski tarih kaynaklarında bulunduğu coğrafi konumu nedeni ile Paso Del Norte yani,(kuzeyin el pasosu) olarak yer almaktadır. Şehir Rio Grande’nin nehri üzerinde yer alır. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri sınırındaki El Paso kentinin tam karşı tarafında bulunmaktadır. Kentin isminin anlamı ise; Club de futbol Ciudad Juarez yani kısa olarak İndios yada “Los İndios De Juarez” olarak bilinen ve tanınan bir futbol takımından gelir.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.