David Foster Wallace Kimdir?

David Foster Wallace Kimdir?Doğumu: 21 Şubat 1962
Ithaca, New York

Eserleri: “Infinite Jest”“The Broom of the System”“The Pale King”…


David Foster Fallace Hayatı

Amerikalı romancı, kısa öykü yazarı David Foster Wallace (21 Şubat 1962’de doğup, Ithaca, New York, US-12 Eylül 2008 tarihinde Claremont, Californiada öldü).

Wallace, bir felsefe profesörü ve bir İngilizce öğretmenin oğluydu. B.A. 1985 yılında Amherst Collegein’den mezun oldu. Arizona Üniversitesi’nde yaratıcı yazı üzerine yüksek lisans derecesi ile meşhur ilk romanı “Ve Süpürge Sistemi” (1987) yayınlandı. Daha sonra Illinois State Üniversitesi’nde ve Pomona College’da yaratıcı yazı yazmayı öğretti. 1997’de bir MacArthur Vakfı burs yardımını aldı.

Wallace, ikinci romanı Infinite Jest (1996) ile tarafından tanınmaya başlandı. Bu kitap, dört yıl boyunca yazdığı büyük, çok tabakalı bir romandı. İçinde alkolik ve yabancı devlet adamlarını iyileştirmekten yarı yollu bir evin sakinlerine ve lise tenis yıldızlarına kadar geniş kapsamlı postmodern karakterler anlatılıyordu.

Reklamın her yerde yaygınlaştığı ve halkın tüketimciliğe bağımlı olduğu bir dünyayı fütüristik bir vizyon olarak sunan Infinite Jest ürünlerini tanıtma haklarını satın alan şirketler tarafından seçilen takvim yıllarında yer alıyordu.

Wallace’ın sayfadaki insan düşüncesinin doğrusallığını yeniden üretme girişiminde bulunduğu notların kendine güvenen, dolambaçlı yazma stilini çeşitli şekillerde canlandıran ve çıldırtıcı bulan eleştirmenler, Infinite Jest’i Thomas Pynchon ve Don DeLillo’nun romanlarıyla kıyaslarlar.

Yazarın Kısa Hikayeleri

Wallace’ın kısa hikayeleri, Tuhaf Saçlı Kız (1989), Gizemli Erkeklerle Kısa Röportajlar (1999) ve Oblivion (2004) adlı kitapta toplanmaktadır. Ayrıca, Illinois resmi fuarı, konuşma radyosu ve lüks yolculukları gibi görünüşte karmaşık olmayan konular üzerinde ayrıntılı denemeler üretmek için imza atan ve dipnot ağır serisini kullanarak, beğenilen bir kurgu yazarıydı.

Kompozisyon koleksiyonlarında Asla Asla Yapmayacağım (2001) ve Istakoz ve Diğer Denemeleri Düşünelim (2005) adlı sözde eğlenceli şeyler yer alıyor.

Sonsuzluğun Kompakt Tarihi (2003) sonsuzluk matematiksel kavramının bir anketi ve Mark Costello ile Rappers’ı İmzalıyor, Urban Present’da Rap ve Irk (1990; 2. Baskı 1997) eserlerini yazdı.

Wallace’nin Yaşamına Son Vermesi

Wallace, 20’li yılların başlarından beri depresyondan acı çekti ve etkili bir ilaç rejimi bulamamış sayısız başarısızlıktan sonra kendi hayatına son verdi. Wallace’ın ölümünden üç yıl sonra yazarın bitmemiş bıraktığı The Pale King adlı yeni bir roman (2011) tarihinde serbest bırakıldı. Kitap, uzun zamandır Wallace’ın editörü Michael Pietsch tarafından toplandı.

Kitabın konusu 20. yüzyılın sonlarında, Illinois, Peoria’da bir İç Gelir Hizmetleri ofisinde kurulmuştur. Karakterlerinin çoğu yıllık gelir vergisi beyannamelerinin incelemecisidir ve kitabın merkezi teması can sıkıntısı çekmenin potansiyel bir aracı olarak can sıkıntısıdır.

Bu sebeple Infinite Jest’in ana konusu olan aşırı uyarılma kültürüne bir alternatif olarak sıkıntı kavramından oluşur. Kurgusal olmayan yazdıklarının üçüncü bir koleksiyonu, hem Flesh hem de Not (2012) eseri ölümünden sonra da yayınlandı.


David Foster Wallace Kimdir? başlıklı yazımızın sonuna geldik. Yazar ile ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki ‘yorum ekle’ kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Fatih Sultan Mehmet’in kısa hayat hikayesinin konu edildiği Fatih Sultan Mehmet Kimdir? başlıklı yazımızada göz atabilirsiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.