Dedicated Server Nedir? Neye Yarar?

Dedicated Server Nedir?Son 20 – 30 yıldır dijital tekonolojide yaşanan baş döndürücü hızlı gelişmeler yeni sistemlerin ortaya çıkıp hayatımıza girmesine sebep olmuştur. Bizde bu yazımız içerisinde dijital web teknolojisini çok yakından ilgilendiren Dedicated Server sistemi hakkındaki bilgiler vereceğiz.

Özellikle web sitesi yöneticileri ile alakalı olan bu sistem hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki anlatımımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.


Dedicated Server Nedir?

Dedicated Server sistemi, tek bir kullanıcı veya herhangi bir şirket için özel bir şekilde tahsis edilen ve paylaşımsız özelliğine sahip olan internet sunucusu anlamına gelmektedir. Dedicated Server sistemi’nin kullanım hakları tek bir kişide veya bir şirket içerisinde yer almaktadır.

Paylaşımlı bir özelliğe sahip olan sunuculardan en büyük farkı da bu noktada hemen kendini göstermektedir. Bu ingilizce terimin tam olarak bir Türkçe karşılığı bulunmasada Dedicated dilimizde ise “Paylaşımsız/Fiziksel Sunucu” anlamını içermektedir.

Dedicated Server Neye Yarar?

Dedicated Sunucusu sahibi olduğunuz zaman, sunucunun tüm hakları ve bütün saklama alanları sadece size ait olur. Bu sayede barındıma ve saklama alanı konusunda hiçbir zaman problem yaşamazsınız. Seçtiğiniz bir sunucunun barındırma alanı tamamen sizin elinize geçip sizin himayenizde olur. Paylaşımsız sunucunuzun saklama alanlarını ve diğer bir çok çeşitli ayarlarını kendi belirlediğiniz bir düzen içerisinde kullanabilirsiniz.

Eğer aktif olan ve etkili ziyaretçi kitlesine hitap eden bir siteniz varsa Deticated Server’lar en ideal ve performansı yüksek sunuculardır. Veri güvenliği konusunda Dedicated Serverlar firmalar için daha güvenli bir sunucu sistemidir. Bu gibi sunucuların dezavantajlarıda sunucu yönetimi ile ilgili işlem ve bilgilerin sizin yönetim ve sorumluluğunuzda olmasıdır. Bu yönetimsel işlemleri ise servis sağlayıcınıza devrettiğiniz halde ek ücret talep edilebileceği unutulmamalıdır.

Paylaşımlı ve Paylaşımsız Sunucular Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dedicated ServerVeri merkezleri(hostingler) müşterilerine farklı farklı veri merkezi çözüm olanaklarını sunmaktadırlar.

Bu sunucular arasındaki farklar ise 2 çeşittir;

– Birincisi paylaşımlı sunucular, büyük şirketler için ideal uygunlukta olmayan veri barındırma sistemleridir. Paylaşımlı sunucular içerisinde onlarca web sitesi barındırıldığı için bazen yoğunluk düzeyine göre işlemci ram ve disk alanı ortaklaşa kullanılabilir.

– İkincisi olan paylaşımsız sunucular ise, özel olarak tek firma veya kişiye sunulan sunucu çeşitleridir. işlemci RAM disk alanı gibi sistemsel özelliker tamamen özel olup başka hiçbir şahsın veya şirketin verileri barındırılmaz. İş hacmi ve kapasitesi, site trafiği, fazla görsel ayrıca veri bulunduran şirketler için son derece uygun bir sunucudur.

Dedicated Sunucuları Kaç Çeşittir?

Bu sunucuda toplamda 5 ceşit bulunmaktadır. Bunlar;

  • Uygulama Odaklı: Her çeşit yasal uygulama için kullanılan sunucu çeşididir.
  • Bant Genişliği Odaklı: Video ve canlı yapan firmalar tarafından tercih edilen sunucu türüdür.
  • Veri Tabanı Odaklı: MSSQL veya MySQL gibi veri tabanları üzerinde çalışmalar yapanlar için özel bir şekilde konfigüre edilen sunuculardır.
  • Temel Odaklı: Bu sunucu çeşidi internet site trafiği belli limitleri aşan ve paylaşımlı olan sunucuların karşılayamadığı seviyelere kadar gelen firmaların tercih edip seçebileceği temel özelliklere sahip olan temel sunuculardır.
  • Yüksek Performans Odaklı: Saklama alanı, işlemci RAM ve bant genişliği konusunda daha yüksek performanslar sunan sunucu çeşitleridir.

Server ve hosting sistemleri hakkında hazırladığımız Dedicated Server Nedir? başlıklı bilgilendirici yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda yer alan ‘yorum ekle’ kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz bulut hizmetlerinin devi (AWS) hakkında çok önemli bilgilerin yer aldığı Amazon Web Services (AWS) Nedir? Nasıl Kullanılır? başlıklı yazımızada göz atabilirsiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.