Deve Nasıl Bir Hayvandır?

Çöllerin Hakimi Olan Hayvan, Deve;

Deve çöl insanı için paha biçilmez bir nimettir. Deveye “Ataullah” yani Allah(c.c.)’ın ihsanı denilir. Yüce yaradan Kur’an’ı Kerim’de şöyle buyurmuştur; ‘Ya hala bakmazlar mı o deveye nasıl yaratılmış?’(Gaşiye 17.) diye buyurmuştur. Develer daha çok çöl iklimine sahip yerlerde yaşarlar. Türkiye’de ise güney ve batı vilayetlerde az sayıdada olsa bulunurlar.


Develerin Yavrulama Dönemleri;

Develerin yavrulama müddetleri 12 – 13 ay gibi bir süredir. Bir yavru doğunca hemen ayağa kalkarak annesini takip eder. Develer memeli hayvanlar sınıfına dahil olup ortalama 40 – 50 yıl gibi bir süre yaşayabilirler. Develerin yedikleri çöl bitkilerinin %80’i sudan meydana gelmektedir. Bu sebeple bitki bulunan bir çölde 6 – 7 ay sussuz yaşayabilme özelliğine sahiptirler.


Etinden, Sütünden, Tüy ve Derilerinden Faydalanılabilir;

Develer yük ve binek hayvanları olduğu gibi sütünden, tüyünden, etinden ve derisinden faydalanılabilmektedir. Tüy kısımları güneşin yakıcı ışığına karşı bir perde vazifesi görüp sıcaklığın tesirini azaltabilme özelliğine sahiptir. Günde 18 saat yol kat edebilir ve saatte 5 kilometre giderek günde 100 km yol alabilme yeteneğine sahiptir. Daha hızlı giden Develerde vardır.


Develer Kuvvetli Bir Hafızaya Sahiptirler;

Develer kuvvetli hafızları ile kuvvetli fırtınalarda bile kum tepelerinin yerlerini değiştirmesine rağmen çöllerde yollarını şaşırmazlar. Çocukların bile alıp götürebileceği uysallıktadırlar. Ancak, kinleri de meşhurdur, kendisine yapılan kötü muameleyi unutmazlar, fırsatını buldukları anda intikamlarını alırlar.


Develerdeki Muhteşem Hörgüç Özelliği;

Devenin hörgüçü(Devenin aç kaldığı zamanlarda kullanmak üzere yağ depoladığı sırtındaki tümsek.) adeta depo gibidir. Günlerce bu depoda yer alan rızık ile idare edebilirler. Develer 3 hafta boyunca su içmeden yaşayabilirler. Ayak kısımları geniş bir yapıda yaratılmışlardır, kumda batmadan koşabilme yeteneğine sahiptirler.


En Şiddetli Fırtınalarda Bile Kullandıkları, Kalkan Gibi Özellikleri;

Göz kapakları kısmında yer alan kirpikler ağ gibidir, en şiddetli kum fırtınalarında bile göz kısımları kum tozu ile dolmaz. Burun kısmı öyle muazzam bir şekilde yaratılmıştır ki, en korkunç fırtınalarda bile rahat bir şekilde nefes alıp verebilirler. Develerin üst dudak kısımları yarık bir şekildedir, bu özellikte dikenli çöl bitkilerini kolayca yemesini sağlamaktadır.


Uzun Boyluluklarının Verdiği Avantajlar;

Uzun boyunları, yerden ortalama 3 metre yükseklikteki yaprakları bile yemesine imkan tanımaktadır. Diz kısımları bir boynuz kadar sert ve kalın bir zardan oluşan nasırla kaplıdır. Diz kısımlarını kaplayan bu nasırlar, hayvan kızgın kumlara yattığında onu aşırı derecede sıcak olan kumlardan ve yaralanmalardan korur.


Kürk Özellikleri;

Deve, kalın kürkü sayesinde yaz mevsimlerinde 50 dereceye kadar varan aşırı sıcaklarda ve kış aylarında -50 dereceye varan soğuklarda özel kürkü sayesinde bu yüksek ve düşük sıcaklıklardan zarar görmeden korunup dayanabilir.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.