Dizüstü Bilgisayar Nedir? Avantajları Nelerdir?

Dizüstü Bilgisayar Nedir?

Dizüstü bilgisayar veya diğer bir tanımı ile laptop, genel olarak ekran ve klavye niteliğinde iki ayrı parçadan oluşan, taşınabilir bir özellikte kişisel bilgisayarlara denir. Bu bilgisayar çeşidi istediğiniz her yere götürebilme özelliğine sahip olup, saatlerce içerisinde şarj bulundurabilen ve tekrar doldurulabilen özelliktedir. Taşınabilir özellikte olmaları akıllı telefonların taşınabilirlik özelliklerini aklımıza getirmektedir.

Dizüstü Bilgisayarların Avantajları Nelerdir?

Dizüstü bilgisayar‘ların hiç şüphesiz en büyük avantajları taşınabilir bir yapıda olmalarıdır. Bunun yanında şarj edilebilmesidir. Şarjı sayesinde elektrikler kesilse bile veya bir yere gitmeniz durumunda, bulunduğunuz yerde kablo derdi olmadan şarj süresinin yettiği saate kadar rahatlıkla kullanabilirsiniz. Masaüstü bilgisayara göre daha hafif bir yapıda olup kolayca el çantasında taşınabilir, kablosuz veya dokunmatik mouse ile kablo derdinden kurtulabilir, sayamadığımız daha bir çok kullanıcıya olumlu bir şekilde hitap eden özelliği ile dizüstü bilgisayar adeta kullanıcı dostu pratik bir bilgisayardır.

Dizüstü Bilgisayarın Tarihi:

İlk dizüstü bilgisayar üretip piyasaya süren markalar Sony ve Compaq‘tır. Tarihte ilk defa dizüstü bilgisayar terimi, 1983 tarihinde NEC UltraLite ve Compaq LTE modelinde olan bilgisayarlar için kullanılmıştır. ‘Dizüstü’ sözcüğü ingilizce dilinden türemiş olup taşınabilirlik anlamına gelmektedir.

İlk üretildiklerinde not defteri amacı ile kullanılsada 2000’li yılların başında bu küçük not defterinin performansı iyileştirilip satışa sunulmaya başlanmıştır. İlk çıktıkları zaman geniş bir kitleye hitap etmeyecek bir fiyata satılan dizüstü bilgisayarların, daha sonra fiyat iyileştirilmeleri yapılıp herkesin kullanabilmesi açısından bir adım atılmıştır. Günümüzde öne çıkan türler laptop, notebook, minibook ve ultrabook’lardır. Ultrabook, laptop ve notebook’lar çok çekirdekli bir yapıya sahip olan işlemciler kullanırlarken, diğer çeşitler ise atom işlemci teknolojisini kullanmaktadır.

Bilgisayarların Teknolojideki Baş Döndüren Değişimi:

Çağımız Dünya’sında teknolojinin adeta baş döndürücü bir şekilde hızla gelişmesi ile bilgisayarların küçük bir boyuta getirilip nereye istersek götürebileceğimiz boyutlara getirilmiş oldu. Dizüstü bilgisayarların masaüstü bilgisayarlardan çok büyük bir farkı olmasada daha küçük bir yapıda olan boyları, yanınıza taşınabilirlikleri ve istediğiniz her yere götürülebilmesi özelliği sayesinde ön plana çıkıyor ve hayatımızın bir parçası haline geliyor.

Hem işi gereği seyahat etmek isteyen iş kullanıcıları, hemde bir yere bağlı kalmak istemeyen ev kullanıcılarının yıllardır imdadına koşan dizüstü bilgisayarlar, farklı bir yapıda olan fon ve özellikleri ile masaüstü bilgisayarların yerini almaya yavaş yavaş başladı bile.

Dizüstü Bilgisayarlar Masaüstü Bilgisayarlardan Daha Fazla Tercih Ediliyor

Uzun bir zaman dilimidir hem Dünya içerisinde hemde ülkemizde dizüstü bilgisayarlar masaüstü bilgisayarlardan daha fazla satış rakamlarına sahip. Eğer büyük verileri kısa sürede işlemek gibi derdiniz yoksa ve bilgisayarınızı herhangi bir yere taşımak istiyorsanız dizüstü bilgisayarlar sizin için en iyi çözümleri sunabilir.

Hem eksiksiz olan yapıları sayesinde hemde masaüstüne nazaran daha sessiz çalışıp daha az elektrik harcaması en önemli avantajlarından bir tanesi sayılabilmektedir. Dolayısı ile hayatınızı özgürleştirmenin ilk adımı bir dizüstü bilgisayar sahibi olmaktan geçmektedir.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.