Dolar’ın Tarihi

Dolar’ın Tarihi Geçmişi ve İlk Basımı;

Dolar para birimi, 22 Haziran 1776 tarihinden beri Amerika Birleşik Devletleri‘nin yasal para birimi olarak belirlenmiştir. Amerika Birleşik Devletleri bağımsızlık duyurusunu yaptıktan sonra Dolar, ilk defa gümüş madeni para olarak basılmaya başlandı ve 1786 tarihinde ağırlığı 24,3 gram olarak belirlenip Dünya piyasasına sürüldü.


Dolar Kelimesi Nereden Gelmiştir?

Dolar kelimesi, 16. yüzyıl tarihinden sonra Almanya para birimi niteliğinde kullanılan Thaler‘in değişime uğramış bir şeklidir. Dolar, Amerikan kıtasının keşfinden hemen sonra İspanya Kralları tarafından meydana getirilen gümüş parayı ifade anlamını taşıyan ‘Dolera‘dan gelme bir geçmişe sahiptir.


Çift Metalli Sisteme Altın’ın da Dahil Edilmesi;

1792 yılında bimetallizm yani (çift metalli sistem) uygulaması yapılarak var olan tanımın kapsamına Altın madeni de alındı. Bu karardan sonra; 1 Amerikan doları, 24,06 gram saf gümüş ve 603,8 miligram saf Altına eşdeğer sayıldı. Amerika Doları 100 cent’e ayrılan bir para birimidir. Amerikan Doları’ndan meydana gelen Kanada Doları ise aynı bölünme sistemi ile 100 cent’e bölünmüştür.


Altın Dolarların Çıkarılıp Tekrar Toplanması;

Altın madeninden kaçış karşısında 1837’de Dolar tanımı tamamen değişti. 1849 yılında Kaliforniya eyaletinde yer alan Altın rezervlerinin keşfedilmesinden hemen sonra ise ilk Altın Dolar‘lar hemen basılmaya başlandı. Öyle ki, boyutları çok ufak bir yapıda olan bu Altın paralar pek fazla yaygınlaşamadı.

1933 ve 34 yıllarında üretilen bütün Altın paralar, devlete tekrardan devredilerek bu sayede Altın külçe sistemine geçilmiş oldu. Bu sistem ile Altın-Dolar paritesi olan 1 ons Altın (yaklaşık 31 g olan) = 35 Dolar olarak belirlendi ve dolanıma sürülecek Dolarlar için de %25 oranında Altına karşılık bulundurma zorunluluğu getirilmiş oldu. Amerika Birleşik Devletleri içinde Dolarların altına çevrilme işlemi de yasaklanmış olup, Altın kaynaklarının yalnız dış talepler doğrultusunda karşılanması ve kullanılması kararına varıldı.


Dolar’ın Anahtar Para Durumuna Getirilmesi;

2. Dünya Savaşı’nın hemen akabinde oluşturulan Bretton-Woods sistemi, Dolar para birimine tüm uluslararası işlemler düzenlemek gibi çok önemli bir işlev olanağı tanıyarak, bu para birimini “anahtar para” durumuna getirmiş oldu. Ancak 1971 yılında Amerika Birleşik Devletleri, sahip olduğu tüm Altın rezervleri ile yaratılmış olan Dolar hacmi arasında yer alan açığın büyük boyutlara ulaşması karşısında, Dolar‘ın Altına konvertibilitesini tamamen kaldırmış oldu.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.