Domuz Gribi Nedir?

Domuz gribi, domuzlarda görülen A (H1N1) tipi grip virüsünden kaynaklanan ve insanlara da bulaşabilme özelliğine sahip bulaşıcılığı diğer griplere türlerine nazaran daha hızlı ilerleyen bir bulaşıcı hastalıktır.

Domuz Gribine Yakalanan Kişide Görülen Belirtiler:

Bu gribinin belirtileri, insanlarda görülen grip tiplerine benzer bir yapıdadır. Bu Belirtiler: Yüksek ateş, öksürük, baş ağrısı, boğaz ağrısı, bütün vücuda yayılan eklem ağrıları, üşüme ve bitkinlik gibi belirtilerdir. Bazı Domuz Gribi vakalarında da kusma ve ishal de görülen belirtiler arasındadır.

Domuz gribine yakalanan insanlarda görülen ateş, normal grip ateşinin derecesinden daha yüksek olmaktadır. Bu sebeple, özellikle sınır kapılarına termal kameralar yerleştirilerek Domuz Gribi olan kişilerin ülkeye giriş yaptıkları esnada tesbit edilerek karantina altına alınıp, tanı ve tedavi işlemleri hemen başlatılmaktadır.

Oluşan bu belirtiler sadece Domuz Gribine özgü olmadığı için gerçek tanının konulması için hastanın yakın geçmişi araştırılarak, Domuz Gribi olan kişilerle temas edebileceği yerlerde bulunup bulunmadığı ya da domuzların ve kümes hayvanlarının bulunduğu ortamlarda bulunup bulunmadığı sorgulanarak ayırıcı tanı yönteminin uygulanması ve devreye sokulması gerekmektedir.

H1N1 Virüsü Nasıl Bulaşır?:

Bu virüs tipi, solunum yoluyla bulaşabilmektedir. Domuz gribi domuzdan insana ve insandan insana bulaşabilmektedir. İnsandan insana bulaşma yöntemi; öksürük, hapşırık ve hatta el teması ile bulaşması halinde tokalaşma yoluyla bulaşabilen Domuz Gribi, Bilgisayar klavyesi gibi virüslü bir yer ile temas ettikten sonra burna ve ağıza elle dokunulması halinde virüs hızlı bir şekilde yayılabilmektedir.

Sağlık çalışanları, öğrenciler, veterinerler, domuzlarla doğrudan temas içinde olanlar, hastalığın görüldüğü ülkelere seyahat yapanlar, vücut direnci düşük olan kalp, tansiyon ve şeker hastaları daha fazla bu virüse karşı risk altında olan gruplardandırlar.

Virüsün Tedavisi:

Domuz gribi teşhisi konulmuş ise, öncelikle Domuz Gribinin daha fazla yayılmasının engellenmesi için hemen önlem alınmalıdır. Domuz Gribine yakalanan kişilerin büyük bir kısmı kendiliğinden iyileşmekte ve hatta Domuz Gribine yakalandığını dahi farkına varmadan bu hastalığı atlatabilmektedir. Bununla beraber, vücut direnci zayıf olan insanlar ile kronik rahatsızlıkları olan insanlar, sigara ve alkol gibi zararlı maddeleri kullananlar için bu hastalık ciddi bir tehdit oluşturabilmektedir.

Bu dönem içerisinde hasta olan kişi gribin bulaşmasını önlemek amacıyla eşyalarını başkalarıyla paylaşmaktan kaçınmalı ve yakın temastan uzak durmalıdır. Özellikle yüksek risk grubunda olan insanlar için daha dikkatli ve tedbirli olunmalı ve grip şikayetleri bulunuyorsa en kısa zaman içerisinde bir sağlık kuruluşuna müracaat etmelidir.

Gribten Korunma ve Önlem Alıcı Tedbirler;

Domuz Gribine yakalanmayı önlemek için Domuz Gribi aşısı uzmanlar tarafından geliştirilmiştir. Bu aşının, henüz tartışmalı olmakla birlikte, %85 oranlarında koruyucu olabildiği savunulmaktadır. Kimileri bu aşının, özellikle risk grubundaki insanlar için, mutlaka yapılması ve ertelenmemesi gerektiğini savunurken, bazı kesimlerde aşının yan etkileri konusunda tereddütlerini gizleyememektedirler.

Bu Grib, bulaşıcı bir hastalık grubundan meydana geldiği için, öncelikle hasta olan şahısların bu bulaşıcı virüsü yayması önlenmelidir.

Bunun için;

Öksürürken veya hapşırırken ağız ve burun derhal kapatılmalı, kullanılan mendiller vb… eşyalar hemen çöpe atılmalıdır. Eller ağız ve burun bölgesine götürülmemelidir, çünkü bu amansız virüs bu şekilde yayılabilir. Eller sürekli olarak sabunlu suyla yıkanmalıdır.

Su ve sabun bu virüsün dezenfektesi için yeterlidir. Bununla birlikte, su ve sabun bulunamayan yer ve mekanlarda dezenfekte için üretilen, fakat kaynağı ve içeriği belli olan ürün grupları kullanılabilir. Hastalanınca vakit kaybı yaşamadan Hekime başvurulmalı. Okula ve işe virüslü bir halde gidilmemelidir.

Virüse Bitkisel Tedavi Olarak;

Gribe zencefil bitkisi iyi gelmektedir. Ayrıca, kuru soğan grip şikayeti için en etkili doğal yöntemlerden bir tanesidir.

Soğanın Hazırlanışı;

Soğan’ın ince kabuğunu soyduktan sonra 8-10 parçaya ayırdığınız bir soğanı 2 bardak suda 5 dakika süresince kaynattıktan sonra, bu elde ettiğiniz soğan suyunu süzüp içerseniz, gribe karşı çok etkili bir doğal ilaç olduğunu göreceksiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.