Dünya’mız Ne Kadar Hızlı?

Dünya Ne Kadar Hızlı?

Belki farkında değilsiniz ama, koltuğunuzda otururken bile inanılmaz bir hızla dönüp duruyor, uzayın sonsuz boşluğunda yol alıyorsunuz. Koltuğunuzda otururken, Dünya ile beraber dönüyor, Güneş’in etrafında dolanıyor, Güneş sistemi ile birlikte galaksi içinde uzun yollar alıyor, galakside yer alan diğer milyarlarca yıldız ile birlikte uzayın uçsuz bucaksız karanlıklarına doğru gidiyorsunuz.Dünyamızın İnanılmaz Dönüş Hızı:

Dünya‘mızın ekvatorunda yer alan bir noktanın dönüş hızı saniyede tam 467 metredir. Yani bu noktada koltuğunda oturan bir insan zaten bu hızla hareket halindedir. Dünya, Güneş’in etrafında daireye yakın eliptik bir yörüngede dönerken bu dönüş hızı ona saniyede tam 30 kilometre katettirmektedir.


Güneş Sistemimiz Samanyolu Galaksi Merkezinden Ne Kadar Uzaktadır?

Evrenin ışık kaynağı olan Güneş sistemimiz, Samanyolu galaksisinin merkezinden tam 25 bin ışık yılı uzaklığında olup ortalarda bir yerde yer almaktadır. Sistemimiz ise bu merkez etrafında, galakside yer alan diğer yıldızlar ile birlikte saniyede 220 km hızla döner. Her bir turunu 240 milyon yılda tamamlamaktadır.


Galaksimiz Dışında Yer Alan Sabit Bir Noktaya Göre Hızımız Ne Kadardır?

Evrende gerçekleşen bütün bu hızlar sabit bir noktaya göredir. Nihai(asıl) hızı bulmak için bütün bu hızları üst üste koyup toplamak doğru bir karar olmaz. Oluşan bu hareket hızları bazen aynı bazen de ters yönde olur. Bütün bunlar göz önüne alınıp, vektörel olarak bu hızlar toplanınca, galaksimiz dışında yer alan sabit bir noktaya göre hareket hızımız, saniyede 390 kilometre sonucunu verir bize.


Bu Kadar Yüksek Bir Hızı Nasıl Farkedemiyoruz?

Bunun nedeni ise vücut yapımızda anatomik olarak hız ölçen bir organımızın var olmamasıdır. Örneğin; Bir arabada saatte 90 kilometre sabit bir hızla giderken gözlerinizi aniden kapatırsanız, hareket ettiğinizi bile anlayamazsınız. Ancak sert bir virajı hissedersiniz, ama çok uzun ve yumuşak bir virajı algılayamaz ve hissedemezsiniz.

İnsanların var olan duyu organları hız ve yöne değil, bunlardaki değişimlere göre hassastırlar. Dünya ile beraber yaptığımız yolculukta hareketlerin hepsi sabit hızda giderler. Yörüngeler düz olmasalar da mesafeler o kadar büyüktürler ki düz kabul edilebilirler.

Net tahminler yapamayacağımız kadar hızlı dönen Dünya‘mız içerisinde, bu hızın farkına varmadan hayatımıza devam edebiliyorsak, insanoğlu olarak ne kadar şanslı olduğumuzu anlamamız, bize her zaman zihnimizde yer alacak, gerekli olan bir duygu ve düşüncedir.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.