Dünya’nın En Derin Noktası

Mariana Çukuru Nedir? Nerede Yer Alır?

Mariana çukuru büyük okyanusun batısında yer alan ve Mariana adalarının en büyüğü olan ve en güneyindeki adası olarak bilinen guam adasının güneybatısında Japonya ve Endonezya‘nın tam ortasında yer almaktadır. Dünya üzerinde bulunan ve var olan en derin noktadır Mariana çukuru. Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda Mariana çukurunun en derin noktası 10.994 metre olarak belirlenmiş, ayrıca uzunluğunun 2.542 km olduğu tespit edilmiştir. Dünya’nın en derin çukurunun genişliği ise tam 69 km’dir.

Mariana Çukuru Nasıl Meydana Geldi?

Kimi zamanlar yer kabuğunu oluşturan plakalardan bazıları birbirlerine yaklaşarak çarpışma meydana gelmiş, bu çarpışmalar neticesinde plakalardan biri diğerine, biri de diğerinin altına girip dalma adı verilen bir durum gerçekleştirmiştir. Dalma durumunun ne anlama geldiğini açıklamak gerekirse; yoğunluk bakımından üstün olan plakalardan birinin daha az yoğun olan plakanın altına kayması şeklidir. Sonuç olarak bu bölgede şiddetli deprem dediğimiz doğa olayları meydana gelebilir. Bu depremlerin neden olduğu derinlikler büyüklük oranlarına göre 700 km’yi bulma ihtimali vardır. İşte Mariana çukuru diye tabir ettiğimiz bu derin çukur, Pasifik plakası ile Mariana plakasının birbirlerine çarpması sonucu meydana gelen büyük bir çukurdur.

Bu Derin Çukura İlk Kimler Dalış Yaptı?

Doğal bir şekilde oluşmuş bu büyük derinliğe ilk olarak uğrayan kişiler Amerikalı asker Teğmen Donald Walsh ve İsviçreli bilim adamı Cheeks Pikart‘tır. Dalışı gerçekleştirmek için çok yüksek basınçlara dayanabilen sert madde’den yapılmış çelik küre biçiminde, dalış için benzin boşaltarak onun yerine deniz suyu alarak demir safra atan ve su altına dalıp çıkabilen bir araç kullanmışlardır. Bu dalış tam olarak 5 saat sürmüş, 10.916 metrelik derinliğe inmişlerdir.

Ünlü Film Yönetmeninin Mariana Çukuruna Seyahati;

25 Mart 2012 tarihinde Titanic, Terminatör ve Avatar gibi ünlü flimlerin yönetmenliğini aynı zamanda prodoktörlüğünü de yapmış olan James Camerion kendi özel denizaltısı ile 156 dakikada bu derinliğin merkezine inmeyi başarmıştır. bu derinlik içerisinde yapmış olduğu ve saatler süren araştırma sonucunda ise 70 dakikalık bir dipten yukarı çıkış yolculuğu ile serüvenini tamamlamıştır.

Dip Kısımda Oluşan Yüksek Basınç;

Mariana Çukurunun en derin noktasına yapılan bu zorlu yolculuklar her ne kadar kazasız ve belasız bir şekilde geçsede, göğüs gerilen ve göz ardı edilen tehlikeler her zaman büyüktür. Çünkü en dip noktada var olan şiddetli basınç, yeryüzünde bulunan basınçtan bin kat oranında daha yüksektir. James Camerion’un dalışı gerçekleştirdiği deniz altında bu basınç etkeninden dolayı kare başına 7.250 tondan daha fazla rakama ulaşabilecek bir basınca karşı dayanıklı olarak bu deniz altı imal edilmiştir.

Okyanus içerisinde basınç her 10 metre içerisinde cm2 ye 1 kg artar. Buna göre hiçbir insanın yardımsız ve geliştirilmiş bir araç vb… ekipmanlar olmadan bu çeşit derinliklere iniş yapamayacağı anlaşılmalıdır.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.