Dünya’nın En Pahalı ve Hızlı Arabası

Dünya’nın En Pahalı ve Hızlı Arabası Bugatti Veyron Super Sport;

Bugatti, ismini İtalyan bir aile babasından almış olup, Veyron ismini de Bugatti yarış pilotu olan Pierre Veyron’dan almıştır. Bu yol canavarı niteliğinde olan Bugatti Veyron markalı araç, saatte tam 407 km/s hıza rahat bir şekilde ulaşabilmesiyle ismini tüm Dünya’ya duyurmuştur. Aracın Super Sport versiyonu ise tam 431 km/s hıza ulaşarak ve inanılmaz bir başarı elde edip Guinness rekorlar kitabına girmeye hak kazanmıştır.


Şuan Satışta Olan Bugatti Veyron Super Sportlar Hız Sınırlayıcıya Sahip;

Piyasaya sürülen Bugatti Veyron Super Sport modelleri ise yapabildikleri 431 km/s’lik hızdan düşürülüp 415 km/s hız sınırlayıcıya entegre edilmişlerdir. Tam 1200 hp’lik bir güce sahip araç, prestijliği ve performans mükemmelliği ile araç tutkunlarının gözdesi haline geliyor.


Bugatti Veyron Super Sport Genel Özellikleri;

Bugatti Veyron’un motor kısmı 2 adet V8 motorun birleşiminden meydana gelmiştir. Bu motor 16 silindire sahip olup W16 olarak isimlendirilmektedir. Ayrıca bu araç yarı uçak yarı otomobil olarak da düşünülebilir.

Bunun sebebi ise Veyron üzerinde kullanılan birçok motor malzemesinin havacılıkta kullanılan malzemelerle aynı şekilde benzerlik göstermesi ve bu aracın üretiminin diğer otomobildekilerden farklı bir yapıda olmasıdır. Ayrıca otomobili üreten mühendisler de havacılık mühendisleri ile çalışmış olan mühendislerdir.

Aracın motor kısmındaki tüm parçalar uçaklarda kullanılan Titanyum(Hafif, güçlü, parlak, korozyona karşı dirençli grimsi bir geçiş metali.) metalinden yapılmıştır. Ayrıca aracın motorları el ile üretilip imal edilmektedir. Sadece bir motorun montajı 1 hafta gibi bir süreyi bulabilmektedir.


Hem Şehir İçi Hemde Şehir Dışı Kullanım Özelliği;

Bugatti‘nin motoru öyle profesyonelce bir şekilde tasarlanmıştır ki hem şehir içi kullanım için, hemde yarış esnası kullanımda aniden bir yol canavarına dönüşebilme özelliğine sahiptir.

Ayrıca motorda oluşabilecek yüksek sıcaklığın sisteme zarar vermesini önlemek amacı ile otomobil içerisine 10 adet özel olarak üretilmiş radyatör mekanizması yerleştirilmiştir.

Bugatti, Dünyanın en hızlı ve seri vites değiştiren tek otomobilidir. Yaklaşık değiştirme süresi 150 ms’dir. Aracın şanjıman kısmını kontrol eden beyin bölümü tam 4 normal dizüstü bilgisayarın beynine denk gelmektedir.

Otomobilin egsoz kısmı ilk denemelerde tam 2 metre uzunluğunda alevler çıkarmıştır. Bun sorunu gidermek için de egsoz sisteminde de Titanyum(Hafif, güçlü, parlak, korozyona karşı dirençli grimsi bir geçiş metali.) maddesi kullanılmıştır.


Kısa Sürede İnanılmaz Hız;

Bugatti Veyron 297 km/sa hıza 17 sn gibi kısa bir sürede çıkabilmektedir. 0-100 km/sa hıza 2.5 sn de çıkmakta ve 2.2 sn de durabilme gücüne sahiptir.

Bu kadar kısa sürede durabilmesi için fren sisteminde yine Titanyum(Hafif, güçlü, parlak, korozyona karşı dirençli grimsi bir geçiş metali.) kullanılmıştır.

Bugatti max hız olarak 407 km/sa ile seyir halinde iken 10 sn de durabilmektedir. Veyron’un kanat sistemi de dahil olmak üzere birçok parçaları bir havacılık şirketi tarafından üretilmektedir. Yakıt deposu ise, yakıtı normal araçlara göre 8 kat daha hızlı yakıt depolama özelliğine sahiptir.


Yakıt Canavarı Bugatti;

Bu denli üst seviye performans gösterebilen bir aracın adeta bir yakıt canavarı olarak düşünmek herhalde yanlış bir terim olmaz. Bugatti Veyron son hız limitine ulaştığında 100 km de tam 78 litre yakıt tüketmektedir. 98 litrelik yakıt tankını 12 dakika gibi kısa bir sürede boşaltabilmektedir.


Bugatti Veyron Kanat Sistemi Tekonolojisi;

Bugatti Veyron havalanmakta olan bir uçaktan daha hızlı gittiği için hem yol tutuşunun arttırılması için, hemde mekanik olan fren sistemine yardımcı olması amacı ile hava freni olarak ta tanımlanan bir teknolojik kanat sistemine sahip bir otomobildir.

Bu kanat sistemi sayesinde, araç yüksek hızlara ulaştığında yola adeta yapışıyor ve aracın yol tutuşu performansı yüksek derecede artıyor.

Bugatti‘nin 200 km ve üzeri hızlarında frenine basıldığı zaman kanat sistemi 55 derecelik bir açı yapıp aracın yavaşlayıp hemen durmasını sağlanıyor.

Kanat sistemi için çok kısa bir zamanda ölçüm yapabilecek üst seviye algılayıcı teknolojileri kullanılıp uygulanmıştır.


Aracın Fiyatı Ne Kadar?

Evet aracın fiyatı hakkında sizlere bilgi verecek olursak; Şu an aracın piyasadaki değeri dudak uçuklatan cinsten bir fiyata sahip. Aracın Fiyatı tam olarak $2.6 Milyon Dolar gibi yüksek bir rakama sahip. Bu yüzden Bugatti Veyron Super Sport Dünya’nın en pahalı otomobili ünvanını da kimseye kaptırmamaktadır.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.