Dünyanın En Tehlikeli 7 Kertenkele ve Kaplumbağası

iguana kertenkelesiBir çok insan için kertenkeleler ve kaplumbağalar tuhaf görünümlü yaratıklardır. Bir çok kertenkele, pençeleri ve dişleriyle birleştikleri görünüşte ifadesiz yüzlerinden dolayı tehditkâr olarak kabul edilirken, kaplumbağalar yavaş hareket eden, uysal yaratıklar olarak düşünülür.

Gerçekte ise çoğu kertenkele, çoğu kaplumbağa gibi insanlara zararsızdır. Bununla birlikte, her iki grubunda, insanı öldürebilen, besleyen, hasta eden veya en azından hafif düzeyde acı veren bazı üyeleri vardır. Bazı kertenkeleler aslında zehirlidir ve bazıları ise oldukça agresif bir yapıya sahiptir.

Şimdide dünyanın en tehlikeli 7 Kaplumbağa ve kurbağasını aşağıdaki anlatımımızda beraber öğrenelim.

7 – Gila Canavarı Kertekele Türü (Heloderma suspectum)

Gila Canavarı Kertekele TürüGila canavarı (Heloderma suspectum) Gila Nehri Havzasından esinlenerek isimlendirilen bir kertenkele türü olup ABD, Arizona, Kaliforniya, Nevada, Utah ve New Mexico eyaletlerinin ve Sonora ve Sinaloa’nın Meksika eyaletlerinin bazı kısımlarında yaşar.

Yaklaşık 50 cm’ye (20 inç) kadar büyür, siyah ve pembe lekeler veya bantlarla dolu gövdelidir ve boncuklu ölçeklere sahiptir. Birleşik Devletler’deki en büyük kertenkelelerdendir.

Sıcak havalarda özellikle geceleri küçük memeliler, kuşlar ve yumurtalarla beslenir. Bu dönemde kuyrukta ve karnında saklanan yağlar kış aylarında kullanılır. Gila canavarı büyük baş ve kaslı çeneleri, venomun yaranın içine girdiği sırada tutulan güçlü bir ısırık verir. Birçok dişin alt çenesindeki bezlerden zehir oluşturan zehirli iki çukur vardır. İnsanlara yönelik olan ölümlerde nadirdir ve Gila canavarı kertenkelesi ısırmasından ölümle ilgili bilinen son rapor 1939‘da meydana gelmiştir.

6 – Snapping Kaplumbağa Türü (Chelydra serpentina and Macrochelys temminckii)

Snapping Kaplumbağa TürüSnapping kaplumbağaları, büyük boyları ve agresif doğasıyla dikkat çeken ısırma yöntemleriyle adlandırılan tatlı su kaplumbağalarıdır (Chelydridae ailesi). Snapping kaplumbağaları, Rocky Dağları’nın doğusundaki Kuzey Amerika’nın yanı sıra Meksika ve Orta Amerika’dan Ekvador’a kadar olan ceplerde bulunur.

Bunlar siyah renkte bronzlaşır ve kaba bir üst kabuk, küçük bir çapraz şekilli alt kabuk, uzun bir kuyruk ve çengelli çeneleri olan büyük bir kafaya sahiptir.
Yaygın yapışma kaplumbağa (Chelydra serpentine) genellikle sığ sularda çamur içinde gömülü olarak bulunur.

Suda genellikle saldırgandır. Ancak, karada iken hamle yapıp yapışabilir. Güney ve orta bölgelerde bulunur ve üst kabukta üç belirgin uzunlamasına çıkıntıya sahip yerleşik bir kaplumbağadır. Yaklaşık 40-70 cm (16-28 inç) bir kabuk uzunluğuna kadar büyüyebilirler ve ağırlığı yaklaşık 100 kg’lık bir rekorla yaklaşık 18 ila 70 kg (40 ila 155) arasında değişir!

Timsah yakalayan kaplumbağanın ağzında bir solucan eki vardır. Genellikle alt kısımda sessizce uzanır, ağzı açık ve bu yapısı sayesinde ulaşılabilecek balıkları anında yakalar. Ayrıca bitkileri yer.

5 – Boncuklu Meksika Kertenkelesi (Heloderma horridum)

Boncuklu Meksika KertenkelesiBoncuklu Meksika Kertenkelesi (H. horridum), biraz daha büyüktür (80 cm [yaklaşık 32 inç]) uzunluğa sahiptir. Bu türler Meksika’nın Pasifik kıyılarının çoğunu Sinaloa eyaletleri ile Güney Sonora arasındaki sınırdan Meksika’nın Guatemala sınırına kadar yaşayabilmektedir.

Boncuklu Meksika Kertenkelesi, alışkanlık içindeki Gila canavarı kertenkele türünede benzemektedir. Kışın hayatta kalmasına yardımcı olmak için depolanmış yağlara dayanır ve aynı zamanda çukurlarını dişlerini avına kilitleyerek düşmanlarını ısırır ve yivli dişleri kurbanının yarasına sinir zehirini sokar.

Isırması acı verici; bununla birlikte, bu türle ilişkili doğrulanmış insan ölümleri bildirilmemiştir.
Türler evcil hayvanlarda yasadışı uluslararası ticaretin bir parçasıdır ve bazı Boncuklu Meksika Kertenkele türleri Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Japonya’da evcil hayvan dağıtıcılarına satılmaktadır.

4 – İguana Kertenkelesi (alt aile Iguaninae)

iguana kertenkelesiMeksika’dan güneye doğru Brezilya’dan meydana gelen yaygın ya da yeşil iguana (Iguana iguana) türüdür. Bu türün erkekleri 2 metreden (6,6 feet) ve 6 kg’dan (13,2 pound) azami bir uzunluğa ulaşır. Sık sık güneşin battığı ağaçların dallarına daldığı görülür.

Ortak iguana, kuyruk halkaları oluşturan karanlık bantlarla yeşildir; dişiler grimsi yeşil ve erkeklerin yaklaşık yarısı kadardır. Diğer cinsler arasında Batı Hindistan iguana (Cyclura) ve güneybatı Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika’nın çöl iguana (Dipsosaurus) bulunur. Galapagos Adaları’nda iki cins yaşamaktadır: deniz iguana (Amblyrhynchus) ve karasal bir form (Conolophus). İkinci cins, Isabela (Albemarle) Adası’ndaki Kurt Volkanı’nın eteklerinde yaşayan pembe iguana (C. rosada) içerir.

İguanalar zararsız zehirli bir zehir oluşturan zehirli zehir bezlerine sahiptirler ve sürüngen koleksiyoncuları için ortak evcil hayvanlardır. Yine de iguanalar düzinelerce keskin tırtıklı dişe sahiptir. Isırmalar nispeten nadir olmakla birlikte yüz, parmak, bilek ve ayak bileklerinde ciddi yaralanmalara neden olabilirler.

Bir iguana tarafından yaklaşan bir saldırı uyarı işaretlerinden bazıları, dört ayak üzerinde durmak, vücudun daha büyük görünmesi için derin bir nefes çekmektir. Ancak bazı iguanaların uyarı vermeden saldırı yaptığıda bilinmektedir.

3 – Ağaç Timsahı (Varanus salvadorii)

Ağaç TimsahıBu timsah çesitleri yeni Gine adasında bulunur. Bu türler çoğu adanın kıyıya yakın alçak arazilerini tercih eder, bazıları ise dağlık ortamlarda 650 metreye (yaklaşık 2,100 fit) kadar yükselirken gözlemlenmiştir.

Bunlar öncelikle yeşil, sarı veya beyaz lekeleri olan siyah renklidir. Ağaç Timsahları 90 kg ağırlığına ulaşabilirler. Komodo ejderi (V. komodoensis) ağırlığına göre daha büyük olmasına rağmen, tamamen gelişmiş olan bu timsahlar daha uzun, burundan kuyruğa kadar 5 metreye (yaklaşık 16 fit) kadar uzanır.

Bu timsahları avlayanlar bazen etleri ve derileri için avlanır, bu da giyim ve davul kafalarına dönüştürülür. Ağaç timsahları çok saldırgan olduğu bilinir ve bu yüzden onları avlamak riskli kabul edilir.

2 – Malaya Kertenkelesi (Varanus salvator)

Malaya KertenkelesiBu kertenkele türü güney Çin üzerinden Sri Lanka’dan Büyük Sunda Adaları ve Bengal Körfezi ve Güney Çin Denizi’nin kıyı bölgelerine özgü olan bir türdür. Diğer kertenkelelerde olduğu gibi, Malayan su kertenkelesi uzamış bir baş ve boyuna, nispeten ağır bir gövdeye, uzun bir kuyruğa ve iyi gelişmiş bacaklara sahiptir.

Onların dilleri uzun, çatallı ve yılan gibi ve yetişkinler 2,7 metreye (9 fit) kadar büyüyebilir.
Bu hayvanlar etoburdur ve genellikle büyük böcekleri ve örümcekleri, diğer kertenkeleleri, küçük memelileri, balıkları, yumuşakçaları ve kuşları yiyecek olarak tüketir.

Bu kertenkeleler avlarını şaşırtmaz; avlarını aktif olarak yüzerek, tırmanarak ya da peşlerinden koşarak takip ederler. Ayrıca, kazdıkları ve yuttukları bilinen, insanların varlığını ve cesetlerini yerler. İnsanlar bu türü geleneksel tıp ve deri ürünlerinde kullanılan yiyecek ve derileri için avlarlar.

Bu cinsler tarafından ısırılan insanlar, enfeksiyöz bakterilere maruz kalmanın yanı sıra hafif fakat öldürücü olmayan bir etki üreten zehir ile enjekte edilebilir. Bunlar kırbaçlanan kuyruğunu ve keskin pençelerini de silah olarak kullanabilir. Her ne kadar büyük bireylerin saldırılarından ölen insanların bazı raporları mevcut olsa da, muhtemelen yanlıştır.

1 – Komodo Ejderi (Varanus komodoensis)

Komodo EjderiKomodo ejderi yaşayan en büyük kertenkele türüdür. Ejderha, Varanidae ailesinin bir kertenkelesidir. Komodo Adası’nda ve Endonezya’nın Küçük Sunda Adaları’ndaki birkaç komşu adada yaşamını sürdürür. Kertenkelenin büyük boyutu ve yırtıcı alışkanlıklarına olan popüler ilgi, bu nesli tükenmekte olan türlerin korunmasını teşvik eden ekoturist bir cazibe haline gelmesine olanak tanımıştır.

Kertenkele toplam boyda 3 metreye (10 fit) büyür ve yaklaşık 135 kg (yaklaşık 300 kg.)’lık bir ağırlığa ulaşır. 9 metre derinlikte bir yuva kazabilme becerisi ve nisan veya mayıs ayında yumurtadan çıkarlar. Yeni taranmış genç kertenkeleler yaklaşık olarak 45 cm (18 inç) uzunluğunda, birkaç ay boyunca ağaçlarda yaşayabilir.

Yetişkin Komodo ejderhaları, kendi türlerinin daha küçük üyelerini ve hatta bazen diğer yetişkinleri yerler.
İnsanlara saldırmak ve öldürmek amacıyla yeterince hızlı koşabilme yeteneğine sahiptirler. (2000 ve 2014 yılları arasında vahşi ve esir komodo ejderhaları tarafından insanlara yapılan saldırılar bir dizi bildirilmiştir.)

Zehirli ısırıklarının kan pıhtılaşmasını engelleyen toksinler verdiği için, doğrudan canlı avı yakalamaları nadiren görülür. Kurbanlarının hızlı kan kaybından şok geçirdiği düşünülmektedir.

Bazı herpetologlar, ısırmanın fiziksel travmasını ve Komodo ejderinin ağzından yaralara bakterinin sokulmasının da avlanmanın yavaşlamasında ve öldürülmesinde rol oynadığını belirtiyorlar. Komodo ejderhaları genellikle avlarını ölme ya da ölümünden kısa bir süre sonra bulurlar.


Kaynakça: https://www.britannica.com/list/7-of-the-worlds-most-dangerous-lizards-and-turtles

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.