Elektrik Çarpması İlk Yardım Yöntemi

Elektrik Akımına Kapılan Bir Kişiye Uygulanabilecek İlk Yardım Yöntemleri Nelerdir?

Elektrik akımının çarpması ile kazazedenin vücut sisteminde meydana gelebilecek olumsuzluklar; kas krampları, vücut kemik sisteminde kırıklar, sinir sisteminde oluşan felç, solunum merkezinin felç geçirmesi, solunum ve kalbin durması gibi hayati öneme sahip etkenlerde bunlar gibi olumsuzluklar meydana gelebilir.


Elektrik Akımına Kapılan Kişiye Kesinlikle Çıplak Elle Dokunmayın!

Elektrik akımına kapılan şahıs halen bir elektrik akımı ile temasta ise ona kesinlikle dokunmayın. Aksi halde sizde elektrik akımına kapılabilir ve bu yapacağınız tehlikeli davranış sizin de hayatınıza mal olabilir.


Kazazedeyi Elektrik Akımından Nasıl Ayırmamız Gerekir?

Elektriğe kapılan şahıs mümkün olduğu kadar çabuk bir şekilde vakit kaybetmeden kapıldığı elektrik akımından bir an önce ayrılmalıdır. Bu ayrılma ya akıma kapılan kişiye giden elektriğin bir an önce kesilmesi ile veya hastayı elektrikten kuru bir sopa yardımı ile ayırmak, yada bir ip yardımı ile elektrik çarpmasının olduğu yerden uzak bir mesafeye çekmekle ile mümkün olabilir.


Gelen Elektrik Akımını Kesmede Balta Doğru Bir Yöntem Midir?

Şiddetli akıma kapılan kişiye elektrik akımını ulaştıran teli kesmek için o anki duruma göre belki de bir balta yardımı ile bu işlemi gerçekleştirebilmek mümkün olacaktır. Bu işlemi gerçekleştirirken kullanacağınız balta sapının ve ellerinizin kuru bir vaziyette olmasına çok dikkat etmeniz gerekir.


Kazazede Elektrik Akımından Koparıldıktan Sonra Uygulanabilecek Tedavi Şekli Nedir?

– Akıma kapılmış olan kazazedenin acil bir şekilde hayati önem taşıyan fonksiyon niteliğindeki nefes alıp verme durumu kontrol edilmeli, solunum durmuşsa veya zayıfsa hemen teneffüs yolu ile suni solunum ilk yardım uygulaması, mümkün olduğu kadar çabuk bir şekilde başlatılmalıdır.

– kazazede rahat ve sıcak bir şekilde muhafaza edilmeli ve gerekirse kendisine eldeki imkanlar ile oksijen temin edilmelidir.

– Genelde temas yerinde var olan yanık kısım öteki yanıklar gibi tedavi şekli uygulanmalıdır.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.