Embriyo Donasyonu Nedir? Neden Yapılır?

Embriyo Donasyonu Nedir?Bebek sahibi olmak herkesin evlendikten sonra yaşamak istediği tarif edilemez bir duygudur. Ancak, bazı çiftler arasında meydana gelen sağlık problemleri bu duyguyu yaşamalarına engel olabilmektedir.

Bu durum her iki taraf içinde psikolojik bir etkenin içerisine girmeye sebep olmaktadır. Ancak günümüz dünyasında teknolojinin özellikle tıp alanında hızla gelişmesi ile birlikte bebek sahibi olamayanlara büyük imkan ve tedavi olanakları tanınmıştır. İşte bu tedavilerden bir taneside embriyo donasyonu diye tabir ettiğimiz tedavi şeklidir. Bizde bu yazımız içerisinde bu tedavi şeklinin ne demek olduğu hakkında soru-cevap şeklinde bilgiler vereceğiz.


Embriyo Donasyonu Nedir?

Embriyo donasyonu, tüp bebek tedavi şeklinden daha farklı olmakla beraber, çocuk sahibi olamayan bayanların kendi yumurtaları ile hamile kalamayacağı gibi erkeğin de kendi spermini kullanılamayacağı haller çerçevesinde yumurta donasyonun ve sperm donasyonun aynı anda kullanılmasına denir.

Bu şekildeki tedavi edici durumlarda uygun yumurta ve uygun sperm bulunup kullanılarak bayanın kolay bir şekilde hamile kalması sağlanır.

Spermler Nereden Alınıyor?

Sperm donasyonu için bir çok güvenilir sperm bankası hizmet vermektedir. Böylelikle tüp bebek merkezleri kaynak olarak bu merkezler vasıtasıyla sperm alabilmektedir.

Embriyo Donasyonu Evlatlık Yerine Mi Geçiyor?

Birçok insan embriyo donasyonu tedavi şeklinin evlat edinme ile aynı olduğunu düşünmektedir. Aslında embriyo donasyonu tedavi şekli ile çiftlerin doğacak olan çocukları ile aynı genetik yapıya sahip olmayacaklar, fakat anne adayı embriyo donasyonu ile hamilelik sürecini bizzat yaşayacak, doğum yapıp çocuk ile ilgilenebilecektir.

Çocuk sahibi olamayan bir çok sayısız çift evlat edinmek yerine embriyo donasyonu tedavisini tercih etmektedirler.

Embriyo Donasyonu İle Tüp Bebek İşlemi Arasındaki Fark Nedir?

Tüp BebekEmbriyo donasyonu tedavi şeklini seçip uygulayan çiftler tüp bebek tedavisindeki hazırlık sürecininin aynısını yaşamaktadırlar. Burada alıcı olan çift sadece tüp bebek işleminde yer alan son hazırlık aşaması yani embriyo transfer aşamasını geçirmektedirler. Alıcı kişiye sağlıklı olan embriyolar seçilerek, rahim bölgesine transfer edilerek işlem bu şekilde tamamlanır.

Embriyo Donasyonu Her Ülkede Uygulanıyor Mu?

Embriyo donasyonu işlemi birçok ülke sınırları içerisinde tüp bebek yasaları ile sınırlı olup, yumurta ve sperm donasyonun yasal olarak uygulandığı ülkelerde embriyo donasyonu da yasal bir şekilde yapılabilmektedir. Böylelikle çocuk sahibi olamayan çiftlerin kendi ülkelerinde, embriyo donasyonu yasal değil ise yasal olan bir ülkeye gidip embriyo donasyonu çok rahat bir şekilde yaptırabilmektedirler.


Embriyo Donasyonu Nedir? başlıklı makalemizin sonuna gelirken, konu hakkında kafanıza takılan soruların cevaplarını alabildiğinizi umut ediyoruz. Konu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki ‘yorum ekle’ kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz çok önemli ilk yardım bilgilerinin paylaşıldığı bir önceki Yanıklarda İlk Yardım Yöntemleri başlıklı yazımızada göz atabilirsiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.