Eşek Arıları ve Özellikleri

Dünyadaki Eşek Arılarının En Büyüğü;

Böcekler dünyasının acımasız katilleri denebilecek Asya kökenli dev Eşek Arı‘ları hornet olarak tanımlanan Vespa mandarinia, yani Dünya’da bulunan eşek arısı türlerinin en büyük olanıdır. Aynı zamanda, sosyal böcek türlerinin de bilindik en büyük türüdür. İngiliz Entolomojist Frederick Smith tarafından 19’uncu y.y.’da tanımlanan bu tür Eşek Arıları gruplar halinde yaptıkları baskınlar ile ünlenmişlerdir.

Anavatanları ve Yaşadıkları Yerler;

Tayland, Hindistan, Kamboçya, Burma, Laos, Vietnam, Çin, Japonya ve Güney Kore: Bu türlerin çoğunlukta yaşadığı ve yer aldığı ülkeler arasındadır. Ancak, bu Eşek Arısı türleri Avrupa’da (özellikle Almanya)’da tespit edilmiş ve bulunmuştur. Avrupa kıtasında bu böceklerin varlığı deniz ve hava yolu ile yapılan uluslararası ticaretten meydana gelmektedir.

Böcek Türünün Özellikleri ve Beslenme Şekli;

8 cm’lik kanat genişliği ve 5 cm’lik boyu ile bu devasa canlılar, bal arılarından tam beş kat daha büyüktür. İşçi arılar larva halindeki kendi kardeşlerini beslemek için sürekli yiyecek arayışları içerisindedirler. İşçiler yuvalara avladıkları kurbanlarının, besin değeri açısından zengin olan vücut parçalarını getirmek için bu kurbanlarının vücutlarını parçalara ayırırlar. Bunu yaparlarken aynı zamanda ağızları ile avlarını çiğneyerek larvaların bunları kolayca yenmesini sağlamak için, macun haline gelene kadar çiğnerler.

Sinir Sistemine Zarar Veren Zehir;

Bu arı türleri kızdırıldıkları zaman çok fazla saldırganlaşabiliyorlar. Yaklaşık 5 cm boyunda olan bu böcek dünyasındaki canavar arılar, vücutlarının arka kısmındaki iğne ile kurbanının sinir sistemine ve dokularına zarar veren bir çeşit zehiri şırınga ederler. Zehirleri genelde öldürücü olmasada müthiş derecede bir acı hissi uyandırır. Bazen alerjik olan insanlarda anafilaktik şoka neden olabilir, ve hatta zehir yeterli miktarda enjekte edilmişse alerjik bir durumu olmayan insanlarda bile ölüm görülebilmektedir.

Bal Arısı Katliamcıları Eşek Arıları;

Japonya‘da bulunan arıcılar Avrupa’da bulunan bal arılarını tercih ederler. Japon Eşek Arıları bu arı kovanlarını bulunca, tek bir Eşek Arısı bu kovanların içinde bulunan 40 tane arıyı bir dakikada öldürebilmektedir. Yani buda 30 tane Eşek Arısının 30.000’den fazla miktarda arısı olan bir arı kovanını 3 saat’te yok etmesi demektir. Avrupa’da bulunan bal Arıları 100 yıl kadar öncesinden bölgeye getirildiklerinden dolayı bu büyük düşmanlarını tam olarak tanıyamadıkları için bunlara karşı tamamen savunmasızdırlar. Eşek Arıları parçaladıkları bal arılarının vücutlarını ve ballarını larvaları beslemek için yuvalarına taşırlar.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.