Fatih Sultan Mehmet Kimdir?

Fatih Sultan Mehmet Kimdir?Tarihe adını altın harflerle yazmış nice yiğit insanlar vardır ki, bunlardan bir tanesi hiç şüphesiz istanbul’un fatihi Fatih Sultan Mehmet‘tir. Peki kimdir bu komutan? Tarihte neler yapmıştır? Gibi sorulara cevap niteliği taşıyacak aşağıdaki anlatımımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.


Fatih Sultan Mehmet Kimdir?

Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı Padişahlarından olup, 1432 ve 1481 yılları arasında Türk Çağını açan, tarihte kahramanlıkları dilden dile dolaşıp yad edilen bir hükümdar olarak bilinir. II. Mehmed, Osmanlı İmparatorluğu’nun yedinci padişahı. Tarihî kaynaklarda ise ismi Muhammed şeklinde geçer. İstanbul’un romalıların işgalinden kurtarılıp fethedilmesi ile birlikte 1000 yıllık hüküm süren Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu, Fatih sultan mehmed’in büyük fethi olan İstanbul’un fethi sayesinde sona ermiştir.

Destansı ve Büyük Stratejiler

Fatih Sultan Mehmet, romalıların kuşatması altında olan İstanbul’u fethederken gemileri müthiş bir savaş stratejisi ile karadan yürütülmesi olayı, gerçekleştirmiş olduğu askeri stratejilerinin en önemlisi ve dikkat çekeni niteliğindedir.

Tüm zamanların çok büyük bir savaşçısı ve eşsiz bir komutan özelliğini taşımakla beraber, savaş meydanlarında savaş halindeyken asla gerilerde durmaz sürekli olarak en ön saflarda düşmanla kahramanca çarpışırdı. Savaş halindeki askerlerin moralini bozulduğu zaman hemen öne atılır ve insiyatifi müthiş bir şekilde ele almayı başarırdı.

Vefatı ve Ölümü

Fatih Sultan Mehmet, 1481 senei devriyesinde yeni bir sefere daha çıkmış oldu. Bu sefer esnasında çadırında dinleniyor iken, ani bir şekilde hastalığa yakalandı. Hastalık çeşidinin gut olduğu sanılsa da, bazı tarih kaynaklarına göre zehirlendiği görüşüde savunulmaktadır. Bu amansız rahatsızlık sonucunda ise henüz 49 yaşında iken hakkın rahmetine kavuşmuştur.


Evet değerli okurlarımız, tarihin en şanlı hükümdarlarından bir tanesi olan Fatih sultan mehmet kimdir? başlıklı yazımızın sonuna geldik. Sizde bu kısa olarak bilgi verdiğimiz şanlı hayat hikayesi hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki ‘yorum ekle’ kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz yine şanlı hayatı ile tarihe iz bırakan Büyük komutanlardan Selahaddin eyyübi’nin hayat hikayesinin detaylıca anlatıldığı Selahaddin Eyyubi Kimdir? başlıklı yazımızada göz atabilirsiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.