Fırtınalar Nasıl Oluşur? Çeşitleri Nelerdir?

Fırtına Nasıl Oluşur?Fırtına nedir? Fırtınalar nasıl oluşur? Kaç çeşit fırtına vardır? gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Aşağıdaki anlatımımızı sonuna kadar takip ederek fırtınalar ve diğer doğa olaylarının nasıl meydana geldiği hakkında detaylı bilgi sahibi olabileceksiniz.


Yaz ve bahar mevsimleri içerisinde her gün genel olarak öğleden sonraları havada bir ağırlık belirdiği andan itibaren gökyüzünde kara bir görünüme sahip bulutlar anında bir araya gelmeye başlar. Bu birikmenin ardından ani olarak bazen dolu ile karışık sağanak halinde olan bir yağmur yağmaya başlar.

Fırtına Nasıl Meydana Gelir?

Aniden meydana gelen fırtınalar bazı durumlarda çok korkutucu olabiliyor. Fırtınalar ile beraber şiddetli şiddetli bir şekilde yağan yağmurlar ekinlere, sebze ve meyve bahçelerine çok zarar verebilmektedir.

O anki mevsim içerisinde bitkilerin hal ve durumlarına göre ürünler, tomurcuklar, filizler ve yumuşak olan meyve dolu ağaçlar paramparça olurlar. Dereler ve çaylar fırtına ve yağmurun etkisi ile birdenbire yükselirler. Bu vaziyette gerçekleşen bir havada dışarıda bulunan insanların ve hayvanların kısacası canlıların yıldırım çarpmasına karşı çok dikkatli olmaları gerekir.

Yüksek yerlerde bulunan madeni kütleler ya da yüksek noktalar yıldırımı çeken etkenler olup bu sebeple açık arazide fırtınaya yakalanınca yaş olan ağaçların altına sığınmaktan kesinlikle çarpılmamak için kaçınmak gerekmektedir.

Yıldırım Nedir?

Yağmurun ana sebebi olarak, elektrikle yüklü çok büyük kümeler halinde olan kümülonimbüs bulut çeşitleridir. Bu bulutlardan her ikisi birbirlrine dokunduğu anda bir elektrik boşalması meydana gelir, bu oluşuma yıldırım tanımı verilir. Ani olarak çakan ve gökyüzünü yırtar gibi kırık çizgiler halinde görünen izlerede şimşek denir.

Yıldırım Siperi Nedir

Yıldırım Siperi Nedir?Yıldırım etkeni bir bulut ile yer arasında meydana gelen şiddetli bir elektrik akımı olduğu için bu tehlikeli oluşumu elden geldiğince zararsız bir şekilde yere geçmesini sağlamakta çok fayda vardır. Bu sebeple yüksek binaların, minare ve camilerin tepe kısımlarına yıldırım siperi (paratoner) konur. Yıldırım siperi sistemini, 1754 tarihinde Benjamin Franklin icat etmiştir.

Yıldırım Siperi Neyden Oluşur?

Yıldırım siperi en basit şekli ile uzun ve kalın bir tel ile bunu yere bağlayan bir zincirden meydana gelir. Tele düşen yıldırım, etrafa zarar vermeden bu yoldan toprağa sağlıklı bir şekilde iner. Yapılan bu düzenek madeni eşyadan ve elektrikli aygıtlardan uzak olmalıdır, çünkü yıldırım içinden geçerken bu tel tıpkı bir yüksek gerilim kablosu gibi etrafındaki etkenlere zarar verebilir.

Magnetik Fırtınalar Nedir?

Magnetik FırtınaBu fırtına türleri her 11 yılda bir Güneş’in etkinliği ile yükselir. Güneşin içinden gelen püskürmeler sonucu ile uzay boşluğuna elektrikli çok küçük tanecikler fışkırır ve bunların bir kısmı atmosfere kadar gelir. Bu sırada Dünya bir mıknatıs gibi davranış sergiler.

kutuplar ışık saçan göktaşlarını anında çeker ve bunlar kutuplarda kutup kızıllığı denen olayları meydana getirir. Bu taneciklerin uzaydan gelişi ile 3 – 4 gün süre ile Yer’in magnetizmasını değiştirecek magnetik fırtınalara sebep olurlar. Tüm pusulaların ibresi adeta şaşkına döner. Radyo yayın dalgaları karışır ve aniden bozulur.

Yıldırım Saniyeleri Nasıl Sayılır?

Gök gürlemesi çok fazla korkulacak bir şey olamamakla beraber işitildiği zamanda ise meydana gelen yıldırım çoktan düşmüştür. Şimşeğin çakışı ile gök gürültüsü işitildiği zaman arasından geçen saniyeler sayılarak fırtınanın bulunduğu uzaklık hesaplanabilir. Hesaplama: (3 saniye yaklaşık olarak 1 km demektir).


Evet değerli ziyaretçilerimiz, Fırtınalar Nasıl Oluşur? Başlıklı yazımızın sonuna geldik. Yazı hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki ‘yorum ekle’ kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz beygir gücü hakkında çok değişik ve önemli bilgilerin yer aldığı Beygir Gücü Nedir? başlıklı yazımızada göz atabilirsiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.