Gezegenler Hakkında İlginç Bilgiler

Jüpiter;

Jüpiter gezegeninde katı bir yüzey bulunmamaktadır. Jüpiter büyük oranda hidrojen ve helyumdan oluşan bir gaz gezegeni yapısını oluşturmaktadır. Eğer 24 saat’lik bir Dünya gününün size yetmediğini düşünüyorsanız Jüpiter gezegeninde işiniz çok zordur. Bu gezegende gün yaklaşık 10 saat’tir. Çünkü Jüpiter gezegeni kendi etrafında dönen en hızlı gezegen ünvanını taşımaktadır.

Uranüs;

Bu gezegen diğerlerinden farklı olarak yana yatmış bir şekildedir. 98 derecelik eğimi sayesinde adeta sürekli yuvarlanan bir top halini alır. Bu sebepten dolayı 1 mevsim yaklaşık olarak 21 Yıl sürmektedir. Ayrıca bu gezegenin bir bölümü 42 Sene boyunca güneşe maruz kalırken diğer bölümü 42 Sene boyunca karanlıkta kalabilmektedir.

Uzay Ortamında En Fazla Hayatta Kalabilen Canlı;

Dünya üzerinde keşfedilmiş en dayanıklı canlı ünvanını taşıyan tardigrade uzay ortamında en fazla 10 gün hayatta kalabilmektedir. Bu canlı ayrıca uzay ortamında yaşayabilen tek canlı olarak tarihe geçmiştir.

Dünya;

Dünya bir bowling topundan bile daha pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Bowling topunun üzerindeki hissedilemeyen prüzlerin aksine Dünya’da bulunan en yüksek dağ ile en derin okyanus bile Dünya yüzeyinin kalınlığının sadece 5000’de biridir. Dünyaya düşen en büyük meteor krater oluşturmamıştır. Meteorun var olan yapısı itibarı ile kenarda düz bir şekilde olduğu için büyük ihtimal bir taşın su yüzeyinde sekmesi gibi yüzeyde sekmiş ve durmuştur.

Teknik olarak uzayda ağlamak imkansızdır, çünkü yer çekimsiz ortamda gözyaşlarınız gözünüzde aşağıya doğru süzülmek yerine havada damlacıklar şeklinde kalır. Uzayda görevlerini yapan astronotlar uzayın yanık et metal ve kaynak dumanı gibi koktuğunu söylemişlerdir. 1977 yılında bir üniversiteye ait radyoteleskop derin uzay derinliğinden gelen 72 saniyelik sinyaller yakalamıştır. Bu sinyalin nereden ve nasıl geldiği halen bilinmemektedir.

Venüs;

Venüs gezegeninin karbondioksitten oluşan atmosferi, 500 derece yüzey sıcaklığı, şiddetli bir şekilde yağan asit yağmurları, aktif bir biçimde var olan volkanları ve devasa bir halde olan lav nehirleri ile Venüs gezegeni adeta uzayda var olan bir cehennem gibidir.

Mars;

Dünyamızda yer alan 8848 metrelik Everest dağının çok yüksek olduğunu mu düşünüyorsunuz? Güneş sisteminin deyim yerindeyse en yüksek dağı Dünyamızın komşusu niteliğindeki Mars’ta bulunan Olympous Mouns isimli bir volkanik dağdır. Bu volkanik dağ tam 21 km yüksekliğindedir.

Uzay ortamında yer çekiminin olmamasına bağlı olaraktan Astronotların boyları 2.5 cm’ye kadar uzayabilir. Amerika birleşik devletleri 1962 yılında uzayda Hiroşima kentine attığı Atom bombasından 100 kat daha güçlü bir Atom bombası patlattı. Uluslararası uzay istasyonu; yörünge sisteminde dolaşan en büyük istasyon ünvanını taşıyan bu uzay istasyonu Dünya’nın etrafında saat’te 28.000 km hızla dönmektedir.

Bir gün Dünya’nın kendi çevresinde bir turunu tamamlaması olarak tanımlanır. Peki Dünya’nın çevresinde dönenler için… Bu istasyonda görev yapan astronotlar 24 saat içerisinde Güneş’in doğumunu ve batımını 15 defa görür.

Uzayda Dolaşan Astronot Kıyafetlerinin Maaliyetleri;

Astronotların giydiği kıyafetlerin tanesinin maaliyeti 12 milyon dolardır. Uluslararası uzay istasyonu şimdiye kadar inşa edilmiş en pahalı yapıdır. Maliyeti ise tam olarak 150 milyon dolar.

Dünya’ya en yakın yıldızlara saat’te 100 km’lik hızla arabayla gitmeye kalksaydık bu yolculuk tam 26 milyar yıl sürerdi. Evren içerisinde yaklaşık 200 milyar galaxinin bulunduğu tahmin ediliyor. Her galaxi içerisinde ise yaklaşık 200 milyar yıldızın bulunduğu tahmin edilmektedir.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.