Gözlüklü Ayı Nasıl Bir Hayvandır?

0
401

Gözlüklü Ayı ÖzellikleriHer hayvan çeşidi gibi ayılarında farklı farklı özelliklere sahip olan çeşitleri vardır. Örn. Asya Siyah Ayısı vb… Ayrıca her ayı‘nın beslenme, yaşam koşulları ve fiziki özellikleride farklı farklıdır. Bizde aşağıdaki anlatımımız içerisinde ayı çeşitlerinin en ilginç ismine sahip olan ‘Gözlüklü Ayı‘ hakkında bilgiler vereceğiz.

Genel Olan Özellikleri

Gözlüklü ayı (Tremarctos ornatus), And ayısı olarakta bilinen bir ayı çeşidi olup ayıgiller(Ursidae)‘den olup Güney Amerika’nın And Dağlarında yaşamını sürdüren bir türdür.

Bu ayı ‘Gözlüklü Ayı‘ ismini ise gözlerini çevreleyen beyaz halkalardan almıştır. Omuz yükseklikleri
64 cm, kuyruk kısmı ise 7 cm’lik bir uzunluğa sahiptir.

Siyah postlu bir renge sahip olup daha çok otçul olan ayılardandır. Bunlar, genellikle ağaç tepelerinde maymun gibi dolaşarak beslenirler. Dişi olanları 8 veya 8,5 aylık bir gebelik döneminden sonra 1 veya 3 tane yavru doğurabilir.

Fiziki Özellikleri

Gözlüklü Ayı türünün erkek cinsinde olanları ortalama olarak 120 kg’lık bir ağırlıkta ve yaklaşık olarak 2 metre boyunda olurlar.

Bunların dişi olanları ise yaklaşık olarak 80 kg’lık bir vücut ağırlığı ve 1.80 metre boyunda bir fiziki özelliğe sahip olurlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here