Grip Nedir?

Bulaşıcı Hastalıkların En Çok Bilineni Grip:

Grip bulaşıcı hastalığı, çeşitli virüslerin meydana getirdiği ani bulaşıcı olma özelliğini taşıyan bir hastalık çeşididir. Genel olarak grip hastalığı, genelde soğuk algınlığı veya nezle rahatsızlığı ile karıştırılmaktadır. Grip bulaşıcı hastalığı ile soğuk algınlığı arasında olan en önemli farklardan bir tanesi ani olarak başlayan yüksek ateş, adale şikayet ve ağrılarıdır.

Grip Hastalığı Nasıl Bulaşabilir?

Virüsün hasta insanlardan sağlıklı kişilere bulaşma şekli; herhangi bir şekilde öpüşme, birbirlerine yakın bir konumda konuşmaları, hapşırma ve öksürme gibi etkenler ile Grip virüsü bulaşabilir. Artı, insan eline bulaşan virüs ile tokalaşma esnasında gribin bulaşma etkenine zemin hazırlayabilir. Grip hastalığından korunmak için ise; kişisel ve dışsal temizliğe, özellikle bu hastalığın salgın olan dönemlerinde kalabalık ortamlarda çok aşırı durmamaya ve bu hastalıkta olan şahıslarla fazla iletişim – temas kurmamaya özen gösterilmelidir.

Hastalığın Belirtileri:

Vücutta oluşan yüksek miktarda ateş ve günler boyu sürebilen halsizlik ve bitkinlik, en önemli grip hastalığı belirtileri arasında yer almaktadır. Ayrıca burunda oluşan akıntı, öksürme ve hapşırma, başta oluşan şiddetli ağrı, eklem, kaslar ve boğazda meydana gelen ağrı, iştahsızlık durumu ve baş dönmesi de grip hastalığının belirtileri arasında yer alan türlerdir.

Genellikle yaşlı bireyler ve küçük çocuklarda, öğrenciler, vücut direnç yapısı düşük değerlerde olan kalp, tansiyon ve şeker hastalığı bulunan insanlar risk altında yer alan bireylerdir. Bu saydığımız grupta olan insanlarda grip rahatsızlığı çok daha ağır ve şiddetli geçebilir. Bununla beraber ölüm sonucuna varacak hastalıklara da neden olabilir.

Grip Hastalığının Tedavi Şekli:

Bu hastalığın tedavisinde antibiyotik kullanmak etkili bir tedavi şekli değildir. Hastalığa yakalanan kişi bir kaç gün istirahat edip rahat bir şekilde dinlenebilirse bu hastalığın kendiliğinden iyileşme ihtimali yüksek olur. İstirahat zamanında bol bol sıvı ve C Vitaminini tüketen hasta bu hastalığa karşı iyileşme durumunu hızlandırıp hemen iyileşebilir. Şiddetli bir şekilde seyreden hastalıklarda 1 hafta geçmesine karşın geçmeyen grip hastalıklarında grip ilaçları kullanma ihtiyacı doğabilir.

Hastalığın şiddetli olan dönemlerinde hastalığa yakalanan kişi gribin başka insanlara bulaşmasını önlemek amacıyla şahsi eşyalarını başkaları ile birlikte kullanmamalı ve insanlarla yakın olmaktan kaçınmalı ve uzak durmalıdır. Bu hastalığın özellikle yüksek risk kapsamında olan insanlar, kesinlikle en yakın zamanda bir uzman hekime başvurmalıdır.

Grip Aşısının Yapılması:

Grip hastalığına sebep olan bir çok virüs türü var olduğu için, insanı bu hastalıktan tamamı ile koruyacak bir grip aşısını bilim adamları henüz geliştirememişlerdir. Sürekli bir şekilde her yıl yeni grip virüs tipleri ortaya çıktığı için her yıl en yaygın olması beklenen virüs çeşidi için aşılar geliştirilip üretilmektedir. Bu nedenle grip aşısının koruyucu özelliği en çok %80′e ulaşır ve bulaştığı halde rahatsızlığın daha hafif geçmesini sağlar. Her sene grip aşısı Ekim-Kasım ayları içerisinde yetişkin insanlarda tek doz halinde, çocuklarda ise yarımşar doz olmak üzere bir ay aralıklar ile iki defa grip aşısı uygulanmalıdır.

Hastalığa iyi gelebilecek ve uygulanabilecek en iyi doğal ilaç türü zencefildir. Zencefil‘in grip hastalığına çok iyi geldiği herkesçe bilinmektedir. Sağlıklı günler dileriz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.