Güneş Tutulması Nasıl Olur?

Evrendeki Gezegenlerin Sürekli Hareket Halinde Olması:

Evrende bulunan gezegenler sürekli olarak hareket halindedirler. Durum bu şekilde olduğu için gezegenler bazen bulundukları yörüngeden kısa süreli de olsa çıkabilmektedirler. Yaşanan bu durumdan Dünya’mızda etkilenebilmekte, Güneş ve Ay tutulmaları gibi doğa olayları ortaya çıkabilmektedir.

Güneş Tutulması Olayı:

Tutulma olayları genel olarak devirli bir şekilde tekrarlanır. Ay, Güneş ile Dünya’nın arasına girdiği zaman, Güneş tutulması olayı meydana gelmiş olur. Güneş tutulması‘nın gerçekleşebilmesi için, Ay’ın yeni ay evresinde olması gerekmektedir. Bu tutulma olayından sonra Dünya’mız bir süreliğine gece yarısı gibi kör karanlığa gömülür.

Tam Güneş tutulma olayları 6 ile 8 dakika gibi bir kısa süre içinde gerçekleşir ve Dünya’nın aynı noktasından gözlemlenebilmesi için aradan çok uzun yılların geçmesi gerekir Örn. Paris bölgesinde 87 yıl.

Güneş Tutulması Çeşitleri Kaç Tanedir?

3 adet Güneş tutulması vardır.
Bunlar:

1 – Tam Güneş tutulması. Bu tutulma çeşidinde Ay’ın Dünya’mızın hemen hemen hepsini kaplayabilmektedir. Ay’ın Güneş ve Dünya’nın arasından geçerken Güneş’i tamamen kapatması durumlarında meydana gelen bir tutulma çeşididir.

2 – Halkalı Güneş tutulması. Bu tutulma şeklinde Ay, Güneş ve Dünya’nın arasından geçerken halka şeklinde bir boşluğu kapatamadığında halkalı şeklinde güneş tutulması meydana gelir.

3 – Parçalı Güneş tutulması. Bu tutulma çeşidinde ise, Güneş tekerinin yalnız bir parçası üstüne Ay gölgesinin düşmesi sonucu görülen gün tutulmasıdır.

Gökyüzü Kuvvetlerinin Savaş Halinde Olmaları İnancı:

Çok eski zamanlarda yaşanan bu tutulma olayları, tutulan gök cisminin esrarengiz bir güç ile savaş halinde olması olarak yorumlanırdı. Günümüzde bile yer yüzünün bazı bölgelerinde ilkel topluluklar bir Güneş ve Ay tutulması halinde hep bir ağızdan çığlıklar atıp, büyük patırtılar koparır ve böylece gökyüzündeki canavarları korkutarak tutulan gök cismini kurtaracaklarına ve karanlığı dağıtacakları inancı devam etmektedir.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.