Hatay’da Gezilecek En Popüler 5 Yer

Hatay Gezilecek YerlerHatay İl’ine yolunuz düşerse gezi veya ziyaret amaçlı mutlaka gezip görmeden dönmemenizi tavsiye edeceğimiz 5 yeri sizler için aşağıda derledik.

1- Antakya Arkeoloji Müzesi

Antakya Arkeoloji MüzesiBu tarihi Arkeoloji müzesinin bir benzeride Gaziantep‘te bulunmakta olup Türkiye‘nin sayılı ve Dünya’nın en büyük mozaik müzelerinden bir tanesidir.

Müze içerisinde milattan önceki dönemlere ait olan eserler büyük bir titizlik içerisinde sergilenmekte olup bu müzeyi bir rehber eşliğinde gezmenizi tavsiye ederiz.

Adres: Gündüz Caddesi No. 1, Antakya 31000, Türkiye

Tel: (0326) 214 61 67

Web: hatayarkeolojimuzesi.gov.tr

2- Habib-i Neccar Camisi

Habib-i Neccar CamiiHabib-i Neccar Cami‘si Hatay‘ın merkezinde bulunup gezilip görülmesi gereken dini ve tarihi hisleri derinden etkileyen kutsal mekanların başında gelir.

Bu camii ayrıca Anadolu‘nun ilk camisi olma özelliğini taşıyor olup, cami zemininin iki kat altında kimsenin pek bilmediği, Habib-i Neccar hazretlerinin tarihi hikayesinde geçen ve bedeninden koparılan mübarek başının gömüldüğü bir türbe olduğu söylenmektedir.

Bizce tarihi yapıtlara ilgisi olanların mutlaka gidip görmesi gereken mukaddes bir tarihi yapıdır.

Adres: Kurtulus cad., Antakya, Türkiye

3- Sokullulu Kervansarayı

Sokullulu KervansarayıSokullu Mehmet Paşa Kervansarayı Payas beldesinin en gözde tarihi mekânı olup, Kervansarayın girişi ve önündeki dua kubbesi, arastanın tam ortasında yer alır.

Kervasarayın anıtsal kapısının üstünde bulunan talik tarzdaki Osmanlıca kitabenin son cümlesi bize Sokullu’nun ağzından seslenir gibi: ‘Bu kervansarayı yolucular için Allah Rızası için yaptırdım’.

Kervansarayın kapısının arka kısmında avlu tarafına çıkmadan önce, iki yanında misafir odalarına açılan kapıların yer aldığı bir koridordan geçilir.

Bu uzun koridorun ardından, kervansarayın adeta gökyüzünü kucaklayan geniş avlusu gerçekten etkileyici ve görkemli bir görüntüyü ziyaretçilerine sunuyor.

Şuanda kullanılmayan kervansarayın avlusunda ise yaz mevsiminde konserler ve sinema günleri düzenlenmektedir. Bu gibi etkinliklerin dışında ziyarete tamamen kapalıdır.

Adres Bilgileri: Payas , Dortyol, Türkiye
Websitesi: hatay.gov.tr

4- Titus Kaya Tüneli

Titus Kaya TüneliTitus Kaya Tüneli, Titus Tüneli veya Vespasianus Tüneli, günümüz tarihinde Türkiye‘nin Hatay iline bağlı Samandağ ilçesi sınırları içerisinde bulunan ve üzerinde Çevlik mahallesinde kurulu olan ilçenin 5 km. kuzeyinde kalan dağlık ve denize hâkim yamaçlarda bulunan Titus adıyla bilinen Titus Flavius Vespasianus tarafından yaptırılmış olan, yapımı yüzyılı aşkın bir zaman sürdüğü düşünülen tünellerden meydana gelir.(Alıntı: Wikipedia)

Bu tünelin mesafesi oldukça uzun olup, 1.yy insan gücü ile selden ve su basķınından korunmak amacıyla yapılmış ve günümüze kadar bütün ihtişamını koruyarak gelmiştir.

Adres: Kapısuyu Mahallesi | Samandağı, Samandağ 31800, Türkiye

5- Sütunlu Liman

Sütunlu LimanHelenistik dönemden kalma bu limanda güneş batarken çok güzel bir yürüyüş yapabilir, fener’e doğru olan bu yürüyüşte dalgaların kıyıya vuruşlarınıda zevkle huzur içinde izleyebilirsiniz. Gezmeyi seviyorsanız gerçekten görülmeye değer bir yer.

Adres: Konacık Köyü, Arsuz, Türkiye

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.