IELTS Konuşma Sınavı Nedir? Neye Yarar?

IELTS Konuşma Sınavı Nedir?
IELTS nedir? IELTS ne işe yarar? IELTS nasıl bir sınav sistemidir? gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz bir bilgilendirici makalemiz ile karşınızdayız. Belkide kimimizin hiç duymayıpta yeni duyduğu veya duyupta hakkında detaylı bilgi sahibi olmadığı IELTS sınav sistemi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız, aşağıdaki soru-cevap tarzı anlatımımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.


IELTS Nedir?

IELTS sistemi yani (International English Language Testing System) sınavı, özellikle ingilizce dilinin kullanılmış ülkelerin sınırları dahilinde çalışmak veya eğitim almak isteyen kişilerin İngilizce dil yeterliliklerini ölçmek ve değerlendirmek amacı ile düzenlenen ve uluslararası olan bir sınav çeşididir.

Ne İşe Yarar?

IELTS Amerika, Kanada, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda ve İrlanda ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülkenin üniversite ve işverenleri IELTS sınav sonucunu istemektedirler.

IELTS sınavı dünya genelinde yaklaşık olarak 140’dan fazla ülkede ve 10.000’nin üzerinde profesyonel olan kurum ve kuruluşlar tarafından kabul edilmekte olan bir sistemdir. Ayrıca bu sınav göçmenlik durumu için İngilizce yeterliliğini şart koşan ülkelerce kabul görülen tek İngilizce dil sınav sistemidir.

Bu Sınava Dünya Genelinde Genel Olarak Kaç Kişi katılır?

IELTS’ye sadece 2016 yılı içerisinde yaklaşık 3 milyon kişi girmiştir. Bu sayı sabit kalmamakla beraber her geçen yıl dah çok artmaktadır.

Sınava Katılım Ücreti Ne Kadardır?

IELTS’ye girecekler sınav giriş ücreti 2017 yılı için 575 TL olarak yatırmaktadırlar. Bu rakam yıllık değişim gösterebilir.

Sınavı Hangi Ülke Organize Etmektedir?

IELTS sınavını konunun uzmanları tarafından Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık ve Amerika’da organize edilip hazırlanmaktadır.

Bu Sınavı Türkiye’de Hangi Kurum Düzenlemektedir?

IELTS sınavının organizesini Türkiye’de ise 3 kuruluş tarafından geliştirilmiş bir sistem olup, British Council, University of Cambridge ESOL (English for Speakers of Other Languages), IDP (International Development Programme of Australian Universities). IELTS sınav sistemini ülkemizde British Council ve IDP Turkey tarafından uygulanmaktadır.

Sınav Türkiye’de Nasıl Bir İş Görebilir?

IELTS Sınavı Nasıl Yapılır?
Ülkemizde; Bilgi Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Yedi tepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi pek çok üniversite, öğrencilerini hazırlık aşaması olan sınıftan muaf tutmak için IELTS sınav sonucunu öğrencilerden istemektedir.

Ayrıca özel sektörler THY, Yapı Kredi ve Akbank gibi kurumsal bir yapıda olan firmaların bu sınav sonucu ile eleman almaya – seçmeye başladığı bilinmektedir.

Kaç Çeşit IELTS Sınavı Bulunmaktadır?

IELTS’de Akademik ve genel yetenek olmak üzere 2 çeşit sınavı yer almaktadır. Sınava girecek olan adaylar, istedikleri ülkeye gidiş nedenlerine veya vize başvurularında belirtmiş oldukları amaca en uygun sınavı seçme haklarına sahiptirler.

Türkiye’de Kaç Adet Sınav Merkezi Yer Almaktadır?

Sınav merkezleri İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya olmak üzere toplam olarak 5 büyük ilimizde gerçekleştirilmektedir. Sınavın ana merkezi ise İstanbul’da yer alır.

Sınav Puanlama Sistemi Nasıldır?

Sınav puanlama sistemi 9 üzerinden gerçekleştirilir. 9 seviyesi en yüksek puandır. Sınava giren Adaylara 4 temel becerinin her birisi için ayrı-ayrı not verilirken genel puanlama olarak listening, reading, speaking ve writting bölümlerine ait puanların aritmetik ortalaması alındıktan sonra ayrıca yapılmaktadır.

Sınav İle İlgili Diğer Çeşitli Bilgiler

IELTS İngilizce Sınavı
IELTS sınavında, dil becerilerine ayrılan süre dinleme (30 dakika), okuma (60 dakika), yazma (60 dakika) ve konuşma (11-14 dakika)’dır. Toplamda sınav süresi 2 saat 45 dakika, ölçülen dil becerileri 4 temel dil konuşma, okuma, yazma ve dinleme olarak ölçülmekte ve sınavda speking sınavı Cambridge ESOL sertifikalı alan uzmanları tarafından karşılıklı konuşma şeklinde yapılır ve ses kaydı alınmaktadır.

Sınav Yılda Kaç Defa Düzenlenir?

Sınav, her ayın perşembe ve cumartesi günleri olmak üzere her ay 4 defa yapılmaktadır. Yıl içerisinde ise toplamda 48 kez düzenlenmektedir. Güncel sınav tarihlerini British Council veya IDP IELTS Turkey resmi sayfalarından kontrol ve takip edilebilir.

Sınav Başvurusu İçin Gerekli Evrak ve Başvuru Şekli Nasıl Yapılır?

Sınav başvurusu için nüfus cüzdanı veya pasaportun renkli taranmış bir örneğinin olması şart olup, başvuryu internet harici aynı zamanda İstanbul Taksim’de yer alan IDP IELTS Turkey sınav merkezine giderek bizzat başvuru yapılabilir.

IELTS İçin İnternet Üzerinden Nasıl Başvuru Yapılır?
  • Sınav için öncelik olarak internet üzerinden yer ayırtınız.
  • Belirtilen ödemeyi 48 saat içerisinde gerçekleştirin.
  • Onay e-postası alın.
  • Sınav tarihinden 5 gün önce sistemde belirtmiş olduğunuz adresinize gönderilecek ve gireceğiniz sınavla ilgili tüm ayrıntıları içeren (sınav tarihi, kayıt numaranız, sınav başlangıç saati, sınavın yapılacağı adres ve konuşma sınavı saati ve yeri) onay e-postasını dikkatli bir şekilde inceleyiniz.


IELTS Sınavı Ne Zaman Açıklanır?

Bu sınavın sonuçları ise aksi bir olumsuzluk olmadığı halde 13 iş takvimi günü sonunda açıklanabilmektedir.


Evet değerli ziyaretçilerimiz bir çok insan tarafından merak edilen IELTS Konuşma Sınavı hakkındaki soru-cevap şeklindeki yazımızın sonuna geldik. Konu ile ilgili yazı içerisinde bulamadığınız ve kafanıza takılan soruları aşağıdaki ‘yorum ekle’ kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Mümkün olan en kısa süre içerisinde dönüş yapılacaktır.

Dilerseniz eşsiz bilgilerin yer aldığı bir önceki İmf Nedir? Kuruluş Amacı Nelerdir? başlıklı yazımızada göz atabilirsiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.