İnternet’i İlk Kim Bulup İcat Etti?

İnterneti Kim BulduÇoğumuzun İnternet olarak düşündüğü şey, aslında bu mükemmel bağlantı operasyonun güzel tarafıdır. Tarayıcı pencereleri, web siteleri, URL‘ler ve arama çubukları gibi karmaşık sistemler… Ama aslında gerçek internet, World Wide Web(www)‘e yani tüm bağlantılara ulaşabilmemiz için geliştirilmesi gereken çok karmaşık bir protokol ve kurallar dizisinden meydana gelir.

Bilgisayar bilimcileri Vinton Cerf ve Bob Kahn, bugün kullandığımız İnternet iletişim protokollerini ve internet olarak adlandırılan sistemi icat etmekle tanınan bilim insanlarıdır.

İlk Bağlantı Deneyi

Bilgisayarlar arasındaki ilk uzun mesafeli ağ iletişimi UCLA ve Stanford‘daki iki araştırma ekibinin 1969 tarihli deneyi sonucunda gerçekleştirildi. Sistem, komşu bilgisayara giriş yapmak için ilk girişimi sırasında başarısız olup düşmesine rağmen, Leonard Kleinrock liderliğindeki araştırmacılar, ilk iki düğümlü ağı oluşturmayı başardı. Deney aynı zamanda iki bilgisayar sistemi arasında veri aktarımı için bir yöntem olan “paket anahtarlama”nın ilk testiydi.

Paket anahtarlama; bilgiyi daha sonra farklı kanallar arasında taşınan ve hedeflerine yeniden monte edilen daha küçük “paketler” halinde ayırıyor, bu anahtarlama sistemi bugün hala veri aktarımının temelini oluşturmaktadır. Birisine e-posta gönderdiğiniz zaman, göndermeden önce alıcıyla bağlantı kurmaya gerek kalmadan, e-posta paketlere ayrılır ve tüm paketler yeniden birleştirilip ancak alındıktan sonra okunabilir.

Diğer İnternet Protokollerinin Bulunması

İnternet ProtokolleriCerf ve Kahn, 1980 yılında paket anahtarlamayı kullanarak veri aktarımı için bir dizi yönerge geliştirmiş ve bu yönergeleri kısa olarakTCP/IP veya iletim Kontrol Protokolü ve İnternet Protokolü olarak adlandırmışlardır. Protokolün var olan TCP bölümü, ağ üzerinden geçmeden ve geldikten sonra bağlantı paketinin açılmasından önce verileri paketlemekten sorumlu olan bölümdür.

IP bileşeni gezi koordinatörü görevlisi olarak hareket eder ve başlangıç ​​noktasından bitiş noktasına kadar bilgi hareketini eşler. Kleinrock‘un deneyi, iki bilgisayar sistemi arasındaki tek bir ağın mümkün olduğunu kanıtlasa da, Cerf ve Kahn‘ın TCP/IP‘si, birbirine bağlı ağların verimli ve geniş bir ağ için adeta omurga kemiği niteliğini sağladı. Böylelikle “İnternet” ismi olan TCP‘den önce başka protokoller geliştirilmiş ve kullanılmış olmasına rağmen, IP ve dosya aktarım protokolü olan (FTP) ve ağ kontrol protokolü olan (NCP), bugün bildiğimiz ve kullanmakta olduğumuz İnternet bağlantısı, Cerf ve Kahn‘ın “ağlar ağı” diye tanımladıkları internet temelinde inşa edilmiş oldu.

Kaynakça: https://www.britannica.com/story/who-invented-the-internet

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.