Isırganotu Faydaları

Isırgan Otu Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Bu ısırganotu bitkisiyle tanışmanın acısını herhalde hayatımızda pek çoğumuz tatmışızdır. Ama bu bitkiye değdiğimiz anda bize enjekte ettiği bu maddeler (histamin ve asetilkolin), ısırganotu’nun önemli bir bitki oluşunda rol oynarlar. Bu bitki, insan vücudu organizmasındaki bütün metabolizmaları uyarır. Ama onun özelliklerinden pek çok hastalıkta da yararlanılabilir.

Isırganotu öncelikle idrar arttırıcı bir yapıya sahiptir. Gut, romatizma, sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyma, mesane taşı, idrar tutukluğu ve prostat iltihabı gibi hastalığı olanların, bu bitkinin idrar arttırıcı etkisinin olduğunu unutmamalıdırlar. Bu bitkiyi ishal rahatsızlığı olanların, hastalığa karşı kullanmaları önerilir.

Hangi Hastalığa İyi Gelir?

Isırgan Otu vücuttaki kanı temizler ve öncelikle bitkinin bu özelliği sayesinde, ilkbahar kürlerinde elde edilen ve kullanılan bitki çaylarında yeri almaktadır. Vücuttaki kanamaları ve insanı rahatsız eden nezle akıntılarını durdurabilme özelliğine sahiptir. Isırganotu çok eski devirlerden beridir ıspanak gibi de tüketilebilmektedir.

Nefis bir şekilde hazırlanan sebze çorbalarına baharat katkısı olarak da kullanılabilir ve afiyetle tüketilebilir. Çünkü, içinde barındırdığı magnezyum ve demir gibi maden kategorisine giren maddelerde, insan organizması için çok faydalı ve önemlidir. Bitkinin içeriğinde bulunan C vitamini oranı da dikkat çekici ve yararlıdır.

Isırgan Otunun Toplanması;

Isırganotu Sapının toprağa en yakın yerinden kesilir. Tüm ısırganotu çeşit ve türleri doğada bağ bahçelerde yetişmektedir. Her mevsimde, yeterli miktarda bu şifalı ottan toplanmalıdır. Ot taze olduğu zaman etkisini daha çok göstermektedir. Otun çiçeklenme zamanı, ekim ve haziran dönemleridir. Bitki ilaçlaması yapılan bölge ve kesimlerden toplanılmamalıdır.

Bitkinin Tavsiye Edilen Tüketilme Vakitleri;

Isırganotu bitkisinin kanı temizleyici ve kan yaptırıcı gücünden de özellikle ilkbahar kürleri halinde yararlanılmalıdır. Genel olarak önem derecesine alınmayan ısırganotu, doğa eczanesinde yetişen en önemli şifalı bitkilerden bir tanesidir.

İlkbaharda genç ısırganotu taze dalları toplanıp 4 haftalık bir ısırganotu kürüne başlanır. Sabah vakitlerinde aç karnına yudumlanarak içilen bir bardak çayın ardından, gün içinde de iki bardak çay şeklinde içilebilir. Yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış Isırganotu yaprağı, orta boy bir su bardağı dolusu olacak şekilde, kaynar derecede sıcak suyla haşlanıp ve yarım dakika demlendikten sonra süzülüp bu şekilde faydalanılır.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.