İştahsızlık Geni Nedir?

İştahsızlık İle İlgili Bir Genin Bulunması:

Araştırmacı bilim adamları, iştahsızlık ile ilgili bir gen keşfedip. Almanya ve Hollanda ülkesinden bir grup araştırmacı, iştahsız olan insanların %11’lik gibi bir kısmının iştahı teşvik eden bir takım kimyasal ve iletken bir yapıda olan yeme ile ilgili proteinden sorumlu genin değişik bir biçimine sahip olduklarını, ayrıca iştahsızların ise sadece %4.5’in de bu genin varyasyonunun görülüp tespit edildiğini saptamış oldular.

Araştırmacı Bilim Adamlarının İştahsızlık Şikayeti Çeken ve Çekmeyenler Arasında Yaptıkları Deneyin Sonucu:

Yapılan bu araştırmada, iştahsızlıktan muzdarip olan 145 kişi ile bu rahatsızlıktan muzdarip olmayan 244 kişi arasında karşılaştırma gibi bir analiz yapıldı. Bu karşılaştırma sonucunda mutasyona uğramış gene sahip olan insanlarda iştahsızlık şikayetinin ortaya çıkması olasılık derecesinin, diğerlerine oranla 2 kattan daha fazla olduğu belirlenmiş oldu.

İştahsız İnsanların İştahını Yerine Getirebileceği Düşünülen Bir Madde’nin Bulunması:

Molecular Psychiatry dergisinde yayınlanıp açıklanan bir araştırma sonucunda, iştahsızlık ile ilgili proteine aynı şekilde benzer bir maddeyi içeren ilacın, iştahsız olan insanların iştahını yerine getirebileceği düşünülmektedir.

Bilim Adamlarına Göre İştahsızlığa Neden Olan Başka Faktörler Var Mı?

Araştırmacı bilim adamları, başka bir takım genler ile çevresel faktörlerin de iştahsızlığın bir çeşit problem olup ortaya çıkmasında payı olduğunu nitelendirmektedirler. Söz konusu olan genetik deşikliğin etkisi henüz tam olarak bilinmemekle beraber, ancak bu proteinin biçiminde küçük bir değişiklik yaptığı düşünülmektedir.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

1 thought on “İştahsızlık Geni Nedir?

    Ali

    ( - )

    Gayet güzel ve başarılı bir anlatım olmuş. Tebrikler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.