Java Nedir? Ne İşe Yarar?

Java Nedir?Java, kısaca modern nesne tabanlı bir bilgisayar programlama dilidir.


Java programlama dili, James Gosling’in tüketici elektron cihazlarının birbirleri ile iletişim kurmasına izin verecek yeni bir dil yaratmak için bir araştırmacı ekibin bulduğu ve Sun Microsystems, Inc.‘de kurulmuş olan bir programlama sistemidir.

Bu programlama dilinde çalışmalar 1991’de başlayıp ve takımın odak noktası yeni bir dönüşüm yapıp, ayrıca World Wide Web‘e dönüştü. İlk olarak 1995 yılında piyasaya çıktı ve Java’nın etkileşim ve multimedya sağlama yeteneği Web için özellikle uygun olduğunu gösterdi.

Diğer Programlama Dilleri İle Arasındaki Fark

Java ve diğer programlama dilleri ile çalışma şekli arasındaki fark devrimci bir düzeyde idi. Diğer dillerdeki kod ilk önce bir derleyici tarafından belirli bir bilgisayar türü için talimatlara tercüme edilir. Java derleyicisi kodu ise, Bytecode adlı bir öğeye dönüştürür ve Bytecode Java Çalışma Zamanı Ortamı (JRE) veya Java sanal makinesi olarak adlandırılan bir yazılım tarafından yorumlanırdı.

JRE, Bytecode’u yorumlayan ve ana bilgisayar için çeviren sanal bir bilgisayar gibi davranırdı. Bu nedenle, Java kodu birçok platformda aynı şekilde yazılabilir (“bir kere yaz, her yerde çalıştır”) prensibi gibiydi. Bu özellikte birçok farklı bilgisayarın aynı Web sayfasını alabileceği İnternet’te kullanım popülerliğine yol açtı.

1990’ların sonlarına gelindiğinde Java, İnternet’e multimedya getirdi ve tüketici aygıtlarına (cep telefonları gibi), perakende ve finans bilgisayarlara ve NASA’nın Mars keşif gezginlerinin dahili bilgisayarlara güç vererek Webin ötesinde büyümeye başladı.

Bu popülarite nedeni ile ev bilgisayarları için Java SE, gömülü aygıtlar için Java ME ve İnternet sunucuları ve süper bilgisayarlar için Java EE gibi farklı amaçlar için farklı Java çeşitleri oluşturdu. Oracle Corporation, 2010 yılında Sun Microsystems’ı satın aldığında Java yönetiminide devralmış oldu.

JavaScript Java’nın Bir Parçası Mı?

JavaScript Nedir?İsimlerdeki benzerliğe rağmen, Web tarayıcılarında çalıştırılacak şekilde tasarlanan JavaScript dili Java’nın bir parçası değildir. JavaScript, 1995 yılında Netscape Communications Corp.’da geliştirildi ve Java’ya eşlik ediyordu. Aslen Netscape Sun’dan bir pazarlama lisansı almadan önce Mocha ve daha sonra LiveScript tanımı veriliyordu.


Evet değerli ziyaretçilerimiz, java kodlama teknolojisi hakkında bilgilerin yer aldığı Java nedir? soru başlıklı yazımızın sonuna geldik. Konu ile ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki ‘yorum ekle’ kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz diğer teknolojik bir gelişim niteliği taşıyan virtual desktop hakkındaki Virtual Desktop Nedir? Neden Kullanılır? başlıklı yazımızada göz atabilirsiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.