Kalp Masajı İlk Yardım Yöntemi

Kalp Masajının Önemi ve Uygulanabilecek İlk Yardım Yöntemleri:

Bir İnsanın Kalp Atışının Durduğu Tespit Edildikten Hemen Sonra Ne Kadar Süre Sonra Kalp Masajı Uygulanmalıdır?

Kalp durduktan Hemen sonra acil bir şekilde kalp masajı yapılmalıdır. Saniyeler veya en geç bir dakika içerisinde, aktif bir biçimde kalp masajı aynı zamanda ağızdan ağıza suni solunum hemen yapılmasına başlanılmaz ise, genellikle kalp krizi geçiren bu hastayı kurtarma imkanı tamamen ortadan kalkar ve yaşama dönmesi için hiçbir şansı kalmaz.

Bir Hastanın Kalp Atışları Durduktan Hemen Sonra Doktorların Onu Yaşatabilme Şansları Var Mıdır?

Evet, böyle bir şans mevcuttur. Ancak, Kalp atışları duran hastaların çoğunluğu hayatını kaybetmişsede, hiç zaman kaybetmeden kalp masajı ilk yardım yöntemine girişilirse, bu hastalardan birkaç tanesinin kurtulabilme şansları olabilir.

Kalp Masajı İlk Yardım Yönteminin Gerekli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Hemen hemen tüm olaylarda insanın kalp atışı durduğu zaman, solunum sisteminin can damarı olan nefes alma’da aniden durur. İlk yardım yöntemini uygulayacak kişi, hastanın nefes alamadığını ve nabzının atmadığının farkına varınca ayrıca kulağını hastanın göğüs bölgesine dayayınca kalbinin atıp atmadığını ve kalp masajı‘nın gerekli olup olmadığını bu basit yöntemler ile tespit edebilir.

İlk Yardımcı Olan İnsanlar Kalp Masajı Yapabilirler Mi?

İlk yardımcı olan insanlar kalp masajı yapabilirler. Kapalı kalp masajı yönteminin açık kalp masajı yöntemi kadar tesirli ve iyileştirici bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca bu kapalı kalp masaj’ını herkes yapabilir.

Kapalı Kalp Masajı Yapma Yöntemi Nasıldır?

1 – Hasta sert bir zemine sırt üstü olacak bir şekilde yatırılmalıdır. Eğer kalbi durduğu anda hasta yatakta yatar bir vaziyette duruyorsa hemen yere indirilmelidir.

2 – İlk yardımcı olacak kişi ilk olarak diz çökmeli ve hastanın üst bölgesine ata biner gibi bir vaziyette oturmalıdır.

3 – İlk yardımcı sağ elinin avuç kısmının alt tarafını hastanın göğüs kemiği bölgesinin üzerine düzgün bir şekilde yerleştirmelidir.

4 – Bu işlemlerden sonra ise sol eli, sağ elin üzerine gelecek şekilde yerleştirip göğüs kemiğinin üst tarafında ritmik olacak şekilde bir aşağı doğru itiş ve bırakış olacak şekilde uygulanmalıdır. Göğüs kemiği bölgesi 2.5 ve 5 santim arası bir mesafe olacak şekilde aşağı doğru itilmeli bu itme işleminden sonra bırakılmalıdır.

5 – Uygulanan bu kalp masajının itiş ve bırakış baskı yöntemi en azından 10 ile 15 dakikalık bir süre ile her 1 veya 2 saniyede bir olarak, veya kalp atışı ve nefes alma gibi yaşam belirtileri yeniden başlayıncaya kadar hız kesmeden tekrar edilmelidir.

6 – Bu ilk yardımcının yanında başka bir kişi bulunabilinir ise kalp masajına devam edilirken o kişide ağızdan ağıza suni solunum teneffüsü yaptırmalıdır.

7 – Eğer ki kalp masajına devam eden ilk yardımcının yanında bir yardımcı daha bulunamazsa, kalp masajını gerçekleştiren kişi sırayla masaj ve ağızdan ağıza olacak şekilde sunni solunum yapmalıdır. Çünkü ağızdan ağıza suni solunum uygulanmadan kapalı kalp masajının maalesef hiçbir yararı olmaz. Sağlıklı günler dileriz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.