Kalp Romatizması Nedir?

Kalp Romatizması Nedir Nasıl Olur?

Vücudumuzun üst solunum yollarında ortaya çıkan hastalıklardan sonra eklemlerde oluşup meydana gelen iltihaplanma ile birlikte gelişen romatizma hastalığının kalbimize kadar ulaşıp kalp kapakçık kısımlarında da iltihaplanmaya yol açması ve bu iltihap nedeni ile kalp kapaklarının daralması ve yetersizliği gibi oluşan rahatsızlığa Kalp Romatizması adı verilir.


Kalp Romatizması Neden Olur?

Kalp Romatizmasına sebep olan en önemli neden, Bademcik ve boğaz gibi üst solunum yollarında ve eklemlerde iltihaplanmaya sebep olan bakterilerden meydana gelen romatizmanın zamanında tedavi edilmemesi ile bu durumda hastalığın kalp kapakçıklarına kadar ulaşmasından meydana gelir.


Kalp Romatizmasının Ortaya Çıkmasında Rol Oynayan Belirtiler Nelerdir?

Kalp Romatizması hastalığının ortaya çıkmasına sebep olan başlıca belirtiler ise, ayak kısımlarında meydana çıkan morarma ve şişlik gibi şikayetler, aşırı yorgunluk, el ve ayak uzuvlarının üşümesi, solunum sisteminde ortaya çıkan nefes darlığı, kuru öksürük çeşidi, sıkça soğuk alma gibi şikayetler hastalığın başlıca belirtilerindendir.


Kalp Romatizması Hastalığının Tedavi Şekli Nasıl Olur?

Bu hastalıkta uygulanacak tedavi şekli, uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilecek detaylı muayene, tahlil ve ultrason neticesi ile elde edilecek bulgulara göre Romatizma hastalığının ne derece ilerlediği bu işlemler ile ortaya çıkarılarak yapılır. Kalp Romatizması hastalığı, tedavi işleminin yapılmadığı takdirde giderek ilerlemesi ve kötü bir hal almaması için hemen tedavi yöntemlerine başvurulmalı ve ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır.


Hastalığın Akut(şiddetli) Dönemdeki Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Hastalığın akut döneminde temel olarak ilaç tedavisi ve ileri derecedeki dönemlerde hastalık ile pençeleşen hastanın bu rahatsızlığı yaşadığının bilinmesi, özellikle kalp tutulum rahatsızlığının teşhis edilmiş ise sonraki yaşamında düzenli takip edilmesi geren bir durumdur.

Kapak tutulum rahatsızlığı olan hastaların yaşadıkları hastalık şiddeti göz önünde alınarak, ekokardiyografi işlemi yapılıp çekilerek her an takip altında tutulması gereklidir.

Genel olarak ilaç tedavisi kafi gelir iken, ileri dönem yaşlarda veya yaşlılık döneminde dokular zayıflayıp bozulmaya başladığında ve kalbin zorlanacağı durumlarda kalp kapaklarına yönelik balon-valvüloplasti girişimsel tedavi işlemi ya da ameliyat gerçekleştirilmesi kapakların tamir edilmesi veya kapakların değiştirilmesi gibi bazı farklı tedavi yöntem ve şekillerinin uygulanması gereken bir durum olabilir. Burada önemli olan şey ise bu hastalıkta olan insanların sürekli olarak konuda uzman bir doktor tarafından takip altında olmalarıdır. Sağlıklı günler dileriz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.