Kanamalarda İlk Yardım Yöntemi

Kanama Durumlarında Uygulanabilecek İlk Yardım Yöntemleri:

Bağırsak Sistemi Veya Akciğerden Gelen Kanamayı Durdurmak İçin Hastaya Ne Tür İlaç Verilmelidir?

Bu şekilde uygulanabilecek tedavi metodu bir ilk yardım metoduKanama İlk Yardım Yöntemi sayılmaz. Bu gibi rahatsızlıklara sahip olan insanların ihtisas sahibi olan tecrübeli bir doktor tedavisine ihtiyacı vardır. Hasta için bir doktor müdahalesi temin edilmeden bilinçsiz bir şekilde herhangi bir tedavi yoluna başvurmak doğru bir davranış ve hareket olamaz.

Oluşan Dış Kanamalar İçin Uygulanabilecek Tedavi Çeşidi Nasıl Olmalıdır?

1- Eğer meydana gelen kanama kol veya bacak bölgesinde ve ciddi bir yaralanma vakası ile meydana gelmiş ise, yara oluşan bölgeye sıkı bir bandajın yerleştirilmesine gerek duyulabilir. Uygulanan bu sıkı bandaj, yaranın vücuda yakın olan üst sınırı tarafına yerleştirilmelidir. Kan akımı döngüsünü sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için uygulanan bu sıkı bandajların her 20 dakikada bir gevşetilmesi gereklidir.

2- Meydana gelen yara üzerine doğrudan bir baskı uygulayın. Bu yaralanan alan üzerine bir gazlı bez yardımı ile veya temiz olan bir mendil yerleştirerek bunların üzerine avuç içi olacak şekilde veya parmaklardan yardım alarak baskı yaparak kanama anında durdurulabilir.

Uygulanan Sıkı Bandaj Yaranın Ne Derece Yakınına yerleştirilmesi Doğru Olur?

Uygulanacak sıkı bandaj, mümkün olduğunca yaranın yakın tarafında ve ancak kanı durduracak kadar sıkılma işlemi uygulanmalıdır. Uygulanan bir sıkı bandajın yeteri derecede sıkılmaz ise kanamayı arttırabilme ihtimali söz konusudur. Eğer fazlada sıkı bir şekilde bağlanırsa, gereksiz yere canlı dokuların zedelenmesine yol açabilir.

Oluşan Kanama Çeşitleri İçin En Uygun İlk Yardım İşlemi Nasıl Olmalıdır?

Uygulanabilecek ilk yardım çeşidi oluşan kanamanın türüne göre değişir. Eğer bağırsak sisteminde oluşan bir ülserden veya bir tümörden ya da fazla kan tükürmeden meydana çıkabilecek iç kanama durumu ise, hasta acilen yatış pozisyonuna alınmalı ve derhal en yakın bir hastanenin acil bölümüne ulaştırılmalıdır.

Uygulanan Sıkı Bandaj Bir Süre Sonra Gevşetildiği Zaman Kanama Tekrar Başlayabilir Mi?

Hayır, kanama tekrar başlamaz. Çoğu defa uygulanan sıkı bandaj 20 dakika gibi bir sürede yerinde kaldıktan sonra kanamanın tamamı ile kesildiği görülmektedir. Bu kritik süreyi atlattıktan hemen sonra uygulanan sıkı bandaj çıkarılabilir.

Boyun Bölgesinde Oluşan Kanama İçin Sıkı Bandaj Kullanılmalı Mı?

Boyun bölgesinde oluşan kanama için sıkı bandaj asla kullunılmamalıdır. Bu bölgede meydana gelip oluşabilecek bir kanama çeşidinde takip edilip izlenilebilecek en sağlıklı yol ve ilk yardım yöntemi, kanamakta olan damarı parmak vasıtası ile sıkıştırıp bastırmak olacaktır.

Dış Yaralanma Çeşitlerinde Oluşan Kanamalardan Kazazedelerin Öldükleri Görülmüş Müdür?

Hayır. Bu gibi yaralanma vakası çeşitlerinden herhangibir kazazedenin öldüğü görülmemiştir. Kafatası derisi, yüz veya kol ve bacak bölgelerinden gelen kanama vakaları genel olarak oldukları için daha ciddi kanamalar olarak görünmektedirler. Kafatası derisinden, kol veya bacak kısımlarından akan kanamalar yüzünden meydana gelen ölüm vakaları pek nadiren görülmüştür. Bu kanama çeşitleri genel olarak birkaç dakika içerisinde kendiliğinden dururlar.

Kanaması Olan Kazazedeler Hangi Pozisyonda Taşınmalı?

Taşınma pozisyonu genel olarak sırt üstü düz vaziyette olacak şekilde, veya bacaklar yukarıya doğru yükseltmek suretiyle gerçekleştirilmelidir. Bu tarz taşınmada baş bölgesine kan akımı sağlanıp temin edilerek, ani bir durumda oluşabilecek şoka engel olunabilir. Sağlıklı günler dileriz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.