Kanımızın Pıhtılaşma Özelliği

İnsan Vücudundaki Mükemmel Mucize.

Hepimiz hayatımız boyunca belki bir veya bir çok defa düşüp bir yerimizi yaralamış ve kanatmışızdır. Vücudumuzda oluşan bu kesik ve kanamaların bir süre sonra kabuk tuttuğuna şahit olmuşuzdur. Ayrıca kabuk tuttuktan sonra da hızlı bir şekilde iyileştiğine ve bu oluşan kabuğun ortadan kaybolduğunu görmüşüzdür. Kanımızın bu mükemmel özelliğine biz pıhtılaşma özelliği tanımını koyarız.

Vücuttaki Enzim Kan İlişkisi

Kanımızın bu pıhtılaşma özelliği, vücudumuzdaki enzimlerin hareket etmesi ile meydana gelmektedir. Vücudumuzda oluşan bu eşsiz sistem o kadar mukkemel bir şekilde yaratılmıştır ki, bir müddet sonra oluşan yaranın kabuk tutup iyileşeceğini biliriz. Bu sistematik döngü kusursuz bir şekilde yaratılmış ve meydana gelmiştir.

Her Enzimin Ortak Bir Görevi Vardır

Vücudumuzda bulunan her enzimin ortak bir görevi ve önem derecesi vardır. Örnek verecek olursak, vücudumuzda herhangi bir kesik veya yaranın oluşması durumunda vücutta bulunan enzimler hızlı bir şekilde uyarılır ve harekete geçerler. Yaranın veya kesiğin olduğu bölgeye hareket ederler ve yaranın bir an önce iyileşmesi için gerekli müdahaleyi yapma özelliğine sahiptirler.

İlk Yardımcı Trombosit

Vücudumuzun herhangi bir yerinde kanamalar meydana geldiği zaman, trombosit adında kan plakçığı tam olarak ilk yardım görevini üstlenmektedir. Bu plakçık kanın içinde dağınık bir vaziyette yol alır, kanımızın her bölgesinde bu plakçıklardan mevcuttur ve bu sayede yaraya en yakın plakçık yaraya müdahale için harekete geçer.

Pıhtılaşmayı Başlatan Enzim

Oluşan yaraya ilk müdahaleden sonra, vücutta daha sonra kullanılmak üzere pasif olan enzimler bulunur. Bunlar daha sonra harekete geçmek için hazır durumda bekleyen askerlere benzer. Vücuttan harhangi bir sinyal aldıkları zaman harekete geçerler. Aktif olmayan ve kan içinde serbest bir şekilde yol alan fibrinojen isimli bu enzim aktif olmayan bir çeşittir. Kanın içinde erimiş bir halde yer almaktadır.

İlk Kan Pıhtısını Oluşturuan Enzim.

Vücutta kritik bir durum meydana geldiğinde, trombin ismindeki diğer bir enzim, fibrinojenin protein zincirinde yer alan üç halkadan ikisini keser Fibrinojen, fibrin halini almıştır. Yani aktif durumda olmayan bir enzim aktif bir hal almıştır. Kesilen yara yüzeyinde ise yapışkan parçalar oluşmuştur. Bu oluşan yapışkan parçalar, fibrinlerin diğer fibrin molekülleri ile birleşmesini sağlamaktadır. Fibrin moleküllerinin birleşmesiyle meydana gelen uzun bir zincir ve proteinler birbirlerinin üzerinden geçerek bir ağ oluştururlar. Bu oluşan ağ ilk pıhtı adını alır. Ardından oluşan bu pıhtılar bir balık ağı gibi oluşan yaranın üzerini kaplamaya devam ederler.

Protrombini Aktif Hale Getiren Stuart Faktörü ve Akseleri;

Protrombini, Stuart ismi verilen bir başka enzim keser ve onu aktif hale getirir. Ancak trombin için geçerli olan bu durum, Stuart faktörü için de geçerli olmaktadır. Eğer Stuart faktörü baştan beri kan içinde serbestçe dolaşıyor olsaydı, bu defa kanda bulunan pıhtılaşma mekanizması o sürekli olarak harekete geçirecek ve vücutta kontrolsüz pıhtı oluşumu bu defa Stuart faktörü nedeniyle oluşacaktı. İşte bu nedenle Stuart faktörü de kanda aktif halde değildir ve harekete geçmesi için aktif hale getirilmesi söz konusudur.

Enzimler Ayrıca Pıhtılaşmayı Durdurmakla Görevlidir

Vücudumuzda bulunan ve yara üzerinde başlayan pıhtılaşma işlemi, eğer gerekli yerde ve zamanda durmazsa, bu durum vücut için büyük bir tehlike oluşturacaktır. Buradaki enzimler, neyin ne zaman harekete geçmesi gerektiğini, nerede yoğunlaşması gerektiğini, vücuttaki hangi noktayı kapatmak için çalışmaları gerektiğini bilirler.

Pıhtılaşmanın kontrolsüz bir şekilde devam etmesi, kan damarlarının tıkanmasına yol açar ve hayati bazı organların artık çalışamaması anlamına gelmwktedir. Bu sebeple peş peşe birbirini harekete geçiren pıhtılaştırıcı enzimlerin faaliyetlerinin durdurulması gerekmektedir. Bunu onlara haber verenler de yine başka enzim türleridir.

Makas Görevi Gören Plazmin

Plazmin isminde bir enzim, fibrin kan pıhtılarını kesmek için bir makas görevi görmektedir. Kanın pıhtılaşma görevinde bu rol oynayan enzimlerin bir tanesinin bile ortadan kaldırılamayacağının bilinmesi gerekmektedir. Bunlardan bir tanesinin çalışmaması bile bu sistemi komple pasif duruma düşürecektir.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.