Kısırlık Nedir? Neden Olur?

Kısırlık Nedir? Neden Olur?
Günümüzde kısırlık kavramı ile karşı karşıya kalan sayısız evli çiftler vardır. Bu durum evlilik hayatını çok olumsuz etkilemekte, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin kafalarını bir hayli karmaşık durumlar içerisine sokmaktadır. Peki nedir bu kısırlık? Kısırlık neden olur? Gibi sorulara cevap bulabileceğiniz aşağıdaki açıklayıcı anlatımımızla sizleri baş başa bırakıyoruz.


Kısırlık Nedir?

Kısırlık kısaca gebe kalamama durumudur. Bu terim tam, kesin ve düzeltilemez bir durum anlamı taşıdığından bunun için “verimsizlik” terimini kullanmak daha yerinde bir düşünce olur diye düşünüyoruz. Verimsizlik daha geçici bir hal arz etmekte olup bazı şartlar altında bu durumun değişebileceği anlamını taşımaktadır.

1. derece sayılan kısırlık çeşidi, en az 2 yıllık çabadan sonra bile çocuk sahibi olamayan çiftler için kullanılan bir terimdir. 2. derece olan kısırlık terimide bir veya birden fazla çocukları olup da bundan sonra uzun süre çalışmalardan sonra çocuk sahibi olamayan çiftler için kullanılır.

Gebelik, durumu olduğu halde yaşayan çocuklar dünyaya getirememiş olan çiftler de, genel verimsizlik kategorisinde sayılmalılar. Çünkü üretme prensiplerinin asıl tarifi ancak yaşayan çocuklardır.

Kısırlık Neden Olur?

Kısırlık Neden Olur?
Kısırlığa sebeb olan durumlar günlük olarak yaptığınız alışkanlıklarınız neden olabilir. Kısırlık olumsuzluğundan korunmak için öncelikle duruma sebebiyet veren alışkanlıklarınızı belirlemeniz gerekmektedir. Genel olarak ise üreme sağlığını olumsuz bir şekilde etkileyen faktörler şunlardır;

  • Sigara
  • Alkol
  • Vücut geliştirici ilaçlar
  • İlaçlar
  • Ev dekorasyon ve tamirlerinde kullanılan ürünler
  • Cep telefonu
  • Mikrodalga fırınlar

Gibi hayatımıza entegre ettiğimiz alışkanlıklar sağlıklı bir şekilde üreme yapan hücrelere olumsuz etkiler vermektedir.

Normal Bir Evli Çiftin İlk Doğacak Olan Çocukları Normal Olarak Ne Zaman Dünyaya Gelebilir?

Eğer ki bir çift haftada iki veya üç defa cinsel temasta bulunurlarsa ve gebeliği önleyecek herhangi bir tedbir veya önlem almazlarsa, ilk doğum genel olarak 1 yıl içerisinde meydana gelebilir.

Gebe kalmak isteyipte birinci veya ikinci ayında gebe kalabilen evli kadın, normal bir gebe sayılmaz. Sağlıklı ve normal olan çiftlerde ise, kadının gebe kalabilmesi için sekiz ile on ay arasında çaba sarf etmeleri normal olarak kabul edilebilen bir durumdur.

Gebeliğin Ortaya Çıkabilmesi İçin Ne Gibi Etkenlerin Olması Gerekmektedir?

Bu durumun gerçekleşebilmesi için kadın, yumurtalıkları içerisinde bir yumurta üretmelidir. Fallop tüpleri(uterusun üst köşelerinden yumurtalıklara kadar uzanan, her biri yaklaşık 10 cm uzunluğunda iki boru.) açık bulunmalıdır.

Yumurta Fallop tüpleri ile beraber iken sağlıklı sperma yumurtaya ulaşabilmelidir. Rahim iç zarında  döllenmiş olan yumurtanın aşılanması için bir yer olması gerekli olup döllenmiş ve aşılanmış olan yumurtanın beslenebilmesi için kadın gerekli hormonlarını kendisi üretmelidir.

Kadının Gebelik Durumu Yaşayabilmesi İçin Orgazm Olması Şart Mı?

Hayır, gebelik durumunun ortaya çıkabilmesi için orgazm şart bir durum değildir. Cinsel temas esnasında kadının orgazm olmasının gebe kalmakla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

Evli Çiftler Arasında Kısırlık Oranları Ne Derecededir?

Bu sorunun cevabı ile ilgili kesin olan bir istatistik veri bulunmamakla beraber, ortalama olarak her 5 evli çiftten birinin çocuk sahibi olamadığı tahmin edilen bir durumdur.


Evet değerli ziyaretçilerimiz, bu yazımız içerisinde kısırlık hakkında bilgiler ve konu ile alakalı kafalara takılan bazı soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Sizde konu ile alakalı düşüncelerinizi aşağıdaki ‘yorum ekle’ kısmımızdan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz çok faydalı bilgilerin yer aldığı bir önceki Adamotu Bitkisi Faydaları başlıklı makalemizede göz atabilirsiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.