Küçük Buz Çağı Nedir? Ne Zaman Gerçekleşti?

Küçük Buz Çağı Nedir? Ne Zaman Gerçekleşti?Çoğu insan buz çağlarını ya da “buzul çağlarını” düşündüğünde, çoğu zaman Pleistosen’de (yaklaşık 2.6 milyondan 11.700 yıl önce) yada geç dönem Karbonifer’de meydana gelenler gibi, mağara adamları, yünlü mamutlar ve geniş buz ovaları düşünürler.

Erken Permiyen dönemleri (yaklaşık 300 milyon yıl önce). Dünyanın bu bölümleri boyunca, mil yüksekliğinde buz tabakaları kıtaların büyük bölümlerini kaplardı ve onların varlığı dünyadaki hava ve iklimden etkilenirdi.

Aslında, bir tarih öncesi dönemde, (yaklaşık 720 milyon ila 635 milyon yıl önce yayılmış olan) Cryogenian, tüm gezegenin ya buzda kilitlendiği yada muhtemelen sadece ince bir filmle buzla kaplı olduğu fikrini destekleyecek kanıtlar vardır.

Küçük Buz Çağı Nedir?

Elbette, 14. yüzyılın başlarından 19. yüzyıla kadar süren Küçük Buz Çağı’nın şiddeti, eski geçmişin uzun buz çağları gibi derin bir donma değildi. Sonuçta, insan uygarlığı Küçük Buz Çağı’nda gelişti ve genişledi, çünkü birkaç medeniyet, yeni toprakları keşfetmek, sömürmek ve sömürmek için gemiler gönderdi.

Bununla birlikte, resimlerde tasvir edilen gemilerin kütüklerinden elde edilen veriler ve zamanın bilimsel raporları ve diğer tarihi yazılar, Avrupa’nın birçok parçasının bu süre zarfında normal koşullardan daha soğuk olduğunu göstermiştir.

Zamanın insanları doğru hava kayıtlarını tutmadığından (şimdi yaptığımız ölçüde), Küçük Buz Çağı iklimini anlamak isteyen günümüz bilim adamları vekalet kayıtlarına, yani dolaylı iklim bilgisi kaynaklarına güveniyorlardı. Örn. (mercan büyümesi, göl çökellerinin çekirdekleri, buz çekirdeği ve ağaçlardaki yıllık halkalar gibi vs…) Tabi zamanın bölgesel ve küresel iklimlerini daha iyi anlamak için.

Dağ buzullarının, Küçük Buz Çağı boyunca, Avrupa Alpleri, Yeni Zelanda, Alaska ve güney Andes gibi çeşitli yerlerde büyüdüğünü ve Kuzey Yarıküredeki ortalama yıllık sıcaklıkların yaklaşık 0,6 °C (1,1 ° F) azaldığını göstermiştir. 1000 ila 2000 CE arasındaki ortalama sıcaklığa. Batı Grönland, İskandinavya, Britanya Adaları ve Batı Kuzey Amerika’dan toplanan vekil kayıtlar, birkaç yıl süren, birkaç yıl süren ve birkaç yıl boyunca süren sıcaklıklar rekoru kıranlar için bin yıllık ortalamaların 1 veya 2 °C altına düştüğünde.

Bununla beraber, bu bölgesel sıcaklık düşüşleri nadiren aynı zamanda meydana geldi. Buna ek olarak, diğer bölgelerdeki (Doğu Çin ve Güney Amerika’nın Andes Dağları gibi) sıcaklıkları oldukça sabitken, diğer bölgeler (Güney Avrupa, Kuzey Amerika’nın Mississippi Vadisi ve Afrika ve Asya’nın parçaları gibi) bir kaç yıl süren kuraklarla daha da kurudu.

Peki, Küçük Buz Çağı Ne oldu?

Küçük Buz Çağı Ne oldu?Güneş ışınlarının uzun sürdüğü uzun süreli (Dünya’ya ulaşan güneş enerjisi miktarını azaltan), patlayıcı volkanik patlamaların ve Kuzey Atlantik Salınımındaki şiddetli değişimlerin (atmosfer basıncının düzensiz dalgalanması) etkilerini içeren faktörlerin bir kombinasyonu olabilirdi.

Küçük Buz Çağı, resmi bir buz çağı olmasa da, dünyanın birçok farklı parçasını etkileyen çeşitli iklim değişiklikleriyle ilişkili önemli bir olay olduğunu kesinlikle iddia edebilir. Dünya’nın iklimi çoğunlukla zamanla değişiyor, bu yüzden Dünya’nın tarihinin 450 yıllık bu serin dilimi, türünün tek örneği değildi.

Çok sıcak aralıklar oldu. Bunun bir örneği, Küçük Buz Çağı’nın sona ermesinden sonra başlayan ve bu güne kadar devam eden (doğal faktörlerin ve insan faaliyetlerinin bir karışımının neden olduğu) son ısınmadır.

Diğer bir örnek ise, tartışmalı ortaçağ dönemi sıcak dönemidir. Diğer bilim insanlarına göre, 900 ila 1300 CE arasında süren nispi sıcaklık. Bununla birlikte, Küçük Buz Çağı ve son zamanlardaki ısınma döneminden farklı olarak, ortaçağ sıcak dönemine ulaşma ya da hatta olsa bile, büyük bir anlaşmazlık söz konusudur.


Kaynakça: https://www.britannica.com/story/what-was-the-little-ice-age

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.