Kutuplardaki Buzlar Erirse Ne Olur?

Kutuplardaki Buzlar Erise Ne Olur?Kutuplardaki buzların hepsi tamamı ile erirse Dünya yüzeyindeki deniz seviyesinin ne kadar yükseleceğini hesap etmek geometri ve matematik yardımıyla oldukça kolay bir işlemdir. Ancak yükselen suların karalar üzerinde ne kadar yer kaplayacaklarını hesaplamak pekte kolay bir işlem değildir.

Karaların kıyı şekilleri ve kıyıdan itibaren yükseklikleri ve eğimleri o kadar farklıdırlar ki ancak yaklaşık değerler elde edilebilir.

Yazı Başlıkları:

>> Yeryüzündeki Buzlar Erirse Ne Olur?
>> Peki Deniz Suyu Ne Kadar Yükselirdi?
>> Dünya’daki Buzullar En Çok Hangi Kutupta Yer Alır?
>> Suyun Yükselmesi İnsan Yaşamına Olumsuz Etki Eder Mi?
>> Peki Ya Denizdeki Canlılar?
>> Buzullar Neden Eriyor?Yeryüzündeki Buzlar Erirse Ne Olur?

Yeryüzünde toplam olarak 37,5 milyon kilometreküp hacminde buz tabakası bulunmaktadır. Su buzdan biraz daha yoğun olduğu için, buzun tamamen erimesi sonucu ortaya 33 milyon kilometreküp ölçeğinde su çıkar.

Okyanusların yüzölçümü 363 milyon kilometrekare civarındadır. Eğer bu yüzey alanını sabit yani yükselen deniz seviyesinin karalara doğru yayılmadığını kabul edersek, buzların önemli bir kısımlarının da zaten su altında olduklarını hesaba kattığımız zaman, bu ilave su kütlesi sonucu deniz seviyesinin 90 metre civarında yükseleceği ortaya çıkmaktadır.


Peki Deniz Suyu Ne Kadar Yükselirdi?

Şüphesiz yükselen sular karalarada yayılacakları ve çok geniş bir alan su altında kalacağından, denizlerin yüzey alanı daha fazla genişlerdi.

Ayrıca bu ilave su kütlesinin getireceği ağırlık yükünün altında okyanus tabanıda biraz çökebilecektir.

Bu hususlar göz önüne alındığında ise kutupların erimeleri sonucu deniz seviyesinin yükselmesinin 90 metre değil yaklaşık olarak 60 veya 70 metre civarında olacağı öngörülebilir.


Dünya’daki Buzullar En Çok Hangi Kutupta Yer Alır?

Güney KutbuDünyadaki buzulların yüzde 85 veya 90‘ı güney kutbunda yer alır. Buradaki buzullar denizin altında 600 metre derinliğe kadar inerler. Buradaki buzların erimeleri ile tüm dünyadaki deniz seviyesinin 60 metre yükseleceği hesap ve tahmin ediliyor.

Kuzey kutbu ise altında hiçbir kara parçası olmaksızın, denizin üstünde yüzen adeta bir buz kütlesi gibidir. Buradaki buzların erimelerinin deniz seviyelerini pek fazla etkileyeceği sanılmıyor.

Bunlar donmuş deniz suyu kütleleri olup denizin üstünde kalan kısımları zaten birkaç metre civarındadır. Ancak kuzey kutbu civarındaki Grönland‘da ciddi bir buz stoku bulunmaktadır.

Sadece bu bölgedeki buzların erimelerininde deniz seviyesine 7,0 ile 7,5 metre etki edeceği sanılmaktadır.


Suyun Yükselmesi İnsan Yaşamına Olumsuz Etki Eder Mi?

Toplamda 70 metre civarındaki suyun yükselmesi insan yaşamı bakımından çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Deniz kenarındaki bir gökdelenin 20. katının bile üstüne çıkacak su seviyesi, yeryüzünde nüfus yoğunluğu en fazla olan ve en gelişmiş bölgelerin su altında kalacağı anlamına gelmektedir.

Bu durumunda insan yaşamı için çok ciddi sonuçların doğuracağı anlamını ifade etmektedir.


Peki Ya Denizdeki Canlılar?

Denizdeki CanlılarBu arada denizlerde tuzlu su ortamında yaşayan canlılara ne olur derseniz, eriyen buzların meydana getirdiği tatlı suyun kütlesel hacmi, okyanusların toplam hacmi yanında yüzde 2 gibi küçük bir oranda kaldığından, deniz hayatı çok fazla bir değişim göstermez.

Doğa Bilimi Araştırmacıları kutuplardaki erimeleri hassasiyetle takip ediyorlar ve olası bir çevre felaketine özellikle dikkat çekiyorlar. Zaten dünyamız jeolojik tarihi boyunca, karaların buzullarla kaplandığı buzul çağlarını yaşadığı gibi tüm buzulların eriyip okyanusların yükseldiği zamanlarıda yaşamış bir yerdir.


Buzullar Neden Eriyor?

Şu anki zamanımızda kutuplardaki buzullar mmalesef yine erime safhasındalar. Uydu kaynaklı araştırmalara göre kuzey kutbu denizindeki buz tabakasının yüzde 20‘sinin 2050 yılına kadar eriyeceği tahmin ediliyor.

Bu erime hızlanmasının nedeni olarak ozon tabakasının incelmesi ve atmosferdeki karbondioksit seviyesinin yükselmesi olarak gösteriliyor.

Kaynakça: https://play.google.com/store/apps/developer?id=FERNUS&hl=tr

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.