Localhost Nedir? Ne İşe Yarar? Tüm Detaylarıyla

Localhost Nedir?Sürekli olarak sunucu hizmeti işlevi gören Hosting‘in ne anlama geldiğini hemen hemen hepimiz duymuşuzdur. Ama Localhost terimini belkide ilk defa duyanlar vardır.

Peki Localhost nedir? Nasıl kullanılır? Ne işe yarar? Gibi sorularınıza cevap bulacağınız aşağıdaki anlatımımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Localhost Nedir?

Localhost, bilgisayarlar içerisine kurulan bir çeşit yazılımsal programlar ile kendi bilgisayarınızı sunucu gibi kullanıp yönetmenizi sağlayan bir sistemdir. Genel olarak web yazılım işiyle uğraşanlar kendi çalışmalarını bilgisayarlarında test etme amaçlı bu sistemi kullanırlar.

Web yazılım uzmanının bilgisi dışında hiçkimse bu sisteme ve üzerinde yer alan çalışmalara erişemez. Bu sayede son derece güvenli olan Localhost sistemi ile yazılımsal işlere güven içerisinde çalışılabilir.

Localhost Nasıl Kurulur?

Localhost yazılımı normal bilgisayarların (Windows işletim sistemine sahip) içerisinde bulunup ayrıca bir EasyPHP yazılım türüne sahiptir. EasyPHP yazılım çeşidi sayesinde MySQL ve PHP yazılım geliştirme işlerinizi basit bir şekilde halledebilir kurulumuda gayet kolaydır.

EasyPHP ücretsiz Localhost yazılımını indirmek için…

Öncelikle http://www.easyphp.org/ web adresine gidin, anasayfada yer alan yazılım türlerinden Hosting Server olarak dilediğinizi indirebilirsiniz.

EasyPHP Kurulum Aşaması:

Programı indirdikten sonra kurulum yönteicisini açın, daha sonra çıkan karşılama sayfasındaki Next(ileri) butonunu kullanarak bir sonraki aşamaya geçin. Bu aşamada EasyPHP programı size programın hangi klasörde yer alacağını gösterecektir. Umutmamanız gereken bir nokta bu programı kurmak için seçeceğiniz dizin Hosting(sunucu) dizininiz olacaktır.

Yukarıda adım adım sizlere tarif ettiğimiz işlemlerden sonra bir kaç dakika içerisinde programın kurulumu bitmiş olacaktır. Programın kurulumu bittikten sonra artık Localhost‘unuzu kullanmaya başlayabileceksiniz. Masaüstünde yer alan EasyPHP simgesine çift tıklayarak hostu aktif hale getirebilirsiniz.

Localhost’a Nasıl Giriş Yapabilirim?

Bu aşamada Localhost‘a erişebilmek için herhangi bir internet tarayıcısının adres çubuğunu kullanarak bu alana http://localhost yazıp enter tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Yukarıdaki işlemin başarısız olması durumunda http://127.0.0.1/ adresinide aynı şekilde kullanabilirsiniz.

Localhost İp Öğrenme

Masaüstünde iken Başlat‘tan > Çalıştır > boşluğa CMD harflerini yazarak enter tuşuna basın.

Localhost İp ÖğrenmeEvet yukarıdaki komut ile CMD‘yi çalıştırdık, bundan sonra karşımıza komut işlemi ile ilgili siyah bir ekran çıkmış olması gerekiyor, bu alana(imlecin olduğu yere) ipconfig yazıp enter’layalım. Bu işlemden sonra karşımıza detaylar çıkacaktır.

Detayların içerisinde IPv/4 veya IP address yazılı olan yerde bilgisayarınızın Localhost IP adresini anında görebilirsiniz.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.