Mersin’de Gezilecek En Popüler 5 Yer

Mersin'de Gezilecek YerlerMersin ili akdeniz bölgesinin en güzide şehirlerinden bir tanesidir. Ayrıca şehir, büyük akdeniz limanına ev sahipligi yapmakla bilinen yerlerden biridir. Bizde bu anlatımımızda mersin’de gezilecek en popüler 5 yer hakkında bilgiler vereceğiz.

1- Aynalıgöl (gilindere) Mağarası

Aynalıgöl (gilindere) MağarasıMersin’in Aydıncık beldesinde bulunan Aynalıgöl Mağarası, Türkiye’de son dönemde keşfedilen en önemli doğa harikalarından bir tanesidir. Bu tarih kokan eşsiz mağara, Aydıncık’a 10 km mesafedeki Gemi Durağı yakınlarında bir çoban tarafından 1999’da tesadüfen bulunmuştur.

Gilindire Mağarası olarak da bilinen bu yere demir merdivenle iniliyor. İçerisinde yarısı tatlı, yarısı tuzlu olmak üzere bir gölüde barındıran mağara, sarkıt ve dikitleriyle insanda manevi anlamda hayranlık uyandırıyor.

2- Mersin Marina

Mersin MarinaTürkiye’nin Doğu Akdeniz Çanağında yer alan en büyük marinası olma özelliği taşıyan Mersin Marina, 2011 yılından bu yana aktif olarak hizmet veriyor. 500 kara, 500 denizde olmak üzere toplamda 1,000 yat bağlama kapasitesine sahip bu harika marina, aynı zamanda Mersin’in önemli buluşma merkezlerinden bir tanesi olma özelliğini taşıyor.

Restoran, SPA, bar, yat kulübü ve spor merkezi gibi birçok sosyal olanağın bulunduğu Mersin Marina’da, yat sahiplerinin ihtiyaç duyacağı tüm alanlar düşünülmüş.

Adnan Menderes Bulvarı üzerinde yer alan marina, soluk almak ya da yemek yemek isteyenler için de bir cazibe merkezi haline gelmiştir.

3- Uzuncaburç Olba Antik Kenti

Uzuncaburç Olba Antik KentiAslında bu antik yerleşim yeri, Hellenistik Dönem’de Uzuncaburç’un 4 kilometre yakınındaki Olba Territoriumu’nun ibadet yeriymiş ama Roma Dönemi’nde ondan ayrılmış ve kendi başına bir kent haline gelmiştir. Bizans Dönemi’nden sonra Türkler, buraya şehrin sembolü olan yüksek kulenin ismini vererek Uzuncaburç demişlerdir.

Bugün buraya geldiğinizde Sütunlu Cadde’yi, Tören Kapısı’nın yıkılamdan kalmış bir bölümünü, Zeus Tapınağı ve Tyche Tapınağı’nı, Zafer Kapısı’nı, amfitiyatroyu, Hellenistik Anıt Mezar’ı ve zamanında hazinenin saklandığı, gerektiğinde halkın sığınma alanı olarak da kullanılan şehre ismini veren beş katlı Hellenistik Kule’yi eşsiz ihtişamı ile görebilirsiniz.

4- Cennet ve Cehennem Mağaraları

Cennet ve Cehennem MağaralarıCennet ve Cehennem Çökükleri veya Cennet ve Cehennem Obrukları, Silifke – Narlıkuyu yakınlarında bulunan, doğal yollarla oluşmuş, tarihi ve turistik ilgi çeken, çok derin mağaralardır. Cennet Çöküğü ve Cehennem Çukuru olarak adlandırılmaktadır.

5- Yerköprü Şelalesi

Yerköprü ŞelalesiMut-Gülnar ve Ermenek Üçgeninde Yer Alan, Bir Doğa Harikası Olan Yerköprü Şelalesi, Mut-Ermenek Güzergahından 5 Kilometre Kadar Gidildikten Sonra Şelaleye Gelinir.

Toros Dağlarının Derinliklerinde Yer Almış Ve Milli Parklar Kanunu Çerçevesinde Tabiat Anıtı Kapsamına Alınan Ender Güzellikteki Şelale, Adeta Saklı Bir Cenneti Andırır gibi şarıl şarıl akıp gelen ziyaretçilerini adeta kendine hayran bırakıyor.

Kaynakça: https://yoldaolmak.com/mersin-gezilecek-yerler.html
https://www.gezilesiyer.com/mersine-yolun-duserse-gezilecek-18-yer.html
https://www.bizevdeyokuz.com

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.