Mogadişu Nasıl Bir Şehirdir?

Somali’nin Başkenti Mogadişu;

Mogadişu, Somali ülkesi’nin başkenti olması sebebi ile pek çok önemli kurum ve kuruluşun burada konumlandırılıp bulundurulması, Mogadişu şehrinin daha çabuk gelişmesini sağlayan bir etken olmuştur. Mogadişu aynı zamanda, farklı farklı kültürlere’de ev sahipliği yaptığı için pek çok tarihi eseri içerisinde barındırmaktadır. 667 tarihi civarında inşa edilen Arba’a Rukun Camii‘si, 1928 yılında İtalyanlar’ın inşa ettiği Mogadişu Katedrali veya Afrika Boynuzu’ndaki en büyük cami niteliğinde olan İslam Birliği Camii bunlardan sadece bir kaç tanesidir.


Önemli Bir Liman Merkezi Konumunda Olan Mogadişu;

Afrika kıtası’nın doğusunda yer alan ve Somali ülkesinin en büyük şehirlerinden bir tanesi ve başkenti olan Mogadişu, Banaadir bölgesinde yer alan ve Hint Okyanusu’nun kıyısındaki konumu itibariyle yüzlerce yıldır önemli bir liman kenti konumunda olmuştur. Mogadişu şehrinin kuruluş tarihi tam olarak bilinmese de, yüzyıllar boyunca bölgedeki farklı kolonilerin, beyliklerin ya da sultanların hüküm sürdüğü ve yakın dönemde, 1871 tarihinde Zanzibar Sultan bu şehrin himayesine girmiştir. İtalya devleti, Mogadişu şehrini önce 1892’de kiralamış, ardından da 1905’te de satın almıştır.


Mogadişu’nun İtalya Devleti Tarafından Başkent Konumuna Alınması;

1911 yılında İtalya hükümeti Somali’yi sömürge ilan ederek Mogadişu’yu başkent konumuna almış olup, 1938 tarihinde ise İtalya’nın Etiyopya ile yaptığı savaş esnasında 50 bin kişinin yaşadığı şehirde nüfusun %40 gibi bir bölümünü İtalyan kesimi oluşturmuştur. 2. Dünya Savaşı esnasında İtalya’nın Somali sömürge sistemi İngilizler tarafından işgal edildiyse de Mogadişu idaresi geçici olarak tekrar İtalya’ya bırakılmıştır.

Somali 1960 tarihinde bağımsızlığını ilan ettikten sonra Mogadişu şehri, “Hint Okyanusu’nun Beyaz İncisi” olarak bu tarihten sonra bilinmiş olup Dünyaya tanıtılmıştır. 1991 senesinde Siad Barre rejimi ve iç savaş ile pek çok güç şehri kontrolü altına almaya çalışmış olup 2000’li yılların başında bu durumların yarasını saran Mogadişu şehri, yoğun bir yeniden yapılanma dönemi ile karşı karşıya kalmıştır.


Mogadişu Şehrini Dünya’nın En Tehlikeli Şehirler Konumuna Alan Yönleri;

Açlık ve felaketlerin adeta kol gezdiği bu şehirde tüm yaşanan bir kısım sorunlara bir de yaşanan iç savaş eklenince bu şehirde yaşam çekilmez bir durum alıyor. Şehrin büyük bir bölümü İslamcıların kontrolünde bulunmaktadır. Şehrin merkezinde bir çok terör yanlısı insanın olduğunu düşündüğümüzde Dünyada en çok bomba patlayan şehirlerinden birisi olması kaçınılmaz bir hal alıyor.

Bu gibi sorunlar bir tarafa korsanlık, adam kaçırma ve terör gibi etkenler bölgedeki en büyük sorunlardan bir tanesidir. Hal böyle olunca da insanlar yavaş yavaş bu şehri terk etmek ve bırakmak zorunda kalıyor. Geride kalan fakir halk ise hem karnını doyurma peşinde, hem de canını bir şekilde korumak zorunda kalmaktadır.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.