Mumbai Nasıl Bir Şehir? Mumbai Hakkında Bilgi

Mumbai Nasıl Bir Yer?Mumbai nasıl bir şehirdir? Mumbai nerede? Mumbai gezilecek yerler? Mumbai’ye nasıl gidilir? Mumbai tarihi ve turistik yerleri nasıldır? gibi sorularınıza cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz. Mumbai şehri hakkında hazırladığımız bu yazımız ile şehir hakkında merak ettiğiniz bilgilere sahip olabileceksiniz.

Mumbai Hakkında Kısa Bilgi

Mumbai şehri Hindistan ülkesinde yer alan Maharaşta eyaletinin başkenti olup, 1995 yılına kadar (Bombay) olarak bilinen, Hindistan ülkesinin en büyük ve Dünya’nın en büyük şehirleri listesinde 9’uncu sırada yer almaktadır. Şehrin derin bir doğal limanı bulunup, nüfusu 13 milyon civarındadır.

Şehir, Salsette adası üzerine kurulmuş, Hindistan’nın ticaret finans ve kültür başkenti niteliğindedir. Hint Sinema endüstrisi Bollywood Mumbai şehrinde yer almakta olup, bu sebepten dolayı şehir, Hindistan ülkesinin diğer bölümlerinden yoğun bir göç almaktadır.

Bumabi şehrinde para birimi olarak hindistan rupisi(INR) kullanılmaktadır. Yaklaşık olarak 100 Hindistan rupisi 4.50 TL’ye denk gelmektedir. Şehir ile Türkiye arasındaki saat farkı 3 saat 30 dakikalık bir farktır. Bunlar şu anlama geliyor; Bumbai Türkiye’den 3 saat 30 dakika ileridedir. Ülkemizde saat 10:00 iken Bumabi‘de 13:30‘dur.

Hindistan ülkesinin resmi dilleri Hintçe ve İngilizce’dir. Şehir’in bağlı olduğu Maharaştra eyaletinin dili ise Marathi‘dir.

Mumbai Tarihi

Mumbai Tarihi Hakkında BilgiŞehrin şu anda yer aldığı alan ve bölge eski tarihlerde 7 ada biçimindeydi, bu adalar içerisinde antik çağlardan beridir yerleşim yerleri mevcuttu. Ancak çok önem derecesine sahip ticaret ve nüfus merkezleri konumunda değillerdi. 1534 tarihinde Portekiz’ler bu bölgeyi ele geçirmiş oldu, ve 1661 tarihinde ise bölge İngilizlerin hakimiyeti altına girdi.

1668 tarihinde ise İngilizler bu bölgeyi İngiliz Doğu Hindistan Şirketi’ne kiraladı. Doğu Hindistan Şirketi burada yer alan doğal limanı keşfedip bulmuş oldu ve buraya Hindistan’nın ilk limanlarını yapmaya başlamış oldu. bundan sonra bölge nüfusu hızlı bir şekilde artış gösterdi.

1817 ve 1845 tarihleri arasında bölge büyük bir projenin atılan ilk adımları ile adalar birleştirilmiş oldu. Daha sonrasında ise meydana gelen Amerikan İç Savaşı ve Süveyş Kanalı’nın açılması olayı, bölgedeki ticareti bir hayli fazla arttırmış oldu. Şehir bu sayede, Hindistan’ın gözde merkezlerinden bir tanesi haline geldi.

Şehrin nüfus oranı 1906 tarihinde 1 milyon‘u aşarak tarihinin nüfus rekorunu kırmış oldu. 1940 tarihlerinde ise, şehir Hint bağımsızlık hareketinin önemli bir merkezi haline geldi. 1970 tarihlerinde şehire yoğun bir göç dalgasının merkezi haline geldi ve Bombay(Bumbai) Hindistan ülkesinin en kalabalık şehri ünvanına kavuştu.

Mumbai İsmini Nereden Aldı

Portekizliler 16. Yüzyıl’da iyi körfez anlamını taşıyan ‘Bom Bahia’ ismini verdiler. Bu isim daha sonralarda ise İngilizce diline çevirlip “Bombay” halini almış oldu. 1995 tarihinde ise bu ingilizce isim Hint tanrıçası olarak bilinen Mumba’dan türemiş olan “Mumbai” olarak değiştirilip son halini almış oldu. Ancak şehrin ‘Bombay’ ismini halen bir çok insan tarafından sıkça kullanılmaktadır.

Mumbai Gezilecek Yerler

Mumbai şehri‘nin lüks gökdelenleri ve görkemli tarihi yapıları ile modern ve geleneksel bir şekilde harmanlanan şehir, ingiliz ve hint kültürlerine bir arada şahit olup, şehir’in kendine özgü olan atmosferi karşısında adeta büyülenebilirsiniz. Şimdi de sizlere Mumbai şehrinde gezilip görülebilecek yerler hakkında biraz bilgi verelim.

1 – Galler Prensi Müzesi (Eng. Name: Chhatrapati Shivaji Maharaj Vastu Sangrahalaya)

Galler Prensi MüzesiBu tarihi yapı 1905‘te Galler prensi V.George tarafından başlatılmış olup, tarihi binanın inşası 1914 tarihinde bitmiştir. Galler Prensi Müzesi 1. Dünya savaşı sırasında hastane olarak kullanılmış olup, 1923 tarihinde müze konumuna getirilip ziyarete açılmıştır.

Müze içerisinde Arkeoloji Sanat, ve Doğal Tarih olmak üzere üç ayrı bölümden oluşan Hint tarih ve kültürünün ilk zamanlara ait sanat eserleri ayrıca kutsal emanetleri, çok önemli arkeolojik buluntular, Budist el yazmaları tarihi eserleri müze içerisinde sergilenmektedir.

Müzeye ulaşmanızı sağlayabilecek bilgiler aşağıda yer almaktadır

  • Müze Adresi: 159-161, Mahatma Gandhi Road, Kala Ghoda, Fort, Mumbai, Maharashtra 400032, Hindistan
  • Telefon No: +91 22 2284 4484
  • Ziyaret saatleri: Her gün 10.15 ve 18.00 arası
  • Giriş ücreti: 400 Rupi(değişken olabilir)


2 – Gandhi Müzesi (Eng. Name: Mani Bhavan Gandhi Sangrahalaya)

Gandhi MüzesiGandhi Müzesi, yani orjinal ismi olarak Mani Bhavan, Hintlilerin adeta babaları olarak gördükleri ve dünya tarihinin en önemli liderlerinden bir tanesi konumunda olan Mahatma Gandhi’nin evi haline gelmiştir.

1917 ve 1934 tarihleri arasında Gandhi’nin yaşamış olduğu bu ev günümüz tarihinde müze haline getirilmiş olup, Mani Bhavan Gandhi Sangrahalaya’da içerisinde ise Hindistan bağımsızlık hareketi ile ilgili olan belgeler, Gandhi’nin özel eşyaları, fotoğrafları ve onu konu alan tüm eserleri gelen ziyaretçilere büyük bir titizlikle sergilenmektedir.

Müzeye ulaşmanızı sağlayabilecek bilgiler aşağıda paylaşılmıştır

  • Tam Adres Bilgisi: Laburnum Rd, Papanas Wadi, Tardeo, Mumbai, Maharashtra 400007, Hindistan
  • Telefon No: +91 22 2380 5864
  • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00 ve 17.30 saatleri arası.


3 – Hindistan Geçidi (Eng. Name: Gateway Of India)

Hindistan GeçidiHindistan Geçidi, Bumbai şehrinin en önemli ve tarihi simgelerinden bir tanesidir. Şehrin güney tarafında ve denizin kıyı kesiminde konumlanıp tam olarak 26 metre yüksekliğindeki bu tarihi yapı, sarı bazalt madeni ve betondan inşa edilmiş olup çok görkemli bir kemer şeklini andırır.

Hint mimarisinin en güzel ve güzide örneklerinden bir tanesi olarak kabul edilen bu tarihi Geçid, 1911 tarihinde şehri ziyarete gelen İngiltere kralı V. George ve eşi Kraliçe Mary’in anısına inşa edilmiş olup, Hindistan’ın bağımsızlığına kavuşması ile birlikte kral ve şehirde bulunan İngiliz birlikleri Hindistan Geçidi’nden geçerek Bumbai şehrini terk etmişlerdir.

Yaşanan bu tarihi olaydan sonra Hindistan Geçidi, şehirde adeta özgürlüğün sembolü haline gelmiştir. Hiç şüphesiz Bumbai şehrine yolu düşen turistlerin ilk karşılaştıkları tarihi yapılardan bir taneside Hindistan Geçidi’dir.

  • Geçidin Adresi: Mumbai, Maharashtra, Hindistan

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.