Napolyon Bonapart 1769 – 1821

Napolyon Bonapart Kimdir?

Napolyon Bonapart 1769 – 1821; 1769 yılında Korsika’nın Ajaccio şehrinde doğdu. Carlo Buanoparte ile Marie Letizia Ramolino’nun ikinci oğullarıdır. Öğrenimini Brienne’de bir okulda yaptı; sonra Paris’teki Askeri Akademiye yazıldı. 1785’te Valence’daki topçu alayına katıldı. Geliştirdiği ve gerçekleştirdiği askeri savaş teknikleri ile devrim Fransa’sının askeri dehası niteliğinde olan bir liderdir. Kendisinin geliştirmiş olduğu sıradışı hücum ve komuta stratejileri ile 200 yıla aşkındır sadece askeri dehasıyla değil, yönetim ve idari olarakta merak konusu olmuştur.


Napolyonun Gerçekleştirmiş Olduğu Savaş Teknikleri Model Olup Tarih Boyunca Taklit Edilmiştir.

Napolyonun tarih içerisinde gerçekleştirmiş olduğu sefer taktikleri tüm batı dünyasına askeri eğitim sisteminde adeta model olmuş bir sistemdir. Dünyanın daha önce görmediği ve uygulamadığı bu savaş teknikleri, Napolyondan sonra da tarihin komutanları tarafından sürekli taklit edilmiş ve uygulanmıştır.


Yaptığı İtalya Seferi İle Kısa Sürede Ününü Yayadı;

1795 Ekim ayında Fransa’daki ordunun başına getirildi. 1796 Şubatında ise İtalya‘daki ordunun başkomutanı görevini aldıktan sonra General de Beauharnais‘in dul karısı Josephine ile evlendi. 1796 Nisan ayında ilk İtalya seferini gerçekleştirdi. Bu sefer, Napolyon‘un kısa sürede ününü yaymış oldu.

Stratejik ustalığının bir şaheseri sayılan İtalya seferi, büyük başarı ile sonuçlandı. İmzalanan Campo Formio antlaşması ile Venedik Cumhuriyeti İtalya’ya bırakılıp, karşılığında ise Belçika ve İyon adaları alınıyordu. Bu önemli siyasi olayla devrim cumhuriyeti, Avrupa’nın en tutucu devleti olan Avusturya’ya gücünü göstermiş; bu sayede Napolyon da İtalya’daki Fransız yönetimini kabul ettirmiş oluyordu.


Napolyo’nun Kısa Sürede Fransa Halkının Sevgisini Kazanması;

Napolyon kısa süre içerisinde Fransa halkının sevgisini kazandı. Yabancı ülkelerdeki Fransızların, ülkelerine dönüp devletin modernleştirilmesinde kendisine yardımcı olmalarını sağladı. 1804’te yaptığı Code Napoleon (Napolyon Kanunları) halk tarafından da büyük bir destek görmüş oldu. Aynı yıl içerisinde, Paris’teki Notre Dame katedralinde Papa Pius VII‘nin eliyle taç giyerek İmparator ünvanına sahip olmuş oldu.


Napolyona İmparatorluk Verilmesi;

Napolyona İmparatorluk verildikten sonra tarih boyunca sayısız zaferlere imza attı. Ancak Fransa içerisinde doğup beliren bazı hoşnutsuzluklara, İngiliz donanmasının gücü, İspanya ve İtalya’da tahta geçirdiği akrabalarına halk tarafından duyulan kin ve nefrete, kendine bağladığı devletlerde beliren milliyetçilik akımları da aynı zamanda eklenmişti.


Napolyonun Rusya Seferine Çıkması;

Napolyon 1812 tarihinde Rusya‘ya girdi. Ancak ortaya çıkan yiyecek sıkıntısı, asker kaçakları ve Rusya‘nın dondurucu soğuğu gibi olumsuz sebepler yüzünden, ordunun yönetimi Joachim Murat’ya devrederek Paris’e döndü. Kendisine karşı düzenlenen hükümet darbesini bastırdıktan hemen sonra yeni bir ordu kurdu. 1813 Ekiminde Leipzig’de yenik düştü. Düşman kuvvetleri 1814 tarihinde Paris kapılarına dayanınca görevinden ayrılmak zorunda kaldı. Elbe adasına sürgüne gönderildi.


Napolyonun Son Anları ve Hayata Veda Etmesi;

Napolyon, Paris’e tekrar dönünce ikinci defa tahttan indirildi. Amerika’ya kaçmak istedi, ancak bu kaçışta başarısız olunca İngilizlere teslim olmak zorunda kaldı. İngilizler, onu alıp Atlantik‘teki St. Helena adasına götürdüler. Napolyon, son anlarını ve yıllarını bu küçük adada geçirdi ve anılarını yazdırdı. Napolyon 5 Mayıs 1821’de hayata veda etti. a
Ancak cenazesi 1840 yılında Paris‘e getirilebildi ve İnvalides’e gömüldü. Napolyon‘un uşağı tarafından zehirlendiği ortalarda dolaşmaktaydı.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.