New York Nasıl Bir Şehir?

New York, A.B.D’nin en kalabalık olan şehri ve dünyanında en kalabalık metropolitan niteliğindeki alanlarından bir tanesidir.New York Nasıl Bir Şehir? Bu koca ve kalabalık şehir, New York Eyaleti ile sürekli karıştırıldığı için İngilizce dilinde New York City yani(kısaca NYC) veya The City Of New York olarakta tanınmaktadır.

New York Şehri; ticaret, finans, medya, sanat, moda, araştırma, teknoloji, eğitim ve eğlence sektörü gibi çeşitli sektörlerine önemli bir katkı sağladığından dolayı küresel kent olarakta anılmakta ve bilinmektedir. Önem derecesine sahip bir uluslararası diplomasi merkezi olan New York kenti, Birleşmiş Milletler Genel Merkezine ev sahipliği yapıp ayrıca dünyanın kültür başkenti olarakta bilinmektedir.

İstatistiksel Bilgiler

Amerika’nın en kalabalık şehri olan New York şehri‘nin,

Takma Adı: Gotham, Büyük Elma, Asla Uyumayan Şehir.
Ülke: Amerika Birleşik Devletleri
Eyalet: New York
Nüfus: (1 Temmuz 2016) itibariyle metropol olarak 19.006.798 kişi olarak kayıtlara geçmiştir.
Belediye Başkanı: Bill de Blasio (Bağımsız olarak)
Yüzölçümü: 468,9 sq mi (1.214,4 km2)
Rakım: 33 ft (10 m)
Zaman Dilimi: DZD (-5) – Yaz (YSD) ->DZD (-4)
Alan Kodları: 212, 718, 917, 347, 646’dır.

Coğrafi Bilgiler

New York şehri en büyük doğal limana sahip olup, göçmen kenti niteliğini taşımaktadır. Kentte yaklaşık 170 ayrı dil çeşidi konuşulmaktadır ve her üç kişiden biri ABD dışında bir ülke doğumludur. İngilizce dili çeşitli aksanlarla konuşulur. İngilizcenin yanı sıra İspanyolca da yoğun konuşulmaktadır.

Şehirde bulunan Empire State Binası, Central Park ve Times Meydanı, Modern Sanat Müzesi, Guggenheim Müzesi ve Modern Tarih Müzeleri şehrin ilgi çekici mekanları içerisinde yer alır. Gökdelenleri, caddeleri, lokantaları, alışveriş merkezleri ve insanları ile, New York çok fazla turist çekmektedir.

Şehrin Tarihi

Şehir, 1615 tarihinde Hollandalılar tarafından New Amsterdam adı altında kurulmuştur. Kent 1664 yılında Birleşik Krallık’a geçtikten sonra bugünkü New York ismini almıştır.

1778 tarihinde kent 2 yıl süre ile yeni kurulan Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti olmuş oldu. Başkent Washington şehrine taşındıktan sonra da önemi etkili bir şekilde büyümeye devam etmiş oldu.

Turizm ve Gezilebilecek Yerler

New York şehrini yıllık yaklaşık olarak 40 milyon civarında turist ziyaret eder. Genel olarak gidilip gezilebilecek yerler arasında Empire State Building, Times Square, Brooklyn Köprüsü, Broadway, Metropolitan Museum of Art, MoMa, Bronx Hayvanat Bahçesi ve Madison Avenue’da bulunan alışveriş merkezleridir.

Ayrıca Halloween Parade ve Tribeca Film Festivali turistlerin ve Amerikalıların büyük ilgisini çeken kültür olaylarının başında gelir. Central Park, ABD’nin en çok ziyaret edilen ve dünyanın en büyük parkı niteliğini taşımaktadır. New York’un yemek kültürü çok geniştir. Özellikle bagel ve New York stili pizza en ünlü yiyeceklerdendir.

İklim Koşulları

New York şehri yaz aylarında nemli ve yüksek dereceli bir sıcaklığa sahiptir. Bu mevsimde termometreler yaklaşık olarak 35 ve 40 derecelik bir ısıyı görür. Şehir yaz aylarında aşırı sıcaktan bunaltabilirken kış aylarında ise aşırı çetin bir soğukla karşı karşıya bırakabilir. İlkbahar ve sonbahar mevsimleri ise New York için en ideal hava derecelerine sahip olan mevsimlerdir.

Yazar: Admin

BilgiveSozler.Com, ziyaretçilerine çeşitli kategorilerde eşsiz bilgi makaleleri ve sözler sunmayı amaç edinmiş bir web sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.